DMC A MASA WŁASNA. GITD NIE RADZI SOBIE OD LAT Z PROBLEMEM

Rate this post

1/
Masa własna dużo większa od dopuszczalnej

19.06.2024

Samochód dostawczy ważył na pusto więcej o prawie 1,5 tony, niż wynosiła jego dopuszczalna masa całkowita. Inspekcyjne wagi wskazały blisko 5 ton. Inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

W czwartek (13 czerwca) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie na S19 w Zemborzycach zatrzymali do kontroli samochód dostawczy z zabudową chłodniczą. Pojazd przewożący puste łubianki na truskawki ważył ponad 5 ton. Po rozładowaniu i ponownym zważeniu, okazało się, że masa własna dostawczaka wynosi 4,9 tony – o 1,4 tony więcej niż jego dopuszczalna masa całkowita. Pojazd nie miał też ważnego okresowego badania technicznego.

Lubelscy inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu – opuścił on miejsce kontroli na lawecie, a kierującego nim mężczyznę ukarali mandatem karnym.
– – – – – –
źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/masa-wlasna-duzo-wieksza-od-dopuszczalnej


= = = = = = = = = = = = = = =
2/
11-tonowy dostawczak

21.06.2024

Nacisk osi napędowej dostawczaka, którego skontrolowali inspektorzy warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego wynosił o 5,5 tony więcej niż jego dopuszczalna masa całkowita, a jego rzeczywista masa sięgała blisko 11 ton.

W środę (19 czerwca), na drodze wojewódzkiej nr 595 w Łapce, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zatrzymali do kontroli samochód dostawczy marki Iveco. Uwagę inspektorów zwrócił stopień obciążenia tylnej osi. Podejrzenie, że pojazd jest znacznie przeciążony, potwierdziły inspekcyjne wagi. Dostawczak o dmc 3,5 tony ważył blisko 11 ton, a nacisk osi napędowej pojazdu na drogę wynosił 9 ton. Funkcjonariusze stwierdzili też szereg usterek technicznych samochodu.

Kierowcę ukarano mandatem karnym i wydano zakaz dalszej jazdy. Zatrzymany został również dowód rejestracyjny pojazdu.


– – – – – – – – –
źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/11-tonowy-dostawczak

Loading