ETYKA W BRANŻY SKP

Rate this post

Etyka w branży Stacji Kontroli Pojazdów.

Etyka biznesu, to bardzo młoda dziedzina wiedzy, która zajmuje się refleksją nad etycznym wymiarem prowadzenia biznesu (zarabiania pieniędzy).

Etyka jest nauką o moralności. Zaś moralność, to zestaw norm społecznych i zasad, które regulują nasze codzienne życie, a które:

  • zmieniają się na przestrzeni wieków w obrębie danej społeczności,

  • w jednym czasie są zróżnicowane, w zależności od położenia geograficznego społeczności poddanej analizie.

Etyka prowadzonego biznesu na SKP musi w pierwszej mierze zająć się opisywaniem kontrowersyjnego zachowania spotykanego w branży, aby następnie przejść do drugiej fazy polegającej na wyznaczeniu nowych kierunków postępowania w naszym biznesie.

Podstawą do jakichkolwiek rozważań w tym zakresie musi być przyjęcie tej tezy, że w każdej sytuacji przedsiębiorcy prowadzący SKP muszą kierować się dwoma następującymi kryteriami:

  1. koncentrować się na oferowaniu społeczeństwu wysokiej jakości produktów, jakimi są w naszym przypadku BT pojazdów,

  2. oferowanie tych wysokiej jakości produktów musi następować bez narażania dobra wspólnego, jakim jest BRD.

Także w naszym biznesie muszą obowiązywać normy etyczne, które będą walczyć ze skutkami chciwości i spekulacji.1 Bo rynek korumpuje i niszczy relacje międzyludzkie, szczególnie kiedy przychodzi kryzys.2 Tworzenie w takiej sytuacji sojuszu polityków, urzędników i biznesmenów ma sens tylko i wyłącznie wówczas, gdy nie narusza to standardów etycznych. Albowiem w wolnym społeczeństwie każdy ma podlegać tym samym regułom. Tymczasem dla naszych przedsiębiorców urzędnicy tworzą nowe przywileje bezzasadnie chroniąc ich przed jakąkolwiek odpowiedzialnością za standardy pracy na ich własnych SKP w sytuacji, gdy jednocześnie akceptują bardzo restrykcyjne i niekonstytucyjne przepisy wobec własnych pracowników.

Nie uciekniemy przed oceną opinii publicznej, która jest jednak zainteresowana problemami standardów etycznych w prowadzonym przez nas biznesie.3 Walka na konkurencyjnym rynku bywa zacięta. Stosuje się wątpliwe etycznie rozwiązania, które w najbliższym czasie mogą przynieść określone zyski lecz w przyszłości mogą generować dużo większe koszty. Takim szkolnym przykładem opisanej sytuacji są gadżety, upusty i rabaty, które bardzo ochoczo oferowało jeszcze niedawno wiele naszych SKP, a które dziś są jedną z głównych przyczyn kolosalnej zapaści w naszej branży.

Dobrze prosperująca SKP, o której możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że realizuje zasady etycznego biznesu to taka, która stawia sobie za cel włączenie standardów etycznych do jej codziennego funkcjonowania. Przy czym mam nadzieję, że w Polsce wszyscy mamy tę świadomość, że przy obecnym stanie świadomości społecznej w branży SKP, stanu społecznie akceptowalnego nie da się osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Z tego punktu widzenia, wszelkie „rewolucyjne” działania lub nawet ich zapowiedzi mogą być skazane na porażkę. Albowiem najpierw trzeba przygotować grunt po projektowane zmiany. Ten „grunt”, to systematyczne działania dla zmian w świadomości społecznej, gdzie dominuje pogląd, że droga do sukcesu musi wiązać się z działaniami niecnymi (sic!).4

Odpowiedzialny i etyczny biznes związany z prowadzeniem SKP, to podejście strategiczne, długofalowe, oparte na zasadach dialogu społecznego i poszukiwaniu rozwiązań korzystnych dla wszystkich trzech uczestników naszej branżowej gry:

  1. SKP,

  2. każdego zatrudnionego insp. UDS-a,

  3. całego otoczenia społecznego, w jakim działa dana SKP.

Jej odpowiedzialność oznacza zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy. Takie postrzeganie działalności biznesowej jest tendencją ogólnoświatową. Etyka biznesowa to nie tylko szacunek dla siebie nawzajem, to pewnego rodzaju motywacja, umiejętność słusznego i prawego zarazem zarządzania zasobami ludzkimi, to także płaca zgodna z ilością i jakością wykonywanej pracy.

Warto przyswoić sobie tę prawdę, że nie ma czegoś takiego, jak nieuczciwy biznes związany z SKP. Bo mamy tu tylko i wyłącznie do czynienia ewentualnie z nieuczciwymi ludźmi w naszej branży. Czyli za nieuczciwymi czynami na naszych SKP zawsze stoi konkretny człowiek: właściciel danej SKP lub pracownik zatrudniony w tej firmie lub przez tą firmę.5

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – – –

1 Kapitalizm wolnorynkowy został słusznie wybrany przez większość narodów, jako system wydajny i nadzwyczaj efektywny.

2 Stara prawda: im gorsza sytuacja finansowa, tym gorzej dokonywać etycznych decyzji. Postępowanie etyczne jest znacznie trudniejsze w sytuacjach zagrożenia upadłością firmy.

4 Cyt.: „pierwszy milion trzeba ukraść albo zostać członkiem rządu lub rządzącej partii”

Loading