PATOLOGIA W BRANŻY KOŁO BIAŁEGOSTOKU

Rate this post

Patologia na SKP, czyli 500 zarzutów dla 3 kolegów na tej przestępczej dziupli prowadzonej w formie SKP. W tym także dla właściciela tego „interesu”, który najprawdopodobniej był inicjatorem tego tego całego procederu.

Bo nasi koledzy – zgodnie z ustawą Prawo Pracy – muszą wykonywać polecenia pracodawcy.

– – – – – – – – – –

Białystok.

Były diagnosta samochodowy oskarżony o fikcyjne badania techniczne. Ruszył proces (zdjęcia)

Izabela Krzewska 28 kwietnia 2022, 17:15

– Wszystkie pojazdy były na stacji diagnostycznej. Czynności zostały przeprowadzone, a opłata za wykonanie badań technicznych przyjęta zgodnie z cennikiem – mówił oskarżony przed sądem były już diagnosta samochodowy

– Wszystkie pojazdy były na stacji diagnostycznej. Czynności zostały przeprowadzone, a opłata za wykonanie badań technicznych przyjęta zgodnie z cennikiem – mówił oskarżony przed sądem były już diagnosta samochodowy.

To ostatni z trójki oskarżonych w dużym śledztwie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie postawiono w sumie blisko pół tysiąca zarzutów.

Dwóch mężczyzn, w tym właściciel stacji, już wcześniej usłyszało wyroki, gdyż dobrowolnie poddali się karze

Kary to 1,5 roku i 2 lat więzienia w zawieszeniu, po 15 i 30 tys. zł grzywny oraz 3 i 6-letni zakaz pełnienia funkcji diagnosty.

Robert Ś., jako jedyny z pracowników tej podbiałostockiej stacji kontroli pojazdów wziętej pod „lupę” organów ścigania, nie przyznał się do winy. Dlatego jego sprawę wyłączono do odrębnego postępowania.

W czwartek 28 kwietnia ruszył proces. Mężczyzna odpowiada za trzy przypadki poświadczenia nieprawdy, za co grozi 5 lat więzienia.

Chodziło o zakwestionowane przez prokuraturę badanie techniczne trzech pojazdów:

  • ciągnika rolniczego,

  • przyczepy campingowej oraz

  • skutera.

– Wszystkie pojazdy były na stacji diagnostycznej. Czynności zostały przeprowadzone, a opłata za wykonanie badań technicznych przyjęta zgodnie z cennikiem – mówił oskarżony przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.

33-latek dodał, że opłata trafiała do stacji, zaś liczba przeprowadzonych badań nie miała wpływu na wysokość jego wynagrodzenia.

Zarzuty przedstawione Ś. dotyczą badań wykonanych jeszcze w czerwcu 2014 r. Dopiero teraz sprawa ma swój sądowy finał, bowiem śledztwo wszczęto w 2016 r., a potem długo zbierano dowody. Jednym z nich była analiza nagrań z kamery na stacji kontroli.

Według prokuratury wynika z nich, że oskarżeni zamieszczali w rejestrach informacje o pozytywnym wyniku badań technicznych pojazdów, których nie badali, a zdarzało się, że nawet nie widzieli na oczy.

Robert Ś. wyjaśniał, że w przypadku skutera i ciągnika nie było możliwości wykonania badań na ścieżce diagnostycznej, bowiem – ze względu na wielkość pojazdów i rozstaw kół – mogły one wpaść do kanału.

– Przykładowo „luzy” w układzie kierowniczym diagnosta musi sprawdzić mechanicznie, przy użyciu własnych rąk – tłumaczył.

Sąd przesłuchał też właścicieli pojazdów. Zaprzeczyli, aby sugerowali diagnoście odstąpienie od przeprowadzania badań. Uważali, że – jako fachowiec – wie co robi, a wszystko odbywało się zgodnie z procedurą.

Kolejną rozprawę odroczono do połowy sierpnia, kiedy to zostaną przesłuchani kolejni świadkowie.

– – – – – – – – – – –

No cóż, ten nasz kolega jest jeszcze młody, więc może nie wie, że:

  • BT nie zawsze musi być przeprowadzone na ścieżce diagnostycznej,

  • BT najczęściej musi być jednak na SKP,

  • OBT motorowera można jednak wykonać na ścieżce, po jej jednej stronie,

  • w wyjątkowych okolicznościach elementy BT mogą być wykonane poza SKP.

Ta jego wiedza może mieć luki (i ma prawo mieć luki), gdy Polski Rząd nie realizuje od 2014 roku obowiązku wprowadzenia szkoleń dla naszego środowiska, co zapisano w Dyrektywie 45/2014 r.

Ciekawe, gdzie teraz, przed jaką SKP i do jakiej miejscowości przeniesiono to policyjne urządzenie rejestrujące? Może Wy się domyślacie?

A może ponownie już stoi gdzieś pod Białymstokiem?

Dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

Na podstawie: https://poranny.pl/bialystok-byly-diagnosta-samochodowy-oskarzony-o-fikcyjne-badania-techniczne-ruszyl-proces-zdjecia/ga/c1-16313773/zd/56459205

Loading