MOJA ROZMOWA Z RPO

W dniu dzisiejszym miałem ten rzadki zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z dr Adamem Bodnarem, czyli z naszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. A w trakcie tego spotkania otrzymałem nie tylko plik cennych materiałów, dotyczących inicjatyw i stanowiska RPO w ważnych społecznie sprawach. Bo miałem także możliwość zadania naszych branżowych pytań, dzięki którym otrzymałem cenna sugestię.

Ale po kolei . . . .

Reklamy

Dr Adam Bodnar zaproponował unikalny w skali całego Kraju program jeżdżenia po regionach i spotykania się z ludźmi w ich miejscu zamieszkania, słuchania ich oraz pytania o problemy. Pan Rzecznik nie tylko słucha i notuje. Notuje również jego cała ekipa Rzecznik nie przyjeżdża sam, bo nie da się niczego zrobić w pojedynkę – https://www.rpo.gov.pl/pl/content/spotkania-adama-bodnara-na-pomorzu-zachodnim-i-w-wielkopolsce

Regionalne spotkania dr Adama Bodnara na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce odbywają się od kilku lat pod hasłem „Nasze wszystkie wspólne sprawy”. Dlatego już dziś zagwarantujcie sobie wolne, aby już od jutra też uczestniczyć w takim spotkaniu w Białogardzie, Koszalinie, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie. Bo warto zadać pytanie o konstytucyjność naszych przepisów, o bezprawne praktyki niektórych urzędników, o niesprawiedliwe wyroki sądów administracyjnych! Tak, jak i ja to zrobiłem.

Reklamy

Spotkania z RPO są ewenementem samym w sobie, albowiem nie mają one charakteru jakiegoś nudnego wykładu, czy też napuszonego przemówienia. Dr Adam Bodnar po prostu słucha ludzi i uważnie notuje ich problemy.

Prawdą jest, że czas spotkania jest ograniczony do 2 godzin, więc trzeba się streszczać i precyzyjnie wyłuszczać swoje problemy. Ale jest też prawdą, że w trakcie tego i takiego spotkania każdy może zabrać głos.

Skalę problemów, z jakimi zwracali się mieszkańcy Piły ilustrują następujące poruszane zagadnienia, jak np.: przekazywanie gospodarstwa rolnego, funkcjonowanie przedszkoli, ubezpieczenia, naliczanie emerytury, funkcjonowanie biur rachunkowych, rozrost administracji, bardzo częsta zmiana przepisów prawa, reforma oświaty i karta nauczyciela, niesprawiedliwe wyroki sądów, ustawa o ewidencji zabytków, ustawa dezubekizacyjna, rynek pracy, dopalacze, bierność Policji, ośrodki zdrowia dla osób niepełnosprawnych, odmowa ubezpieczenia osób chorych na HIV, parabanki i dłużnicy, inflacja prawa, możliwość podważenia egzaminów szkolnych, oszukańcze reklamy, oszustwa w badaniach para-medycznych i lekarskich, nielegalne praktyki w odniesieniu do grupy osób starszych, np. emerytów i rencistów (gdy dzwonią, zadaj pytanie: skąd maja Twój telefon!), itd., itp., et’cetera.

I w tej wielkiej gamie różnych problemów pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na dwa/trzy problemy widoczne w naszym środowisku.

I. Nienależne i nieuprawnione ciężary wprowadzanie przez rządową administrację na barki społeczeństwa – przy wykorzystywaniu powszechnej niewiedzy społeczeństwa w pewnym zakresie techniki motoryzacyjnej – na przykładzie opłaty 63 zł za BT z Gaz-em i rola TDT w tym zakresie.

II. Niekonstytucyjność przepisu zawartego w art. 84 ust. 3 PoRD na przykładzie urzędniczej praktyki określania rzekomych bardzo istotnych zagrożeń dla BRD, których źródłem są podobno literówki w nr VIN.

III. Niesprawiedliwe wyroki sądów administracyjnych, które orzekają o pozbawieniu nas uprawnień powołując się na zasłyszane opinie i plotki oraz uzasadniając to rzekomym zagrożeniem dla BRD, którego w rzeczywistości nigdy nie było i wcale nie ma.

Na te zagadnienia dr Adam Bodnar przekazał mi cenną informację, którą nie omieszkam wykorzystać, ale o tem, to potem….

A ponadto warto zapamiętać, że RPO zajmuje się konkretnymi przypadkami naruszenia Prawa, których negatywne skutki dotykają konkretnego Człowieka. Dlatego wszyscy Ci z naszych Kolegów, których dotknęły niekonstytucyjne lub naruszające inne Prawa postępowania urzędnicze, powinni zwracać się do RPO o pomoc.

I bardzo Was proszę, warto udać się na spotkanie z RPO, bo nie ma innych instytucji, które deklarują pomoc naszemu prześladowanemu prawnie środowisku. Szukajcie na internetowych stronach RPO, kiedy dr Adam Bodnar będzie w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania i nie siedźcie z założonymi rękoma.

I pozdrawiam

oraz do spotkania z RPO namawiam

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

bardzo cenny dla mnie autograf dr Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich