WYKSZTAŁCENIE NADZORU, REJESTRY I CELE TDT. PRAKTYKI DLA KANDYDATÓW I ODBIERANIE UPRAWNIEŃ

Rate this post

Jeszcze o średnim wykształceniu przyszłego nadzoru TDT, o praktykach dla kandydatów na SKP i o powodach, że rejestr diagnostów będzie w TDT oraz o odbieraniu nam uprawnień i o celach TDT.

tease

Poseł Stanisław Żmijan – wiceprzewodniczący Komisji.

Odnośnie art. 86n mówiliśmy już o tym, że wymagania dla diagnosty, pracownika SKP są wyższe, niż wymagania dla kontrolującego pracownika TDT. Uważamy, że to dobrze nie wróży skutecznemu nadzorowi, bo słabiej przygotowany będzie kontrolował tego, który jest profesjonalistą. Więc skuteczność takiego nadzoru będzie . . . . .m no można mieć wątpliwość, czy będzie skuteczny.

Minister Chodkiewicz.

Tam chodziło o komórkę nadzorującą. Natomiast diagnosta zatrudniony w TDT będzie miał takie same wymogi, jak pozostali plus dodatkowe szkolenia, które będą wynikały z systemu jakości w TDT i wszystkich obostrzeń wynikających z nadzoru.

Również w nadzorze na systemem BT będą diagności z uprawnieniami. I oni będą mieli takie same uprawnienia jak pozostali diagności na wszystkich SKP.

Natomiast tamte wymagania, o których mówiliśmy będą dotyczyły osób, które będą wykonywały obsługę tych ekip wykonujących kontrolę. Będą to ludzi wykonujący różnorodne statystyki, analizy i dokumentację dla tych, którzy pracują na SKP. (…).

Proszę o niemylenie tych pojęć, które były w tamtych przepisach wcześniejszych, a dotyczących diagnosty. Jeżeli Diagnosta będzie pracował w TDT, to będzie musiał spełnić te same wymagania, które opisano tutaj. Plus dodatkowo zadania, które mu postawi dyrektor TDT ze względu na wdrożone systemy jakości.

Waldemar WITEK – OSDS.

Są zapisy odnośnie diagnostów, i to co jest zapisane jest jasne. To są pana dyrektora Urbanowicza pobożne życzenia, one nas nie interesują. Zapis o pracownikach TDT jest jasny i czytelny. Dopowiedzenie teraz co autor miał na myśli jest bezsensowne.

Odrębną sprawą jest fakt, że pracownicy TDT będą wykonywali swoje zadania na SKP. Nie ma określonych żadnych wymagań dla tych pracowników, Nie dość tego, bo nie ma określonych wymagań, na jakim wyposażeniu mają pracować ci pracownicy TDT, czy to ma być sprawne, czy niesprawne. Natomiast wymagania dla pozostałych diagnostów się zapisuje. Nie rozumiem tego. Dla pozostałych diagnostów szczegółowo określono wymagania, nawet jaki ma być stosunek pokrewieństwa. Natomiast do pracowników TDT żadnych takich uwag nie ma.

Mec. Marcin Barankiewicz – PISKP.

Mam uwagę do ustępu trzeciego. Dlaczego tylko 3 miesiące praktyki będzie mogło być zaliczone dla kandydata na diagnostę, żeby uzyskać uprawnienie? Ponieważ pozostała część praktyki będzie musiała być na stacji obsługi, albo w warsztacie naprawy pojazdów. My argumentujemy, że stacje obsługi, to również serwis ogumienia, serwis klimatyzacji i detailing – coraz bardziej popularny. Uważamy, że w równym stopniu powinna być zaliczona praktyka na SKP, gdzie kandydat na diagnostę pod okiem diagnosty uczestniczy przy czynnościach kontrolnych i pomaga diagnoście, a nie tylko ograniczenie tych możliwości do 3 miesięcy. Dlatego chciałbym, żeby to było poddane pod rozwagę, bo SKP jest najlepszym miejscem, gdzie można się nauczyć, jak wykonywać BT.

Dyrektor Urbanowicz.

