CO JEŹDZI PO NASZYCH DROGACH I . . . . . – DLACZEGO?

Rate this post

Kontrole autobusów miejskich na Mazowszu

17.02.2023

150 autobusów miejskich i kierowców skontrolowali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie jednodniowych działań.

W trzech autobusach stwierdzono nieprawidłowości, które skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych.
W środę (15 lutego), m.in. w Warszawie, Radomiu, Płocku i Siedlcach przeprowadzono kontrole autobusów komunikacji miejskiej. Inspektorzy ITD sprawdzali trzeźwość kierowców, wymagane uprawnienia i dokumenty. Weryfikowali również stan techniczny autobusów. Na terenie stolicy wykorzystywali do kontroli autobusów nowoczesną Mobilną Jednostkę Diagnostyczną. W trakcie kilkugodzinnej akcji skontrolowano 150 autobusów, z czego w trzech stwierdzono usterki, które skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. W Warszawie, Radomiu oraz Siedlcach wykluczono z dalszej jazdy po jednym autobusie. W pojazdach tych stwierdzono:

  • wycieki płynów eksploatacyjnych,
  • nadmierne luzy w układzie kierowniczym oraz
  • niesprawny układ awaryjnego otwierania drzwi. W tym ostatnim przypadku kierowcy zezwolono na warunkowy zjazd do bazy przedsiębiorstwa bez pasażerów.

– – – – – – – – – –

Na bakier z czasem pracy i stanem technicznym pojazdu

16.02.2023

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące, to efekt kontroli pojazdu ciężarowego przeprowadzonej przez inspektorów świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Natomiast autokar sprawdzony przez wielkopolskich funkcjonariuszy pojechał dalej dopiero po wymianie kierowcy.
We wtorek (14 lutego) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach, w Występie na krajowej „siódemce”, skontrolowali m.in. ciężarówkę jadącą z okolic Warszawy. Inspektorzy sprawdzili stan techniczny pojazdu i czas pracy kierowcy. Szybko okazało się, że mężczyzna w ogóle nie rejestrował na wykresówce swojej aktywności za kierownicą, ponieważ nie włożył jej nawet do tachografu.

Oględziny pojazdy wykazały natomiast:

  • odłączone przewody hamulcowe na tylnej osi, zagięte i zabezpieczone z użyciem opaski zaciskowej, tzw. trytytki. To jeszcze nie wszystko.
  • Kontrola wykazała także inną usterkę niebezpieczną – w postaci zużytego poniżej 1,6 mm bieżnika opony,
  • niesprawny układ ABS i
  • niepewne mocowanie podjazdów służących do załadunku.

Na dodatek kierowca nie okazał inspektorom wypisu z licencji. Kontrola zakończyła się wszczęciem postępowań administracyjnych wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz zakazem dalszej jazdy do czasu usunięcia niebezpiecznych usterek. Kierowca został ukarany mandatami karnymi, a także na 3 miesiące utracił prawo jazdy.

– – – – – – – – – – –
Kontrole autobusów linii regularnych w Małopolsce

14.02.2023

Ponad pięćdziesiąt autobusów podmiejskich oraz międzymiastowych skontrolowali inspektorzy z małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie kilkugodzinnych działań sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, wymagane uprawnienia, ilość pasażerów oraz stan techniczny autobusów.
W poniedziałek (13 stycznia) rano, m.in. na terenie Krakowa, Nowego Targu, Olkusza oraz Tarnowa przeprowadzono wzmożone kontrole autobusów podmiejskich i międzymiastowych. Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty, ilość przewożonych pasażerów oraz stan techniczny autobusów. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. W trakcie działań nie obyło się bez wykrycia kilku naruszeń przepisów.

Inspektorzy skontrolowali 51 autobusów i zatrzymali 3 dowody rejestracyjne za:

  • brak ważnego przeglądu technicznego,
  • niesprawne oświetlenie oraz
  • niewłaściwy indeks nośności opon.

W przypadku linii regularnych o trasie powyżej 50 km wykryli również kilka naruszeń norm czasu pracy kierowców. Stwierdzone nieprawidłowości skutkować będą teraz wszczęciem 3 postępowań administracyjnych. Oprócz tego na kierowców nałożono 9 mandatów karnych.
—————


źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/wiadomosci

Loading