STAN TARCZY HAMULCOWEJ DOWODEM

Naczepa z niesprawnymi hamulcami

Naczepę ze zdemontowanym zaciskiem hamulcowym przy jednym z kół oraz z odciętym i zaślepionym przewodem hamulcowym zatrzymali do rutynowej kontroli funkcjonariusze lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazd z niebezpiecznymi usterkami wycofano z dalszej jazdy.

Brakujący zacisk hamulcowy przy jednym z kół naczepy.

Zestaw ciężarowy, należący do polskiego przewoźnika, zatrzymał patrol ITD na drodze wojewódzkiej nr 812 w Siennicy Nadolnej koło Krasnystawu w czwartek (3 września). Hamulce naczepy zagrażały bezpieczeństwu kierowcy ciężarówki i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Reklamy

Przy prawym kole na trzeciej osi naczepy brakowało zacisku hamulcowego. Z kolei przewód hamulcowy był odcięty i zaślepiony, co groziło rozszczelnieniem układu pneumatycznego. Pokryta rdzą tarcza hamulcowa tylko potwierdzała, że do usterki doszło sporo wcześniej przed kontrolą drogową, a naczepę używano w takim stanie przez dłuższy czas.

Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy i wydaniem zakazu jej dalszej jazdy. Kierowcę ukarano mandatem. Inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne wobec polskiej firmy transportowej. Przewoźnikowi grozi 2 tysiące złotych kary.

Reklamy

https://gitd.gov.pl/fileadmin/user_upload/Naczepa_hamulce_03.09.2020_Nr3.jpg

https://gitd.gov.pl/fileadmin/user_upload/Naczepa_hamulce_03.09.2020_Nr2.jpg

https://gitd.gov.pl/fileadmin/user_upload/Naczepa_hamulce_03.09.2020_Nr1.jpg

– – – – – – – – – –

P.S.

Stan zardzewiałej tarczy hamulcowej tylko potwierdzał, że do usterki doszło sporo wcześniej przed kontrolą drogową, a naczepę używano w takim stanie przez dłuższy czas. Ciekawe, ile OBT przeszła w tym stanie technicznym? Może ktoś sobie coś jednak przypomina?