V KONFERENCJA OSDS

Rate this post

V Konferencja OSDS-u w Świętoszowie.

wondering

Na wstępie chcę podziękować za zaproszenie mnie na oficjalną część tej kolejnej już, bo V Konferencji Szkoleniowej OSDS-u, która odbyła się w ostatnią sobotę. Nawet kilkukilometrowy objazd od strony południowej nie stanowił istotnej przeszkody w dojeździe do Świętoszowa, które jest usytuowane w głębi Borów Dolnośląskich.

Konferencję otworzył Prezes Waldemar Witek witając Uczestników oraz zaproszonych Gości i Prelegentów.

W grupie partnerów Konferencji wystąpili przedstawiciele branżowej firmy Hella i WSO.

Prezes W. Witek zasadnie wskazał na rosnącą rolę OSDS-u – nie tylko w naszej branży. Rośnie ilość podmiotów zainteresowanych współpracą i uzyskaniem merytorycznych opinii. Zwraca się Policja, Sądy informują o zakazie wykonywania zawodu insp. UDS-a, Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się o opinię na temat wyceny BT, przedstawiciele różnych organizacji zwracają się o patronat nad przygotowanymi jesiennymi przedsięwzięciami. OSDS wszedł na trwale do grona podmiotów, które opiniują projektowane zmiany w naszym Prawie.

W dalszej części swojego wystąpienia przybliżył podstawowe zadania OSDS-u wynikające ze Statutu oraz odniósł się do niedawnej wizyty na Konferencji Szkoleniowej UM w Krakowie – http://www.diagnostasamochodowy.pl/2018/w-krakowie-sie-dzialo/

Na naszą uwagę zasługuje, że jedynym przedstawicielem administracji publicznej, który zechciał zaszczycić swoją obecnością w tym dniu nasze zawodowe środowisko był Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich p. Grzegorz P. Kubalski, którego znamy z uczestnictwa w Komisji Konkursowej w naszym Ogólnopolskim Turnieju Diagnostów Samochodowych w Poznaniu w 2016 r. oraz uczestniczył jako Gość w ostatniej Konferencji PISKP w Ustce.

Przedstawił on w problematykę wynikającą z proponowanych zmian w zakresie naszego PoRD w kontekście wdrożenia Rewolucyjnej Dyrektywy nr 45 z 2014 r., a szczególnie w aspekcie skutków wynikających dla naszego zawodowego środowiska insp. UDS-ów.

Wskazał on m.in., że:

  • dotychczasowe opóźnienie we wdrożeniu omawianej Dyrektywy wynika z oporu części urzędniczego środowiska, w tym w Ministerstwie Finansów,
  • na przełomie lipca i sierpnia br. stosowne rozwiązania prawne wejdą prawdopodobnie pod obrady Sejmu,
  • lobbing środowiska właścicieli SKP (PISKP?) jest dość skuteczny, na co wskazują ostatnie zmiany w projekcie,
  • przesądzono, że nadzór idzie do TDT,
  • istnieje możliwość jeszcze bliższego nawiązania współpracy ZPP z OSDS-em.

Prelegentem tej Konferencji był także nasz Kolega Adam Szymczyk, którego pamiętamy z uprzedniej Konferencji we Wrocławiu.

Tym razem zaprezentował bardzo ciekawy referat na temat „Wahanie sił hamowania” dla BRD. thumbsup

W trakcie tego referatu padły ważkie słowa o tym, że „używanie miernika nacisku na pedał hamulca nie ma sensu” dla procesu BT pojazdów na naszych SKP i dla BRD – http://www.diagnostasamochodowy.pl/2018/protest-kolegi-i-nauczyciela/

I pozwólcie, że tę część Konferencji zamknę swoją osobistą refleksją. Chodzi o to, że ilość uczestników tej V Konferencji nie odzwierciedlała dotychczasowego zakresu działania OSDS-u i jego organizacyjnych możliwości. Doświadczenie OSDS-u, jakie zdobył w ostatnich latach na naszym branżowym rynku + wiedza o jego funkcjonowaniu, to kapitał, w który warto zainwestować swoim członkostwem.

Odniosłem wrażenie, że OSDS jest nieco (?) niedoszacowany1 przez wielu naszych Kolegów, a szkoda. Bo jest to jedyna organizacja, która może podjąć pozytywne działania na rzecz naszego zawodowego środowiska. I od tej prawdy nie uciekniemy.

I poniedziałkowo pozdrawiam

– szczególnie uczestników Konferencji! –

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

Kolega mgr inż. Adam Szymczyk
przedstawiciel firmy Hella
Dyr. Grzegorz Kubalski z ZPP

1 Problem ten można także rozważyć na przykładzie zwiększenia dokładności diagnostyki samochodowej i klasyfikacji usterek. Może pomóc zarówno w ograniczeniu przypadków niedoszacowania zagrożenia dla BRD, jak i poprawie skuteczności w eliminowaniu tych zagrożeń. To niedoszacowanie jest przeciwieństwem przeszacowania. Ale w naszej sytuacji branżowej (i biznesowej) lepiej jest niedoszacować, niż ponosić ewentualne konsekwencje wynikające z przeszacowania. Bo niedoszacowanie niesie ze sobą jeszcze nadzieję, gdy otwarte jest pole do korekty. Zaś przeszacowanie niesie już tylko porażkę.

Loading