Rzeczywiście, na te tematy myśmy rozmawiali dosyć długo. Natomiast chodzi o również o to, żeby ten kandydat na diagnostę poznał budowę pojazdu. Bo niestety, na SKP diagnosta nie ma prawa do odkręcania żadnych elementów. Tylko przy pomocy urządzeń, które są na SKP wykonuje analizę, czy pojazd jest sprawny.

Natomiast jeśli chodzi o serwisy, tam ma bezpośredni dostęp do pojazdu, do tego z czego się składa, jak go się naprawia i jakie elementy są najczęściej zużywane.

Mieliśmy na początku lat dwutysięcznych przypadek, gdzie dwie panie dosyć młode zdały celująco egzamin, jeśli chodzi o część teoretyczną. Natomiast potem, jak weszły na część na egzaminie praktycznym pod samochód, to nie wiedziały co gdzie jest.

W związku z tym, te kwalifikacje należy zdobyć i tu, i tu. Żeby mieć możliwość potem prawidłowej oceny zużycia elementów pojazdu i zakwalifikowania, czy pojazd nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też nie.

Mec. Marcin Barankiewicz – PISKP.

Ad vocem do słów przedmówcy. Ja rozumiem, że chodzi o to, żeby kandydat dogłębnie poznał budowę i naprawę pojazdu. Ale jeżeli pracuje – nie obrażając nikogo – w serwisie wymiany oleju i tylko wymienia olej. Albo pracuje w serwisie opon i tylko wymienia ogumienie, to – z całym szacunkiem – nigdy nie zdobędzie wiedzy na temat kompleksowej budowy i naprawy pojazdów. Stąd nasze wątpliwości. Natomiast na SKP, owszem, nie można nic demontować, ale diagnozuje się usterki. I jeżeli by pracował pod okiem diagnosty przez trzy lata, dwa lata lub przez rok, to jest w stanie się tego nauczyć.

Poseł Mirosław Suchoń.

Odnośnie art. 86q, czy to będzie jakiś nowy system, czy to będzie w ramach systemu CEPiK?

Dyrektor Urbanowicz.

W tej chwili takie rejestry prowadzi 380 starostw. TDT prowadzi rejestr diagnostów, którzy zdanie egzamin w TDT. Natomiast to będzie ułatwienie dla przedsiębiorców, żeby mieli, wykaz diagnostów, którzy są uprawnieni do wykonywania tych czynności. I ten rejestr będzie u nas z tego względu, że ten rejestr jest potrzebny również dla wykonywania wszystkich czynności związanych z przeprowadzaniem sprawdzeń, jeśli chodzi o wykonywanie BT przez nich, jak również SKP. Bo w tej chwili mamy przypadki takie, że diagności pracują w kilku SKP, w różnych starostwach są wpisani. Z tego względu, że wymóg jest taki, że musi być co najmniej dwóch diagnostów zatrudnionych na jednej SKP. I on widnieje w wykazie, natomiast na SKP rzadko się pokazuje.

Poseł Mirosław Suchoń.

No, muszę skomentować. No, panie przewodniczący, panie ministrze!

Po co budować rejestry, które zawierają dokładnie te same informacje, jakie zawierają rejestry istniejące. Naprawdę.

Ja sobie przypominam, jak państwo krytykowali poprzednie rządy, które jakoby miały wydawać środki publiczne na rejestry, które nie były potrzebne. A tu jest dokładnie taka sama sytuacja, którą krytykowaliście. Kolejny niepotrzebny rejestr. Są środki publiczne i za niedługo za naprawdę ciężkie miliony, setki milionów złotych został utworzony system CEPiK. I państwo chcą tworzyć dokładnie, rejestry zawierające dokładnie te same informacje, co będzie kosztowało kolejne miliony złotych.

No naprawdę, Na Boga!

Proszę się zatrzymać, przeanalizować to, żeby jednak wykorzystać istniejący rejestr.

Nie ma sensu budowa nowego rejestru zawierającego te same informacje!

Minister Chodkiewicz.

W tej chwili w CEPiK-u nie ma prowadzonego tego rejestru. Ten rejestr jest prowadzony w starostwach. To jest jedna rzecz. A druga rzecz, to mamy obowiązek doskonalenia, szkolenia diagnostów, więc bez prowadzenia tego rejestru nie da się tego prowadzić.

