RELACJA Z BYDGOSZCZY

Rate this post

Relacja ze spotkania w Bydgoszczy.

W dniu 15.01.2016 r w Bydgoszczy, w Sali Sesyjnej Ratusza odbyło się spotkanie, w trakcie którego omówione zostały aspekty dotyczące wyników badań technicznych pojazdów.

Po oficjalnym powitaniu uczestników przez Zastępcę Prezydenta Bydgoszczy Pana Mirosława Kozłowicza został przedstawiony program spotkania, w którym brali udział:

  1. Pan Waldemar Winter – Dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy.
  2. Pan Bogusław Maćkowski – Inspektor w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy.
  3. Pan Jarosław Kijas – Inspektor w Wydziale Komunikacji Starostwa Bydgoskiego.
  4. Przestawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
  5. Pan Marcin Mroczkowski – Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Bydgoszczy.
  6. Pan Norbert Jezierski – Norcom IT Sp.z o.o kom. W Poznaniu.
  7. Pan Piotr Gębiś – Kierownik Ośrodka Rzeczoznawstwa i Szkoleń Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP w Warszawie.

Podczas omówienia wyników kontroli stacji diagnostycznych działających na terenie miasta Bydgoszczy oraz Starostwa Bydgoskiego przeprowadzona została ciekawa i bardzo szczegółowa analiza wykonywanych badań technicznych w tym rejonie.

Należy w tym miejscu pochwalić współpracę pomiedzy Wydziałem Uprawnień Komunikacujnych Urządu Miasta a WK Starostwa, czego nie można powiedzieć o wielu innych regionach naszego kraju.

W sumie, na terenie miasta Bydgoszcz działa 32, a na terenie Starostwa 16 stacji kontroli pojazdów, których przedstawiciele uczestniczyli w tym spotkaniu.

Pan Bogusław Maćkowski przedstawił prezentację dotyczącą między innymi pojazdu, który zatrzymała Policja do kontroli drogowej. Powodem zatrzymania były przeróbki polegające na montażu dodatkowych migających świateł stroboskopowych koloru niebieskiego zarezerwowanych dla pojazdów uprzywilejowanych oraz brak przedniej tablicy rejestracyjnej.

Jako ciekawostka może posłużyć też fakt, który odnotowała Bydgoska Policja. Podczas rutynowej kontroli drogowej został zatrzymany dowód rejestracyjny za usterki. W toku przeprowadzonej akcji polegającej na śledzeniu tego pojazdu wyszło na jaw, że w niektórych regionach Polski można wykonać badanie techniczne nie przyjeżdżając pojazdem na stację diagnostyczną. A jakby tego było mało – wynik badania będzie pozytywny.

thumbsdown

Ciekawą prezentacje miał przedstawiciel ITD, który na slajdach przedstawił zdjęcia obrazujące stwierdzone podczas kontroli drogowej nieprawidłowości w wyposażeniu pojazdów. Napęd sprężaki bezpośrednio z wału napędowego, czy skręcone opaskami zaciskowymi NORMA na zakładkę zwoje złamanej sprężyny nośnej zawieszenia, to tylko niektóre jakie znajdują się w zasobach tej inspekcji.

Najwięcej emocji wśród zgromadzonych wzbudziły właśnie te informacje z życia wzięte, a dotyczące wirtualnych badań oraz modyfikacji pojazdów polegających między innymi na wymianie silnika na dużo większą moc, np. z 40 kW na 150 kW. Po takiej modyfikacji samochód znacznie szybciej przyspiesza i rozwija większe prędkości. Jednak podczas hamowania występują duże obciążenia cieplne tarcz hamulcowych, co prowadzi do wydłużenia drogi hamowania i może zakończyć się drastycznie.

Była także mowa o tym, że często diagności nie sprawdzają cech identyfikacyjnych i są przypadki, że podczas napraw blacharsko – lakierniczych numer VIN zostaje zamalowany tak, że jego odszukanie staje się problemem.

Relację sporządził

Łukasz Ciepiela

Loading