OPŁATY A KOSZTY BT – WSSKP

Rate this post

Opłaty a koszty badań technicznych pojazdów

       Aktualnie obowiązujące ceny badań technicznych pojazdów zostały ustalone Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 roku i opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 223 pod poz. 2261. Za kilkanaście dni minie więc pełne 16 lat od wydania tych przepisów.

       W tym okresie nie dokonywano prawie żadnych zmian w wysokości tych opłat. Dodano co prawda kilka pozycji, ale równocześnie wykreślono lub zmieniono zasady opłat za badania techniczne pojazdów importowanych i sporządzania stosownych dokumentów. Generalnie wysokość opłat za badania techniczne pojazdów nie były waloryzowane od 16-u lat!

       Jednocześnie dla przypomnienia i uświadomienia stanu rzeczy podajemy poniżej podstawowe dane dotyczące kosztów działalności przedsiębiorców SKP w ciągu ostatnich 16 lat w ujęciu tabelarycznym:

Koszt Rok 2004 Rok 2020 Wzrost+/Spadek – Uwagi
Płaca minimalna 824,00 PLN 2.600,00 PLN +215,53% +1.776,00 PLN
Składki ZUS 675,09 PLN 1.431,48 PLN +112,04% +756,39 PLN
Inflacja 09.2004 09.2020 39,19% W podanym okresie
Cena badania kat. M1 98,00 PLN 98,00 PLN 0,00% Brak zmian
Likwidacja części badań     -30% Szacunkowo
Podatki i opłaty     +30% Szacunkowo
Rentowność netto badania M1 79,67 PLN 47,79 PLN -39,19% Dotyczy 1 badania

       Analizując powyższe wskaźniki koszty działalności przedsiębiorców SKP w ciągu ostatnich 16 lat wzrosły trzykrotnie, a przychody z tytułu likwidacji niektórych opłat (badań) spadły o 30%. I tak:

  • wysokość płacy minimalnej wzrosła o 215,53% (ponad 3 krotnie),
  • wysokość składek ZUS wzrosła o 112,04% (ponad 2 krotnie),
  • inflacja w tym okresie osiągnęła wskaźnik – 39,19%.

       Dla przykładu opłata za badanie techniczne samochodu osobowego (kat. M1) ustalona w 2004 roku to 98,00 PLN brutto, czyli po odliczeniu podatku VAT (23%) opata ta wynosi 79,67 PLN (netto). Po uwzględnieniu inflacji przedsiębiorcy pozostaje kwota: 47,79 PLN netto. Sama inflacja pochłania niemal 40% ceny badania technicznego z roku 2004, a gdzie cała gama pozostałych kosztów? Ilustruje to powyższa tabela. Również koszty podatkowe (podatki ogólne i lokalne), serwis urządzeń i wyposażenia oraz pozostałe koszty pośrednie wzrosły według szacunków o około 30%. Nietrudno więc stwierdzić, że wskaźnik rentowności tej działalności spadł bardzo drastycznie, poniżej progu opłacalności i ten trend spadkowy postępuje.

       Przedsiębiorcy podobnie jak każda inna grupa społeczna czy zawodowa mają prawo do godziwej zapłaty za pracę, a w tym przypadku za wykonywanie w imieniu państwa na rzecz obywateli czynności kontrolnych z zakresu technicznego bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ta płaca mimo upływu 16 lat jest na tym samym niezmienionym poziomie. To jest niepoważne traktowanie przedsiębiorców!

       Przedstawiciele przedsiębiorców SKP od lat czynią starania w wielu obszarach regulujących tę działalność, w tym także w obszarze opłat za przeprowadzanie badań technicznych pojazdów, o uwzględnienie realnych kosztów prowadzenia tej działalności.

       W ostatnim okresie media spekulują co do sugerowanej wysokości opłat za przeprowadzanie badań technicznych pojazdów w przyszłości. Nasze Stowarzyszenie od kilku lat także prowadzi działania, aby stosowne regulacje nastąpiły jak najszybciej. Odpowiedzi na nasze wystąpienia i petycje zawierają zapewnienie o planach wprowadzenia stosownych regulacji w tym zakresie po pełnym wdrożeniu Dyrektywy 2014/45/UE do polskiego prawodawstwa. Miejmy nadzieję, że nastąpi to niebawem.

       Niezależnie od tego jaki będzie wzrost tych opłat powinny one uwzględniać realne koszty prowadzenia tej działalności i żeby w przyszłości zmiany te nie były dotkliwe społecznie ustawa powinna zapewniać ich coroczną waloryzację. Miejmy nadzieję, że ministerstwo ds. Transportu w obecnej lub przyszłej formie organizacyjnej ze zrozumieniem odniesie się do sygnalizowanych od lat i nierozwiązanych problemów.

       Wzrost opłat za badania techniczne to nie tylko poprawa rentowności tej działalności gospodarczej, ale także wzrost przychodów do budżetu Państwa z tytułu podatku VAT oraz podatków pośrednich. Warto o tym pamiętać w sytuacji ogromnych potrzeb budżetu naszego kraju.

Żródło: informacja własna.

– – – – – – – – – – – –

Pobrano z internetowej strony WSSKP:

https://wsskp.pl/oplaty-a-koszty-badan-technicznych/

Loading