I też chcę jasno powiedzieć, to będzie nasz rejestr i nie będzie zlecany jakimś firmom za grube pieniądze, jak to się często w niektórych firmach robi. Będzie to rejestr, który wykonają pracownicy TDT i koszty, to nie są grube miliony. To jest parę złotych, to jest wykonywane przez pracowników TDT. Takie rejestry – proszę mi wierzyć – naprawdę nie są kosztowne.

Prezes Waldemar Witek – OSDS.

Narzucono tutaj na diagnostę różne obowiązki, łącznie z donoszeniem na właściciela SKP. Czy one uniezależniają decyzję diagnosty? Niestety nie wiem.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to, że przeniesienie kompetencji nadzoru ze starostwa do TDT jest bardzo poważnym krokiem. Ponieważ, jeżeli diagnoście zabierze się uprawnienia przez dyrektora TDT, to diagnosta może odwołać się jedynie do ministra. Jeżeli minister poprze decyzję TDT, to droga prawna diagnosty się kończy i on traci uprawnienia. Jest to prosta droga do wyeliminowania z rynku diagnosty.

Poseł Stanisław Żmijan – wiceprzewodniczący Komisji.

Tu są kolejne artykuły, o czym mówił mój przedmówca, w kontekście nakładanych obowiązków. Naprawdę, jeżeli się analizuje po kolei te artykuły, to panie ministrze, panie dyrektorze, nie da się odeprzeć wrażenia, że zrobiliście sobie naprawdę niezły sposób zarabiania. Jeżeli za szkolenie . . . . , no wie pan . . . .

Jeżeli chce pan mieć wpływ na diagnostów, to niechże pan się nimi zaopiekuje!

A pan oczywiście mówi, za szkolenia, a na szkolenie nie więcej jak tyle, itd.

Jeżeli tą ustawę weźmiemy do ręki, to naprawdę . . ., to jest nic innego, jak ustawa napisana w TDT, to jest to świetny sposób na zarabianie, na wpływ gotówki do tej jednostki. No, no . . ., przekraczacie dopuszczalne, pewne granice!

(…)

Już na początku ustawy mówicie o egzaminowaniu diagnostów. Przecież w ten sposób robicie zamach na ich prawa nabyte. Oni mają uprawnienia i to są uprawnienia niezbywalne! Dlaczego, dlaczego to czynicie? Na dzień dobry mówicie, jak nie będziesz karny, to nie będziesz chodził w naszej stajni. No tak nie może być, tak nie można!

Dyrektor Urbanowicz.

Chciałbym zwrócić uwagę, że pewne zapisy, łącznie z tym, że diagnosta ma się szkolić, wynikają bezpośrednio z Dyrektywy – podnoszenie kwalifikacji osób, które wykonują czynności diagnosty. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że to nie TDT będzie organizował te warsztaty, tylko ośrodki szkolenia. W związku z tym, diagnosta nie będzie w TDT się szkolił. On będzie się szkolił w ośrodkach szkolenia.

Idąc dalej, to powiem tak, że rzeczywiście, ci co szkolą w ośrodkach szkolenia będą musieli w TDT raz na dwa lata odbyć dwudniowe przeszkolenie. Ale to ci, którzy są zatrudnieni w ośrodkach szkolenia diagnostów i ci, którzy będą wykonywali, przekazywali swoją wiedzę dla diagnostów. Żeby to nie było tak, jak jest w tej chwili, że na szkoleniach dla diagnostów mówi się o wszystkim, tylko nie o tym, co jest obowiązujące na egzaminie w TDT i co jest dla niego bardzo ważne.

Poseł Stanisław Żmijan – wiceprzewodniczący Komisji.

Mówiłem to już i podpowiadam, To są kolejne już artykuły, że zacytuję: za uczestnictwo w seminariach maksymalna wysokość opłaty, o której mowa w ustępie 1 i 3 nie może przekroczyć 250 zł. No, to są te rzeczy, to są te rzeczy!

Ja mówię o tym, jak odbiera się ten cały projekt w kontekście tych właśnie zapisów w nim zawartych.

– – – – – – – – – – – – – – –

cd. nastąpi.

Co ciekawsze wyjątki z wysłuchania spisał

dP

– – – – – – – – – – – – –

Najlepiej sam posłuchaj:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=E4103B83FE15AFFEC125834D002D9588#

Loading