POMYSŁ ZAŁOŻENIA ZZDS

Pomysł założenia związku zawodowego diagnostów samochodowych zaczyna budzić u niektórych kolegów niezdrowe emocje. Komentarze pojawiające się na branżowych forach dyskusyjnych nie pozostawiają złudzeń, że są grupy osób, którym nie na rękę jest taka inicjatywa.

Nie chcę tutaj nikogo oskarżać o złą wolę ale uważam, że są problemy, którymi muszą się zająć organizacje branżowe! Jak do tej pory żadna z działających organizacji nie podjęła skutecznie choćby próby załatwienia kluczowych dla naszego zawodu spraw. Chcę tutaj zaprezentować krótką listę zagadnień, którymi – moim zdaniem – powinien zająć się związek zawodowy.

Reklamy

  1. Ustawowe uregulowanie statusu zawodowego UDS-a w systemie badań technicznych.(ustawa o zawodzie diagnosty samochodowego).

  2. Jasno sprecyzowane(zapisem ustawowym lub regulacją rozporządzenia) warunki pracy i płac UDS-ów.

  3. Zmiana przepisów PoRD uniemożliwiająca:

  • konkurencję w działalności SKP (słynne gadżety, prezenty, itp.),

  • otwieranie nowych SKP powodujących zagrożenie ekonomiczne dla już funkcjonujących podmiotów,

  1. Wprowadzenie zapisów ustawowych o odpowiedzialności karno-materialnej dla osób i podmiotów gospodarczych prowadzących SKP, wraz z koniecznością udokumentowanej gwarancji rzetelnego wykonywania badań technicznych.

  2. Wypracowanie sensownego (zgodnego z Konstytucją) systemu kar dyscyplinarnych w odniesieniu do błędów i uchybień w pracy diagnosty oraz konsultowanie ich wymierzania z organizacjami branżowymi.

  3. Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń podnoszących kwalifikacje i umiejętności UDS-ów, których koszty pokrywał by pracodawca.

  4. Opracowanie nowego cennika badań technicznych.

Na pewno ta krótka lista nie zawiera wszystkich problemów z jakimi się codziennie borykamy. Kolejność zagadnień jest zupełnie przypadkowa. Każdy może do niej dopisać swoje uwagi, spostrzeżenia i komentarze. W ten sposób spróbujmy stworzyć listę zagadnień “co nas boli”, czym musimy się zająć.

Z tymi problemami będziemy musieli się zmierzyć jako związek zawodowy!!!

Reklamy

Jak widać pracy przed nami ogrom.

Łatwo nie będzie ale liczę, że wspólnie damy radę.

Zapraszam do współpracy i pozdrawiam z kanału

GraL.