FAKTURA A ZAŚWIADCZENIE

Rate this post

Faktura elektroniczna, a zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu w formie elektronicznej – rozwiejmy wątpliwości.

          Tocząca się dyskusja w temacie „Wątpliwości”, dotycząca zaświadczeń o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu w formie elektronicznej stała się impulsem do wyrażenia szerszej opinii w tejże kwestii.

W dalszej części postaram się przybliżyć czytelnikom swoje stanowisko poprzez połączenie w jedną całość moich komentarzy zamieszczonych w przytoczonym powyżej temacie i wykazując różnice pomiędzy tymi dwoma dokumentami sporządzonymi w wersji elektronicznej.

Od czego zacząć rozważania ?

Uważam, że wypadałoby rozpocząć od regulacji prawnych zarówno w odniesieniu do faktury, jak i do zaświadczenia jako dokumentów elektronicznych. Faktura elektroniczna weszła w życie z dniem 01 stycznia 2014 r. na mocy ustawy o podatku od towarów i usług. Została ona wyróżniona obok faktury w formie papierowej w art. 2 w/w ustawy . Zgodnie z niniejszym zapisem definicje obydwu faktur brzmią następująco:

Art. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

31) fakturze – rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej

zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie;

32) fakturze elektronicznej – rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług zawiera dwie osobne definicje dotyczące różnych form faktur. Jedną dla faktury w formie papierowej, drugą dla faktury w formie elektronicznej. Wymóg ten wynikł z Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a konkretnie z poniższego artykułu:

Artykuł 217

Do celów niniejszej dyrektywy »faktura elektroniczna« oznacza fakturę zawierającą informacje wymagane w niniejszej dyrektywie, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

Jak to wygląda w odniesieniu do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu w formie elektronicznej? Czy dokument ten ma swoje uregulowanie prawne? Zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu w formie elektronicznej niestety nie ma stosownych uregulowań prawnych, tak jak to jest w przypadku faktury elektronicznej, gdzie regulacje prawne zostały jasno i czytelnie uregulowane w zapisach ustawowych. Zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu sporządzone jako plik PDF jest bez wątpienia formą elektroniczną , ale czy spełni ono rolę obligatoryjnego zaświadczenia elektronicznego i będzie mogło mieć zastosowanie na SKP?

W obecnych uregulowaniach prawnych zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu sporządzone w formie pliku PDF nie jest w mojej ocenie równoznaczne z zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Brak wyraźnej regulacji prawnych elektronicznej formy zaświadczenia (inaczej niż to jest w przypadku faktury elektronicznej) uniemożliwia w mojej ocenie zastosowania tegoż rozwiązania z całkowitym pominięciem zaświadczeń w wersji papierowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby plik PDF był natomiast informacją uzupelniającą.

Patrząc zapis w Załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. (poz. 776) , §4. 4.9) , mówiący o wystawieniu zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu może warto byłoby zastanowić się nad jego zmianą. Dlaczego? Podkreślić należy, że informacje z badań okresowych pojazdów trafiają do ogólnodostępnej aplikacji „Historia pojazdu”, która to została udostępniona później niż powstał wymóg wystawiania zaświadczeń. Z chwilą uruchomienia aplikacji w odniesieniu do badań okresowych pojazdów, w przypadkach gdzie zaświadczenie nie jest wymagane do żadnego jego przedkładania w urzędach wymóg wydrukowania zaświadczenia wydaje się zbyteczny. Mając na uwadze powyższe zapisywanie informacji z badania technicznego pojazdu do pliku PDF i przekazywanie tegoż pliku do właściciela lub użytkownika pojazdu może być tutaj alternatywą w stosunku do wydruku zaświadczenia w formie papierowej. Tylko regulacje obecnych zapisów mogą uporządkować tą kwestię.

Póki co „Dura lex, sed lex – Twarde prawo, ale prawo”.

Natasza

Loading