SPCMiP WALCZY

Rate this post


Zarejestrowane od 1999 r.

00-992 Warszawa, ul. Jagiellońska 88 p. 205

Tel. 607 097 892

E-mail: [email protected] www.spcm.pl

Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych i Pojazdów

Warszawa 10.07.2017 r.

Informacja Biura SPCMiP Nr 16 /2017

RELACJA

Z Posiedzenia Podkomisji Infrastruktury

( rejestracja czasowa i wydawanie tablic)

W dniu 5.07 odbyło sie posiedzenie Podkomisji Infrastruktury, na którym był dalszy ciąg dyskusji nad projektem zmiany ustawy PoRD (druk nr 1543) dotyczący rejestracji czasowej i wydawania tablic.

Niżej link do projektu. Sprawa dla producentów jest ważna. Nie trzeba czytać całego http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/D1684A5EC8073C1CC125811D00465135/%24File/1543.pdf

Żeby zwrócić uwagę na skutki gospodarcze projektu zaprezentowałem nasze stanowisko (załączam) na początku posiedzenia. W odpowiedzi organizacje zawsze popierające urzędników dep. TD MIiB zgłosiły swoje poparcie i zachwyt, mimo że nowe przepisy zwiększą biurokrację i koszty po stronie producenta ale również i po stronie administracji.

Tylko przedstawiciel jednego stowarzyszenia stwierdził że przepisy są nie życiowe w określonym fragmencie i jego członkowie nie będą ich przestrzegać.

Pan podsekretarz J. Szmit z MIiB poprosił żebym mu przekazał opracowanie producenta z 2013 r. ws naprawy istniejącego systemu.

Posłowie w swoich wypowiedziach skupili się na braku aktualnych konsultacji społecznych projektu i problemach proceduralnych. Zupełnie nie zajmowano się skutkami gospodarczymi i zachowaniami rynkowymi firm, których te przepisy będą dotyczyć. Nie było żadnego głosu producenta a powinien być.

Następne posiedzenie Podkomisji obędzie się 18.07 o godz. 12 w Sejmie. Bardzo proszę producentów, których przepisy dotyczą o zapoznanie się z nimi i przysłanie swoich uwag jak to rozwiązanie wpłynie na wasze interesy.

Zapraszam również do udziału w naszej delegacji. Udział w posiedzeniu jest ważny i odbierany jako zainteresowanie zorganizowanego i dobrze współpracującego środowiska producentów pilnującego spraw, które jego dotyczą.

Po posiedzeniu rozmawiałem z Podsekretarzem p. J. Szmitem. Uzgodniłem, że spotka się z naszą delegacją. Zgłosimy do omówienia likwidację „potwierdzenia” i poprawę przepisów dotyczących homologacji dla dopuszczeń jednostkowych.

Szanowne Producentki i Producenci

Zapraszam do wstępowanie do Stowarzyszenia. Wasz udział jest potrzebny i niezbędny, bo zwiększa nasz prestiż a członkowskie składki stworzą fundusz statutowy z którego pokrywamy koszty naszych działań w interesie producentów.

Warunki członkowstwa w SPCMiP http://spcm.pl/pl/warunki-czonkowstwa.html

Z poważaniem

Antoni T. Dąbrowski

Prezes Zarządu SPCMiP


Zarejestrowane od 1999 r.

00-992 Warszawa, ul. Jagiellońska 88 p. 205

Tel. 607 097 892

E-mail: [email protected] www.spcm.pl

Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych i Pojazdów

Warszawa 5.06.2017 r.

Sejmowa Komisja Infrastruktury

Posiedzenie w dniu 8.06.2017 r,

UWAGI

do projektu ustawy o zmianie ustawy (UD86) – PoRD (druk nr 1543)

1. Obecny system wydawania tablic rejestracyjnych dla rejestracji czasowej oraz tymczasowej wielokrotnej badawczej jest mniej biurokratyczny i kosztowny dla przedsiębiorców niż proponowany w projekcie. W każdym powiecie działa inaczej bo został przez urzędników dep. TD opisany nie ściśle i nie jednoznacznie. Jego naprawa wymaga tylko wprowadzenia kilku uściśleń żeby urzędnicy Wydz. Komunikacji w całym kraju rozumieli go jednakowo.

W 2013 r nasz kolega producent opracował propozycję uregulowania i wprowadzenia ujednoliconych warunków krajowych wydawania tablic rejestracyjnych dla rejestracji czasowej oraz tymczasowej wielokrotnej badawczej. Zawierała 3 punkty – uściślenia dzięki którym system działałby dobrze w całej Polsce od 2013 r. i nie trzeba by było wymyślać nowego. Propozycję przesłaliśmy do dep. TD.

Nie trzeba wprowadzać nowego systemu o poziomie biurokracji nie spotykanym w UE jeżeli można łatwo naprawić system istniejący podobny do innych w UE. To 1 -szy powód dla którego projekt ustawy należy odrzucić bo niepotrzebnie zwiększa biurokrację, pracochłonność i koszty u przedsiębiorców.

2. W 2015 r. odbyły się społeczne konsultacje tego projektu. Przekazano nam jego opis na 150 str. A4. Teraz jest na 23 str. W czasie konsultacji producent ( członek naszej delegacji) pokazał urzędnikom z dep. TD przepisy niemieckie dotyczące tej sprawy. Były zapisane na 1 1/2 strony A4. Urzędnicy nie zainteresowali tymi przepisami. Rząd RP nakazuje tworzyć przepisy zgodnie z zasadą UE+0 a więc bez zbędnej biurokracji. Ten projekt ustawy jest z tym nakazem UE +0. niezgodny. Niemieckie i inne wymienione w uzasadnieniu przepisy to pokazują.

Duże niepotrzebne zwiększenie biurokraci i skomplikowania dla administracji i przedsiębiorców w proponowanym rozwiązaniu to 2-gi powód dla którego projekt ustawy należy odrzucić żeby nie musiała go likwidować Specjalna Sejmowa Komisja d/s Deregulacji. Takie przepisy szkodzą przedsiębiorcom, gospodarce i PiS -owi, który teraz odpowiada za ich wprowadzenie.

3. Projekt znów jest napisany w sposób zawierający tylko uzupełnienia a nie pełny tekst i językiem dla ogółu mało zrozumiałym. To dowodzi braku szacunku urzędników dla tych co muszą go czytać i oceniać ( posłów) i przedsiębiorców. Znów liczy się wygoda urzędników a nie Obywateli. Zwracamy na to uwagę urzędnikom z dep. TD od lat bez skutku. To jest 3 powód dla którego też projekt należy odrzucić.

Z poważaniem

Antoni T. Dąbrowski

Prezes Zarządu SPCMiP

Loading