BEZSTRONNOŚĆ BT, E-SZKOLENIA I TAJNE EGZAMINY TDT

Rate this post

O rzekomej bezstronności wykonywania BT w świetle Dyrektywy 45/2014, o e-szkoleniach i o tajnych egzaminach w TDT.

tease

Dyrektor Warchoł – Departament Prawny naszego (?) resortu transportu.

Odnośnie art. 86r, z punktu widzenia nałożonych na diagnostę obowiązków rzetelnego i bezstronnego wykonywania BT, (…) z punktu widzenia transpozycji Dyrektywy 45/2014 i przepisu mówiącego o bezstronności diagnosty, to my oczywiście wprowadziliśmy szereg gwarancji, które mają to zapewnić.1 I ma to zapewnić uniknięcie konfliktu interesów.2 Natomiast przyznam, że taki przepis byłby dla nas przydatny, w kontekście późniejszego wykazywania przed Komisją Europejską, że system ten jest kompletny i wprowadzamy od „a” do „zet”, czyli obowiązek rzetelności i bezstronności, jak i samą gwarancję. Dlatego proponujemy zachować ten przepis w tym kształcie.3

Myślę, że do do punktu 2 możemy skreślić ten przepis, który mówi o tym, że diagnosta zgodnie z posiadaną wiedzą ma odstąpić od BT, jeżeli stwierdzi, że naruszono rzetelność i bezstronność.(…)

Prezes Kazimierz Zbylut – WSSKP.

Ja mam uwagę natury ogólnej. Takie sformułowanie obowiązku, oczywiście wynikającego z Dyrektywy, dotyczące szkoleń przypominających jest jakby trochę cofaniem się w historii. Dlatego, że nie ma zapisu ustawy, które by uwzględniały na przykład taką formę przypominania tych wszystkich informacji, które wykorzystuje diagnosta w swojej pracy, jak e-szkolenia, jak e-szkolenia – proszę państwa.

Proszę też mieć na uwadze, że każde oderwanie diagnosty od pracy powoduje określone konsekwencje dla jego zakładu pracy. Jego nie ma w pracy, więc, albo firma musi być zamknięta, albo te obowiązku musi przejąć inna osoba.

Więc, czy nie należy posunąć się trochę do przodu i wykorzystać to, co już jest na rynku.

Na początku jest garść e-informacji, a potem jest e-test. Tam można się zalogować. Na pewno było by to bardzo pomocne. A nie tylko i wyłącznie odrywanie od pracy i wykonywanie tego obowiązku jedynie w formie szkoleń stacjonarnych.4

Prezes W. Witek – OSDS.

Ja chciałbym tylko, żeby pan minister ten jeden punkt doprecyzował: rzetelnie i bezstronnie wykonywać swoje obowiązki. Jeżeli ten punkt wprowadza dyrektywę, to ja gratuluję.5

Poseł Mirosław Suchoń.

Odnośnie art. 86tm jeśli chodzi o przeprowadzanie egzaminu, to mam pytanie, czy osoba, która podchodzi do egzaminu, to po zakończonym egzaminie będzie mogła poznać pytanie i udzielone odpowiedzi. Tak, aby ta osoba mogła zapoznać się z wynikiem egzaminu i po egzaminie mogła sprawdzić swoje odpowiedzi.

Minister Chodkiewicz.

Oczywiście taka osoba będzie mogła zobaczyć swoje wyniki. A ponadto będzie mogła się odwołać, jeśli uzna, że została źle oceniona.

Poseł Mirosław Suchoń.

Oczywiście, ale mam pytanie panie ministrze, bo wyniki, to nie to samo co pytania i odpowiedzi. Czy dana osoba – po zakończeniu egzaminu – będzie się mogła zapoznać

z treścią pytań i treścią udzielonych odpowiedzi?

Minister Chodkiewicz.

Panie Pośle. Chodzi o to, że dana osoba będzie mogła przybyć do TDT i zobaczyć swoją pracę, a do tego ewentualnie dokonać jej oceny i odwołać się.

Prezes Kazimierz Zbylut – WSSKP.

Szanowni Państwo. Pan minister jasno odpowiedział, że dana osoba będzie mogła przybyć do TDT, aby zapoznać się ze swoją pracą. Proszę sobie wyobrazić, że będzie ktoś jechał z Wrocławia, czy ze Szczecina, czy z Przemyśla po to, żeby zobaczyć swój arkusz odpowiedzi. No chyba powinno być jakieś większe ułatwienie.

Kwestia następna: czy pytania egzaminacyjne, to tajemnica? Przecież na prawo jazdy zdaje się z otwartym pakietem pytań! Jeśli chce się wszystkich nauczyć na pamięć, to nie ma problemu. Ale tutaj robi się niepotrzebną tajemnicę. No, nie o takie podejście chodzi. Środowisko oczekuje innego podejścia.6

Minister Chodkiewicz.

Pytania są tajne i na tym polega sprawdzanie umiejętności i sprawdzanie wiedzy. Nie ma innej formy, niestety.7

– – – – – – – – – – – – – – –

cd. nastąpi.

Co ciekawsze wyjątki z wysłuchania spisał

dP

– – – – – – – – – – – – –

Najlepiej sam posłuchaj:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=E4103B83FE15AFFEC125834D002D9588#

1To ciekawe, gdzie są te gwarancje?

2Chyba mało uważnie śledziłem, bo nic takiego nie znalazłem . . . . .

3To nie przepis, tylko pobożne życzenia i zwyczajna fikcja legislacyjna. To tak, jakby zapisać, że wszyscy ludzie mają być dobrzy, a mężowie czuli dla swoich żon i dzieci.

4Nic, tylko przyklasnąć tej słusznej inicjatywie. Przecież tę cenną inicjatywę można rozszerzyć także na egzaminy w TDT. I mamy na to branżowy przykład, bo Inspekcja Transportu Drogowego w ten sposób rekrutuje swoich inspektorów.

5Oczywiście, że z zapisów, które miały gwarantować naszą niezależność i obiektywność nic nie wyszło w tym projekcie TDT. Myślę, że to będzie argument do wystosowania skargi na nasz rząd do Komisji Europejskiej, o czym mówili przedstawiciele Biura Legislacyjnego. Mam nadzieję, że tym razem znajdzie się organizacja, która taką skargę potrafi napisać.

6Nic dodać, nic ująć.

7To intelektualny zaścianek.

Loading