SZCZYTNO I PODSUMOWANIE

Rate this post

Szczytno i podsumowanie: czas z tym skończyć!

Zacząłem – https://www.diagnostasamochodowy.pl/2020/wyrok-w-szczytnie/

Potem pisałem – https://www.diagnostasamochodowy.pl/2020/wyrok-szczytno/

Chciałem zakończyć – https://www.diagnostasamochodowy.pl/2020/w-szczytnie-malo-zaszczytnie/

Ale mi się nie udało, bo sprawa jest trudna i z bardzo wieloma ciekawymi niuansami, np.:

  • jak wynika z nagrań i protokołów ich oględzin, rzekomo nie można wysnuć uprawnionego wniosku, iż doszło do pobrania przez naszego kolegę P. M. korzyści majątkowej w formie opłaty za BT, jak bowiem wynika z wypowiedzi samych diagnostów, właściciela tej P(atologicznej) SKP o inicjałach Z. S. prowadzącego swój interes pod nazwą Serwis (…) i pracownika biurowego G. M., wyłącznie ten ostatni pobierał od klientów opłaty związane z BT pojazdów. I na tej podstawie tenże sąd wspaniałomyślnie uznał, że tu nie doszło do uzyskania korzyści majątkowej przez naszego kolegę na rzecz właściciela tejże P-SKP. Bo tę korzyść majątkowa przyjął pracownik biurowy i . . . . – co? Przelał na własne konto? Co za absurd!

  • Jeśli jest prawdą, że zachowanie oskarżonego M. D., polegające na nakłonieniu naszego kolegi P. M. do zakończenia fikcyjnego BT z wynikiem „P” pojazdu marki F., który 14 maja 2016 r., w ogóle nie pojawił się na terenie (…) Serwis (…), współdziałającego w tym zakresie z użytkownikiem auta M. B., wyczerpuje znamiona podżegania do występku poświadczenia nieprawdy, stypizowanego w art. 18 § 2 kk w zw. z art., 271 § 1 kk. To jest już jakąś piramidalna bzdurą stwierdzenie, że zebrane w sprawie dowody nie wykazały zarazem, by M. D. wręczył lub oferował w tym celu P. M. korzyść majątkową (dla sprawcy lub innej osoby!). Bo to by oznaczało, że to BT było wykonane z naruszeniem obowiązującego nas Prawa, gdyż rzekomo nie dokonano stosownej wpłaty. A ta wpłata była, tylko przekazano ją innej osobie niż osoba sprawcy, czyli pracownikowi biurowemu o inicjałach G. M. I podobnie ten sąd postąpił w przypadku kolejnych kilkunastu przypadkach.

  • Sąd bezzasadnie przyjął absurdalną zasadę, że opłaty wnoszone na rzecz SKP w wyniku przestępstwa nie naruszają Prawa (hulaj dusza piekła nie ma!)!

  • Warunkowe umorzenie postępowania wobec naszego kolegi miało swoje uzasadnienie między innymi w tym, że z uwagi na zakres czynności związane z prawidłowo przeprowadzonym BT, jego czas trwania powinien zawierać się od 20 do 40 minut. Jednak zdaniem tego sądu należy mieć na uwadze, iż cytowane rozporządzenie obowiązujące w dacie popełnienia zarzucanych naszemu koledze P. M. czynów – odmiennie niż w aktualnym stanie prawnym – nie określało wymaganego czasu trwania BT pojazdu (sic!). A z tego może wynikać, że teraz ten czas jest ściśle określony przepisami (?).1

  • na korzyść naszego oskarżonego kolegi przemawia jego dotychczasowy sposób życia, uprzednia niekaralność, pozytywna opinia z przebiegu jego służby w Straży Pożarnej. Tenże sąd podkreślił też, że cyt.: „nie bez znaczenia pozostaje także brak finansowych pobudek działania P. M.Czyli co . . . . – tu nie pobierano opłat na rzecz właściciela tej patologicznej dziupli? Tu BT wykonywano nieodpłatnie? Co tu się dzieje?

