CZYJA JEST POLSKA

Rate this post

Czyja jest Polska?

 

Czy to nie jest jedna wielka chryja,

że w ogóle pada to pytanie:

Polska jest, tylko czyja”?

I skąd to zakłopotanie?

 

To czyja jest Polska?

Jaka jest ta Centralna, to wiemy.

Zaś w czyich rękach jest ta Lokalna?

Czy o tym wiecznie milczeć będziemy?

 

A gdzie jest ten komponent obywatelskości,

który tak dumnie widnieje w nazwie PO1?

Czy jego brak w Polsce Was nie złości,

choć powtórzono go w nazwie KO2?

 

Więc czyja jest ta nasza Polska?

Urzędników i polityków, czy Obywateli?

To wzór demokracji, gdy rządzi grupa wąska?

Prędzej woda zapłonie a w locie słowik się ocieli.

 

Bo Polska nie należy do własnych Obywateli.

Tylko do urzędników oraz polityków należy.

A nie do Polaków, którzy by tego chcieli.

Choć wielu w to dziś nie wierzy.

 

Więc popatrzcie sami:

w Stolicy sami politycy,

duże miasta też opanowali,

zaś lokalnie rządzą urzędnicy!

 

Choć miałkie są ich możliwości,

wykształcenie też nie poraża,

niewiele wiedzą o godności,

żadna posada ich nie zraża.

 

Bo to znajomi królika są

i właśnie oni są najważniejsi.

Urzędowa lojalność nie jest grą,

nie rozdziera się szat, nie odsłania piersi.

 

Żaden Rejtan tu nie przeżyje chwili,

bo z nikim nie uzgodnił darcia szat.

Więc nikt za nim nawet nie zakwili

choćby to był nawet rodzony brat.

 

Boją się własnych Obywateli,

potrzebują ich tylko do wyborów.

Inicjatywa oddolna tylko złości i dzieli,

bo nie daje urzędnikom żadnych walorów.

 

Gdy pomysł nie zrodził się w lokalnym urzędzie,

a urzędnika nie ma na liście inicjatorów,

pomysł zrealizowany nie będzie,

bo nie znajdzie tu sponsorów.

 

Bo do urzędu należy Polska Lokalna,

a nie do Mieszkańców czy też Obywateli.

A jeśli tak ma wyglądać nasza Demokracja,

to lepiej niech już woda zapłonie i w locie słowik się ocieli.

 

Dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – – –

1 PO to Platforma Obywatelska

2 KO to Koalicja i też Obywatelska

Loading