APEL KOLEGI O ZZDS

Rate this post

Apel Kolegi o ZZDS przyszedł e-mailem. Po rozmowie telefonicznej postanowiłem umieścić ten apel na stronie naszego Informatora – poniżej. To pierwszy sygnał o tym, że ktoś jeszcze coś chce konkretnie załatwić, ma koncepcję/pomysł i plan realizacji tej inicjatywy.

W sierpniu br. planowane jest spotkanie, ale tylko dla grupy ok. 5 c-iu osób, które zechcą zaangażować się organizacyjnie. Dopiero potem planowane jest spotkanie organizacyjne/założycielskie. Tyle się dowiedziałem, więc poniżej publikuję.

– – – – – – – – – – – – – –

MASZ PROBLEMY ZAWODOWE

W ZWIĄZKU Z WYKONYWANĄ PRACĄ?

Zastanów się, czy tylko ty masz podobne zastrzeżenia.

Krok 1:
Porozmawiaj z kolegami. Może oni myślą podobnie?

Krok 2:
Skontaktuj się z Zarządem Regionu albo z kimś, kto należy do związku, kogo znasz i komu ufasz. Musisz mieć wsparcie osoby, która zna prawo związkowe, wie, jak przeprowadzić zebranie wyborcze, umie odpowiedzieć na każdą wątpliwość.
Jeden błąd – niezawiniony, niezamierzony – i cały twój wysiłek może pójść na marne, więc nie ryzykuj.

Krok 3:
Zorganizuj zebranie. Najlepiej poza miejscem pracy. Może jest ktoś, kto bardzo angażuje się w tę sprawę, tak jak ty? Poproś go o pomoc.
Pamiętaj: wszyscy twoi koledzy muszą mieć poczucie, że to oni sami organizują się w związek, a nie że to ktoś ich do tego przymusza. Zaproponuj kolegom założenie związku zawodowego, który broniłby Waszych interesów. Nie trzeba tworzyć zupełnie nowego związku – wystarczy przyłączyć się do
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.


Solidarność ma wielu działaczy, którzy pomagają takim osobom jak wy. Solidarność ma prawników i ekonomistów. Solidarność ma doświadczenia, którymi chce się z wami podzielić.

Krok 4:
Stale kontaktuj się z osobą odpowiedzialną za organizowanie związku w naszym regionie. Weź od nas deklaracje związkowe. Deklaracje powinieneś mieć od tej pory zawsze przy sobie. Im więcej zorganizuje się
Was w związek, tym większa będzie jego siła w zakładzie pracy.

Krok 5:
Założyliście już
ZWIĄZEK ZAWODOWY DIAGOSTÓW SAMOCHDOWYCH.
Gratulujemy!
Ale nasza rola nie kończy się na pogratulowaniu Wam i wydaniu zaświadczenia o wpisie do rejestru. Pomożemy wam założyć konto – to niezbędna operacja, abyście mogli odprowadzać składki członkowskie. Pomożemy wam uporządkować papiery po wyborach – musicie wiedzieć, kto jest członkiem komisji zakładowej, a kto rewizyjnej. Przeszkolimy waszych działaczy z zakresu prawa pracy, bhp, układów zbiorowych.


Ale to nie koniec naszej roli! Będziemy wam pomagać w każdej sytuacji. To jest właśnie Solidarność. Będziemy obecni, gdy zaczniecie rozmawiać z
przedstawicielami prawa – musicie z nimi rozmawiać!

Właśnie po to założyliście związek, by wynegocjować w prawie zmianę tego, co się wam nie podoba. Nie będziemy was oszukiwać – czeka was długa, żmudna i ciężka praca.

Ustawodawca będzie próbował was zniechęcić do pracy związkowej. Może spróbuje intryg i skłócania was z środowiskiem.

Może będzie udawał, że jest po waszej stronie, żeby was zmylić.


Ale pamiętajcie: jesteśmy z wami i będziemy wam pomagać, ilekroć nas poprosicie. Macie teraz do dyspozycji doświadczonych działaczy diagnostów samochodowych, prawników i ekonomistów. Jesteśmy do waszej dyspozycji. Właśnie dlatego nazywamy się
Solidarność diagnostów samochodowych, bo jesteśmy solidarni ze wszystkimi naszymi członkami. Ale nie załatwiamy nic za was. Nie będziemy negocjować układu zbiorowego za członków związku w waszym zakładzie pracy. Nie wyjdziemy za członków waszej Komisji Zakładowej do pracowników waszej firmy i nie będziemy ich namawiać by was popierali. Musicie sami to robić. Potraficie to zrobić. Z naszą pomocą, ale sami.        

Nigdy nie wolno wam zapomnieć, że Związek Zawodowy Diagnostów Samochodowych tworzą ludzie, wasi koledzy – ci, którzy Was wybrali do władz zakładowych. Trzeba z nimi zawsze rozmawiać, przekonywać, pytać o zdanie – muszą czuć i widzieć, że jesteście z nimi, a nie tylko obok nich.

Nikt nie ma monopolu na nieomylność. Nawet najlepszy przewodniczący Komisji Solidarność Diagnostów Samochodowych . Nawet najlepiej przeszkolony działacz.

Założyliście Związek? Świetnie!

A teraz słuchajcie swoich pracowników. Wy jesteście dla nich. Rozmawiajcie z nimi. Właśnie tak stworzycie i utrzymacie prawdziwą siłę waszego związku.

– – – – – – – – –

(dane inicjatora do widomości redakcji Informatora)

– – – – – – – – – –


Dokumenty do założenia nowej organizacji związkowej:
Etap 1 – Lista osób
Etap 2 – Uchwała ws. założenia organizacji związkowej
Etap 3 – Wniosek o zarejestrowanie organizacji związkowej w Regionie
Wniosek ws. przekazywania składki związkowej na rachunki bankowe
Dokumenty do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP:
Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2
Porozumienie dotyczące korzystania z adresu
Dokumenty do Głównego Urzędu Statystycznego:
Wniosek o nadanie REGON-u

 

Loading