Jakie auto części najczęściej wymieniamy w samochodzie?

Rate this post

 Nawet najbardziej zadbany samochód od czasu do czasu ulega awarii. Co prawda regularne wizyty w stacji kontroli pojazdów i u mechanika w celu dokonania przeglądu oraz wymiany lub uzupełnienia płynów eksploatacyjnych zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, ale go nie wykluczają. W przypadku awarii konieczne będą nowe auto części, które zastąpią te wyeksploatowane i umożliwią dalsze używanie pojazdu. W trakcie ich zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, które będą miały wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jakie akcesoria samochodowe wymieniamy najczęściej?

 

Na co zwrócić uwagę kupując części samochodowe?

 Decydując się na zakup części samochodowych powinniśmy odpowiednio dobrać producenta, ale także markę pojazdu, do którego auto części mają być zastosowane. W przypadkach niektórych samochodów istotne będą także takie informacje, jak rok produkcji, rodzaj silnika czy model, w którym je zastosujemy. Powinniśmy również zdecydować, czy stosujemy oryginalne części, czy jednak wykorzystamy zamienniki. Oryginały mają to do siebie, iż ze względu na wykonanie ich z materiałów wysokiej jakości są bardzo trwałe i zapewnią komfortową jazdę przez długi czas. Z kolei zamienniki są znacznie tańsze, jednak ich trwałość jest zazwyczaj zagadką – może okazać się, iż tańszy z pozoru zamiennik okaże się być jednak, biorąc pod uwagę całokształt naprawy, rozwiązaniem droższym i bardziej frustrującym. Pewnym kompromisem są części samochodowe używane – mają korzystną cenę, prezentują wysoką jakość, jednak tak naprawdę do końca nie znamy ich rzeczywistego stanu, na który wpływ miała renowacja auto części. Który wariant będzie dla nas najlepszy? O tym musimy zadecydować sami przed dokonaniem zakupu. 

 

Jakie auto części wymieniamy najczęściej?

 Najczęściej psującymi się elementami w samochodzie bardzo często bywają części układu hamulcowego. Ich zużycie uzależnione jest od naszego trybu jazdy oraz miejsca zamieszkania, jednak nawet ostrożnie jeżdżący mieszkańcy małych miejscowości muszą liczyć się z tym, iż po kilkunastu tysiącach przejechanych kilometrów tarcze hamulcowe oraz klocki mogą wymagać wymiany. W przypadku układu hamulcowego inwestowanie w tańsze zamienniki jest szczególnie ryzykowne, gdyż są to elementy samochodu odpowiedzialne za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Bardzo często wymianie podlega układ rozrządu – pasek, napinacz lub pompa wody. Awaria tej części pojazdu z reguły kończy się poważniejszymi zniszczeniami, a co za tym idzie wysokimi kosztami naprawy, nie powinno się więc o rozrządzie zapominać. Nie możemy także zapominać o filtrach – filtry chronią silnik przed zanieczyszczeniami, więc ich zaniedbanie może doprowadzić do gromadzenia się wody lub powietrza w jednostce napędowej. A co za tym idzie uszkodzenia serca pojazdu. Również filtry kabinowe, odpowiedzialne za jakość powietrza we wnętrzu samochodu, są często wymienianym elementem eksploatacyjnym.

 

Części samochodowe – czy do ich wymiany konieczna jest wizyta u mechanika?

 Wymiana wielu auto części nie jest zadaniem aż tak skomplikowanym, jak zwykliśmy sądzić. Jeśli nie istnieje konieczność, nie trzeba korzystać z pomocy mechanika i odwiedzać jego warsztatu – z wieloma wymianami powinniśmy poradzić sobie bez problemu sami. Przykładem są wycieraczki, które przy zachowaniu ostrożności, by nie porysować szyby, wymienimy bez problemu sami. Podobnie jest z wymianą akumulatora – wszystkie czynności sprowadzają się do odkręcenia klem, wyjęciu zużytej części, a po zastąpieniu jej nową ponowne nałożenie klem. Czarno czerwone oznakowanie końcówek kabla oraz elektrod zapobiega przypadkowej pomyłce. Większych umiejętności wymaga wymiana świec zapłonowych, jeśli więc nie czujemy się na siłach, by wykonać samodzielnie to zadanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W dużej części modeli bez problemu wymienimy również żarówkę, jednak dostęp do niej uzależniony jest od typu posiadanego samochodu. 

 

Opony zimowe – które kupić?

 Jedną z tych części samochodowych, które powinniśmy regularnie wymieniać, są opony zimowe i letnie. Materiał, z jakich są wykonane jest odpowiednio dobrany do aktualnej pory roku i panujących w niej temperatur,  dzięki czemu w każdym miesiącu możemy poruszać się bezpiecznie. Opony zimowe 17 są chętnie stosowane przez wymagających kierowców, którzy nawet w trudnych, śnieżnych warunkach wymagają od pojazdu osiągnięcia maksymalnych osiągów. Mają one szerszą felgę, dzięki czemu ich przyczepność jest znacznie lepsza, a w dodatku samochód dzięki nim ma obniżony środek ciężkości, co ułatwia jego prowadzenie. Oczywiście jeśli poszukujemy opon budżetowych, można sięgnąć po produkty tańsze, wytwarzane przez renomowanych producentów. Opony zimowe Bridgestone zapewniają sprawdzony poziom bezpieczeństwa i są bardzo chętnie kupowane przez mniej wymagających klientów, dla których bezpieczeństwo w trudnych, zimowych warunkach jest sprawa priorytetową. O tym, jakie rodzaj opon zimowych wybrać powinien decydować nie tylko nasz budżet, przeznaczony na ogumienie, ale także warunki panujące w miejscu, w  którym na co dzień mieszkamy. 

 

Loading