  • Zdaniem tegoż sądu, okoliczności łagodzące znajdują zastosowanie także w przypadku niektórych czynów przypisanych naszemu oskarżonemu koledze P. M., gdzie pomimo nieprzeprowadzenia przez niego BT pojazdów zgodnie z obowiązującą procedurą nie zakwestionowano ich sprawności. I tu kłania się art. 179 kk, którego ani Policja, ani Prokuratura nie była w stanie udowodnić, choć jest powszechną wiedzą, że unikają BT te pojazdy, co do których będą uwagi w zakresie stanu technicznego. Te względy te przemawiały za orzeczeniem za przedmiotowe występki, kwalifikowane z zastosowaniem art. 91 § 1 kk, kary pozbawienia wolności w niższym wymiarze, stosownie do niższego, aczkolwiek wyższego niż nieznaczny, stopnia ich społecznej szkodliwości.2

  • Nasz oskarżony kolega P. M. od 2017r. nie jest już zatrudniony jako diagnosta i zdaniem tegoż sądu, cyt.: „zaś prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne pozbawi go możliwości wykonywania tego zawodu w przyszłości, z tych względów orzeczenie wnioskowanego przez oskarżyciela publicznego zakazu pełnienia funkcji diagnosty uznano za niecelowe” – sic! Ciekawe, jaka jest podstawa prawne tego sadowego twierdzenia o rzekomym zakazie możliwości wykonywania naszego zawodu po skazaniu za przestępstwo umyślne? Bo ja jakoś nie kojarzę takich zakazów, a Wy?

  • Zdaniem tegoż sądu, w związku z brakiem podstaw do przypisania naszemu koledze „P. M. działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przyjmowania opłat w zamian za poświadczanie nieprawdy w dokumentacji dotyczącej badań technicznych pojazdów, nie uwzględniono wniosku oskarżyciela publicznego o orzeczenie wobec oskarżonego przepadku osiągniętej korzyści majątkowej”. Zaraz zaraz, ale dlaczego ma płacić nasz kolega, gdy to przysporzenie korzyści majątkowej nastąpiło na rzecz właściciela tej przestępczej dziupli? Dlaczego Prokurator w tej sprawie nie wnosił o przepadku osiągniętej korzyści majątkowej od właściwej osoby? Czy Wy coś z tego rozumiecie?

Tenże sąd dokonał też oceny działania właściciela tej przestępczej dziupli w wieku 43 lat o inicjałach Z.S., prowadzonej w formie podstawowej skp. Na jego niekorzyść uwzględniono sposób i okoliczności jego działania, w tym nakłonienie osoby pełniącej funkcję publiczną uprawnionego diagnosty samochodowego do poświadczenia nieprawdy o „P”-pozytywnym wyniku BT pojazdów, bez poddania ich właściwej weryfikacji na ścieżce diagnostycznej w swojej skp. Ale jednocześnie, jako okoliczności łagodzące potraktowano uprzednią niekaralność oskarżonego praz rzekomo incydentalny charakter niezgodnego z prawem zachowania. Bo zawsze łatwiej znaleźć haki na pracownika, niż na właściciela SKP. I zauważcie, nie ma tu ani słowa o tym:

  • ile zarobił na tych przestępstwach swoich pracowników do momentu wkroczenia organów ścigania,

  • ile zarobił na udowodnionych przestępstwach swoich pracowników,

  • ile by zarobił jeszcze, gdyby nie wkroczyły organy ścigania!3

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

1 Cyt.:przeprowadzenie badania zależało od rodzaju wyposażenia stacji diagnostycznej, sprawności diagnosty, rodzaju pojazdu i jego stanu technicznego;”

2 orzekając w miejsce kar jednostkowych pozbawienia wolności, karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, zastosowano zasadę pełnej absorpcji, z uwagi na zbieżność czasową, podobieństwo okoliczności i sposobu działania oskarżonego, a także uwzględniając jego dotychczasowy sposób życia, właściwości i warunki osobiste; kara ta, utrzymana znacznie poniżej maksymalnego ustawowego zagrożenia, nie może zostać oceniona jako rażąco surowa, spełnia zarazem zarówno cele prewencji indywidualnej, unaoczniając P. M. (1) naganność jego działań i powstrzymując przed podobnymi zachowaniami w przyszłości, kształtuje nadto społeczną świadomość prawną, przeciwdziałając poczuciu bezkarności osób pełniących funkcje publiczne, godzących w wiarygodność dokumentów,

3jako adekwatną, stanowiącą bezpośrednią dolegliwość i przekonującą o nieopłacalności podobnych czynów w przyszłości, reakcję prawnokarną uznano w konsekwencji karę grzywny, orzeczoną przy zastosowaniu art. 37a kk; realnie odczuwalna, nie przekracza możliwości finansowych czterdziestotrzyletniego oskarżonego, podejmującego zatrudnienia dorywcze; spełnia zarówno zadania zapobiegawcze i wychowawcze wobec Z. S., jak i kształtuje społeczną świadomość prawną, przeciwdziałając aprobacie dla powyższych działań, godzących w wiarygodność dokumentów

Loading