LEPIEJ DYSKUTOWAĆ

Lepiej dyskutować, niż rzucać kalumnie i potem żałować, czyli tylko takie podejście jest zdrowe, gdy zamiast kłótni kulturalnie dyskutujemy, a okazją ku temu są zbliżające się branżowe spotkania szkoleniowe PISKP. Inaczej mówiąc/pisząc o zmianach konstrukcyjnych jeszcze raz oraz o wygranej sprawie we wrocławskim WSA.

wondering

I. Nasze (?) zmiany konstrukcyjne.

Przed paroma dniami na mojej zmianie stawił się na OBT prawie nowy Nissan Qashqai, a do tego ciężarowy z estetyczną kratką za tylnym rzędem siedzeń, przedział ładunkowy klimatyzowany z podświetleniem i luksusową podsufitką (sic!). I wówczas przypomniały mi się te siermiężne niedawne (?) czasy, gdy niedobór różnych i zróżnicowanych produktów w postaci różnorodnych samochodów ciężarowych do 3,5 t. DMC na naszym rynku spowodował, że postanowiliśmy zrobić z „malucha” pojazd ciężarowy poprzez wstawienie mu kratki za rzędem siedzeń. Oczywistym jest, że przez to pojazd ten nigdy nie był i nigdy nie będzie pojazdem ciężarowym – zgodnie ze zdroworozsądkowym i logicznym brzmieniem słów „pojazd ciężarowy”. To była jedna wielka fikcja!

Od tamtych czasów minęło już sporo lat, ale mentalnie wielu z nas tkwi jeszcze w tamtym czasie. Albowiem, to rozwiązanie „z kratką” stanowiło jakieś uzupełnienie braków na ówczesnym rynku.

Więc dziś trzeba się zastanowić, czy to rozwiązanie ma sens w sytuacji, gdy rynek nasz zmienił się już tak diametralnie, że istnieje olbrzymia paleta małych ciężarówek, które w tym celu wyprodukowano i posiadają ku temu stosowne homologacje!

Piszę o tym, bo do tego przed paroma dniami w tym temacie rozpoczęła się ciekawa dyskusja – http://www.diagnostasamochodowy.pl/2018/21000/#comment-10232

W jednym ze swoich komentarzy W. Szan. „Blakop” był uprzejmy zapytać, cyt.:

Nie wykonywać zmian konstrukcyjnych?

W związku z tym, że to chodzi tylko i wyłącznie o zmiany konstrukcyjne polegające na fikcyjnej zmianie przeznaczenia pojazdu z osobowego na ciężarowy poprzez wstawienie kratki, to mi wypada tylko zapytać, a po co?

tease

Przecież na rynku mamy już taką paletę różnych małych pojazdów ciężarowych, że zaspokoją każdego wymagającego przedsiębiorcę, więc po co dalej tworzyć te fikcje?

Ale ta moja odpowiedź dotyczy tylko tych właśnie sytuacji z „kratką”. Ja nie mam nic do takich zmian konstrukcyjnych, gdzie zamiast fikcji będzie przystosowanie pojazdu dla takiego przeznaczenie, którego nie spotkamy na naszym rynku, spotkamy sporadycznie lub tylko w bardzo wysokiej cenie. A do tego trzymajmy jakieś standardy, jak np. wymóg okazania się przez zainteresowanego klienta homologacją, że ten pojazd może być tak zmieniony w zakresie jego przeznaczenia.

To dobrze, że zbliżają się spotkania szkoleniowe z PISKP, na które w imieniu Organizatorów zapraszam także W. Szan. Imiennika i Interlokutora. Będzie okazja porozmawiać w gronie fachowców o tych i takich niejasnych sytuacjach.

hi

II. Jeszcze ciepły Wyrok.

III SA/Wr 173/18 – Wyrok WSA we Wrocławiu. Data orzeczenia: 2018. 08.29 – orzeczenie nieprawomocne. Data wpływu: 2018-04-09. Sąd: Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Sędziowie: Anetta Chołuj, Maciej Guziński /przewodniczący sprawozdawca/

Tomasz Świetlikowski.

Skarżony organ: Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Treść wyniku: Uchylono decyzję I i II instancji.

Sentencja: Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, , Protokolant specjalista Katarzyna Jastrzębska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia […] stycznia 2018 r. nr […] w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych:

I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty G. Nr […] z dnia […] listopada 2017 r.,

II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz skarżącego kwotę 702,20 zł (siedemset dwa złote i dwadzieścia groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania.1

lookdown

I z tym optymistycznym akcentem pozdrawiam Was w ten rozpoczynający się pierwszy tydzień nowego miesiąca września,

dziadek Piotra

– – – – – – – – – –

1 a jeśli ktoś z Was wie, czego dotyczył ten wyrok (jeszcze brak uzasadnienia), to bardzo proszę o info.

974 total views, 2 views today