O czym pamiętać przy renowacji Garbusa?

Rate this post
Pasjonujesz się motoryzacją w wydaniu retro? Z pewnością wiesz, że Volkswagen Garbus to sztandarowy przykład zabytkowego samochodu, który na świecie cieszy się niesłabnącą popularnością. Planujesz zakup popularnego „Chrabąszcza”, a może już go masz? Przeczytaj, o czym warto pamiętać przy jego renowacji.
 

Wstępna diagnoza Volkswagena Garbusa

Zacznij od oceny stanu technicznego pojazdu. Przede wszystkim sprawdź:

  • stan lakieru;
  • ślady rdzy (zwłaszcza na progach, nadkolach i w miejscach łączenia blach);
  • luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu;
  • stan silnika.

 

Zajrzyj również do wnętrza Volkswagena Garbusa. Wiele mówi o nim stan tapicerki, kierownicy czy nakładek na pedały. Spróbuj przygotować wstępny plan działania. Prace, które chcesz wykonywać na własną rękę, podziel na etapy i zaplanuj na nie odpowiedni zapas czasu oraz środków pieniężnych. Przecież nie chcesz przerywać prac w połowie, prawda?

 

Kolejny krok to wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Na szczęście Volkswagen Garbus to auto z czasów, kiedy do naprawy większości awarii wystarczał podstawowy sprzęt. Sprawdź, czy w swoim garażu masz:

  • klucz dynamometryczny;
  • śrubokręt płaski i krzyżowy;
  • gumowy młotek;
  • klucz płasko-oczkowy.

 

Jeżeli walczysz z rdzą lub starym lakierem, przyda się też zwykła szczotka druciana.

 

Renowacja Volkswagena Garbusa krok po kroku

Renowację Volkswagena Garbusa możesz podzielić na kilka etapów. Zacznij od odświeżenia wnętrza, deski rozdzielczej i elektroniki. Sprawdź, czy zderzaki oraz lampy wymagają wymiany, czy wystarczy je zabezpieczyć. Oceń stan skrzyni biegów. Zanim ją wymienisz, spuść olej ze starego układu, aby nie rozlał się wszędzie dookoła.

 

Zweryfikuj stan przedniej szyby i upewnij się, czy nie musisz jej wymienić. W Volkswagenie Garbusie, podobnie jak innych klasykach, jest ona mocowana gumową uszczelką, która z biegiem czasu traci swoje właściwości i słabnie. Najprostszy sposobem będzie po prostu wycięcie jej za pomocą noża do tapet.

 

Sprawdź zawieszenie i podwozie. Najłatwiej zrobić to u znajomego mechanika, który dysponuje kanałem.

 

Pamiętaj, aby zapisywać lub fotografować, która część nadaje się do naprawy, a którą trzeba zastąpić. Może się okazać, że będziesz miał sporo pracy ze swoim Volkswagenem Garbusem i nie zapamiętasz wszystkiego.

 

Upewnij się, że masz wszystkie zapasowe części. W razie potrzeby kupisz je na https://garbus.pl/czesci-do-vw-garbusa.

 

Czy renowację Volkswagena Garbusa przeprowadzisz samodzielnie?

Jeżeli choć trochę interesujesz się mechaniką samochodową, przeprowadzenie większości prac renowacyjnych nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. W klasykach motoryzacji nie znajdziesz zaawansowanej, skomplikowanej elektroniki, komputera pokładowego ani nawet magistrali CAN Bus.

 

Zastanów się jednak, czy poradzisz sobie z wymianą lub naprawą obwodów elektrycznych albo poszczególnych podzespołów w silniku.

 

W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się konsultacja z wykwalifikowanym mechanikiem. Wymiana sprzęgła, skrzyni biegów czy elementów układu paliwowego w Volkswagenie Garbusie wymaga nieco wprawy, a błąd może sporo kosztować.

 

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy części do klasyków motoryzacji, sprawdź sklep garbus.pl. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do renowacji Volkswagena Garbusa. Masz pytania o konkretne części? Sklep Garbus prowadzą miłośnicy starych samochodów, którzy pomogą znaleźć Ci najlepsze rozwiązanie.

Loading