kwi 25 2013
UPUBLICZNIĆ PYTANIA
A dlaczego nie upubliczniać pytań egzaminacyjnych (?), czyli
Upublicznienie egzaminacyjnych pytań, a zdawalność egzaminów w TDT.
Sądzę , że warto byłoby powrócić do tematu zdawalności egzaminów państwowych na diagnostę samochodowego organizowanych przez TDT.
Wielu przyszłych diagnostów zastanawia się często nad swoją wiedzą diagnostyczną zdobytą podczas przygotowań do egzaminów państwowych w ośrodkach szkolących diagnostów, jak również podczas własnej edukacji. Często brak możliwości prawidłowej weryfikacji udzielonych na egzaminie odpowiedzi wywołuje u kandydatów na diagnostów zwątpienie i brak wiary w swoją posiadaną wiedzę.
Dlaczego tak się dzieje ?
Być może przyczyn jest kilka.
Najważniejszą jednak przyczyną tejże sytuacji w oczach przyszłych diagnostów jest niewątpliwie precyzowanie pytań przez sam TDT. Pytania egzaminacyjne są diametralnie odmienne od pytań jakie „setki razy” analizują kandydaci przed egzaminami. Za jako najbardziej kontrowersyjną część egzaminacyjną uważana jest nie bezpodstawnie, część dotycząca ADR-ów, co może poświadczyć nie tylko sam kandydat podchodzący któryś już raz z rzędu do egzaminu, ale również niejeden „czynny” diagnosta. Rodzi się więc pytanie jak właściwie powinien przygotować się zdający do egzaminu ? Jak ma uzyskać materiały zawierające wiedzę tematyczną potrzebną do pozytywnego zaliczenia egzaminu ?
Skoro materiały udostępnione przez ośrodki szkolące diagnostów oraz liczne publikacje nie gwarantują poprawy zdawalności egzaminów, to czy właściwym działaniem nie było by upublicznienie pytań egzaminacyjnych, oficjalnie opublikowanych na stronie TDT-u po odbytym już egzaminie ?
Do publicznej wiadomości podawane są np. pytania maturalne, to dlaczego nie miałoby być podobnie z pytaniami egzaminacyjnymi na diagnostę samochodowego ? Czy nie czas na to by podjąć się rozwiązania tegoż ”węzła gordyjskiego” ?
Znajomość pytań przyczyniłaby się niewątpliwie do podniesienia wiedzy przyszłego grona diagnostów i dałaby możliwość stworzenia niezbędnego kompendium wiedzy kandydata na diagnostę samochodowego, podchodzącego do egzaminu państwowego.
Upublicznić pytania!
Zwracam się więc z prośbą do wszelkich Stowarzyszeń reprezentujących oraz popierających nasze środowisko o rozpatrzenie złożenia oficjalnego zapytania do TDT w kwestii upublicznienia pytań egzaminacyjnych.
Wasze wsparcie z pewnością zostanie docenione nie tylko przez wszystkich ubiegających się o kwalifikacje diagnosty samochodowego, ale również przez środowisko „czynnych” diagnostów.
„Natasza”
dziadek Piotra
29 lutego 2016 @ 16:31
Upublicznić pytania?
Ale, czy nasze polskie społeczeństwo ma coś do gadania?
Już nie mówiąc/pisząc o naszym branżowym środowisku . . . .
dP
Polecam w temacie:
http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewforum.php?f=138
Jak tam poszukacie czasami, to znajdziecie egzaminacyjne pytania z błędami.
Adam
16 września 2018 @ 13:00
Bardzo słuszny kierunek działania. Pytania muszą być UPUBLICZNIONE !!!!!!!
dP
16 września 2018 @ 15:30
Jak widać, sprawa jest aktualna już od 5 lat i . . . . nic! Choć te pytania nie są objęte klauzula tajności.
A na naszą szczególną uwagę zasługuje fakt, że w projekcie zmiany PoRD urzędnicy naszego (?) resortu transportu + TDT chcą wprowadzić zapis o tym, że te pytania będą tajne, Tajne, TAJNE!
I pozdrawiam
dP
Anonim
21 września 2018 @ 21:44
Może też i pytania maturalne upublicznić ? W końcu to przecież egzamin, który daje uprawnienia państwowe. Kazik
Czytający uważnie
21 listopada 2018 @ 14:36
Zanim pochopnie wyciągniesz wnioski przeczytaj raz jeszcze poniższy fragment wypowiedzi, cytuję:
„…czy właściwym działaniem nie było by upublicznienie pytań egzaminacyjnych, oficjalnie opublikowanych na stronie TDT-u po odbytym już egzaminie ? ..”
Mowa jest o upublicznieniu pytań po odbytym egzaminie, a nie przed egzaminem ! Twoja wypowiedź powinna zostać sprostowana. Cytat nawiązuje do analogicznego odniesienia do publikacji pytań maturalnych po odbytych maturach, które wbrew temu co piszesz są podawane do publicznej wiadomości.
MISIO
21 stycznia 2021 @ 22:12
Odpowiedzi na pytania egzaminacyjne są zawarte słowo w słowo, w ustawach i rozporządzeniach dostępnych , z resztą ,w kompletach podczas egzaminu, których znajomością powinien wykazać się zdający. Jedynie w pyt . opisowym trzeba się wykazać elokwencją. Czy chodzi o to by jak kiedyś przed laty, gdy na egzamin na prawo jazdy wystarczyło wyryć na pamięć kilka zestawów pytań ?
dP
26 marca 2021 @ 07:54
Gorąco polecam wyrok w tej sprawie, gdzie wskazano na niekonstytucyjność obowiązujących rozwiązań : https://www.diagnostasamochodowy.pl/2021/tdt-lamie-konstytucje/