Wzmożone kontrole autobusów podmiejskich

Wzmożone kontrole autobusów podmiejskich

Bez badań technicznych i ze zbyt dużą liczbą pasażerów – to nieprawidłowości wykryte w trakcie jednodniowej akcji przez patrole małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia i trzeźwość kierowców oraz prawidłowość przewozu osób. Skontrolowano 57 pojazdów.

Wzmożone kontrole autobusów podmiejskich w zakresie liczby przewożonych pasażerów i stanu technicznego przeprowadzono na drogach całej Małopolski w poniedziałek (28 października). Inspektorzy ITD zatrzymywali busy do kontroli we wczesnych godzinach porannych. O tej porze korzysta z nich najwięcej osób udających się do pracy lub szkoły.

Reklamy

W trakcie akcji skontrolowano 57 busów. W jednym przypadku przewożono o trzech pasażerów więcej niż pozwalał na to wpis w dowodzie rejestracyjnym. Oprócz tego sześć pojazdów nie miało aktualnych badań technicznych, co było podstawą do wszczęcia postępowań administracyjnych wobec przewoźników w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

Kontrole pojazdów wykonujących przewóz osób są jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez ITD. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Ponadto tego typu kontrole mają na celu ochronę rynku transportowego przed stosowanymi nieuczciwymi praktykami.

Reklamy

 

https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/wzmozone-kontrole-autobusow-podmiejskich/