DTD O ELEMENTACH UC48

Rate this post

DTD (resort transportu) o elementach UC48.

Czyli, co zmieni się w zakresie prowadzonych ośrodków szkolenia diagnostów, kto będzie miał ułatwiony dostęp do naszego zawodu, oraz jak zwiększy się personalnie TDT i ile otrzyma samochodów.

 

I. Ośrodki szkolenia diagnostów (OSD) w opinii naszego (?) resortu transportu (DTD).

Problem:

  • dlaczego prowadzenie ośrodka szkolenia diagnostów będzie działalnością regulowaną,

  • czy obecnie prowadzone ośrodki szkolenia diagnostów otrzymałyby wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia diagnostów,

  • czy nie każdy z obecnych ośrodków będzie mógł taki wpis otrzymać (będzie musiał być zamknięty).

Zdaniem DTD:

Obecnie prowadzenie ośrodka szkolenia diagnostów (OSD) nie zostało sklasyfikowane jako rodzaj działalności gospodarczej. Dlatego nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że „projektowany przepis wprowadza ograniczenia w odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej w formie OSD. ”Mając na względzie, że OSD będą prowadziły szkolenia dla kandydatów oraz warsztaty doskonalenia zawodowego zasadne jest, aby prowadzenie OSD było działalnością regulowaną.1

Mając na względzie, że działalność ta w tym momencie:

  • nie podlega żadnej kontroli,

  • nie podlega żadnemu nadzorowi,

  • nie funkcjonuje rejestr OSD,

  • ministerialni urzędnicy nie posiada oficjalnych i rzetelnych danych dotyczących na przykład liczby OSD i Wykładowców prowadzących w nich zajęcia.

Wobec powyższego, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy obecnie prowadzone OSD spełniają wymagania określone w projektowanych przepisach. Natomiast obecnie prowadzone OSD nie otrzymałyby wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących OSD.”

 

II. Kto – zdaniem DTD (resortu transportu) – zasili nasze zawodowe środowisko:

W art. 1 pkt 13, części dotyczącej projektowanego brzmienia art. 83h ust. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.) proponuje się nadać brzmienie:

7. Do okresu praktyki, o której mowa w ust. 4, wlicza się okres służby policjanta, żołnierza Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariusza Straży Granicznej i funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz okres zatrudnienia na stanowisku inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, jeżeli do wykonywania zadań należała drogowa kontrola techniczna.”

Powyższy przepis określa jeden z wymogów jakie musi spełnić kandydat na uprawnionego diagnostę samochodowego. Proponowana zmiana ułatwi w przyszłości żołnierzom Żandarmerii Wojskowej nabycie uprawnień diagnosty samochodowego.

Praktyka w rozumieniu projektowanej nowelizacji jest realizowana przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej o specjalności Ruchu Drogowego podczas codziennej służby. Ponadto wskazać należy, iż udział w kursie na uprawnionego diagnostę samochodowego podniesie poziom wiedzy i umiejętności niezbędnych do realizacji czynności związanych z kontrolą stanu technicznego pojazdów. Proponowana zmiana umożliwi również udział w kursie na diagnostę byłym żołnierzom Żandarmerii Wojskowej.”

 

III. Liczba nowych pracowników TDT i ich 50 nowych samochodów (zdaniem DTD):

Wskazując liczbę niezbędnych pracowników do wykonywania zadań związanych z prowadzeniem nadzoru nad badaniami technicznymi przyjęto, że tzw. re-kontrolą badań technicznych (BT) będzie zajmowało się 50 zespołów złożonych z 2 pracowników.

Należy również zauważyć, że ponowne BT techniczne będzie przeprowadzane w obecności pracownika Transportowego Dozoru Technicznego posiadającego uprawnienia diagnosty samochodowego. Dlatego niezbędny będzie zakup 50 samochodów.

Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – PoRD jest m.in. poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jak i ochrona środowiska naturalnego przez eliminowanie z ruchu drogowego niesprawnych pojazdów.

Mając na uwadze, że na ponad 5000 SKP jest przeprowadzanych ponad 17.000.000 BT przez ponad 10.000 uprawnionych diagnostów samochodowych, zatrudnienie jedynie 148 osób do wykonywania nowych zadań powierzonych Dyrektorowi TDT jest niezbędnym minimum.”

= = = = = = = = = = = =

1 Innym przykładem działalności regulowanej, oprócz prowadzenia SKP jest prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców (OSK). Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2020 r. Poz. 1268, z późn. zm.) działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia OSK jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących OSK.

Loading