REFERAT POLICJI, PISKP, CARLY24, HELLA, MIN. CYFRYZACJI

Rate this post

Migawki z Ustki, czyli ciąg dalszy, a w tym referaty Policji, PISKP, Carly24, Hella, Min. Cyfryzacji.

Wypada kontynuować, czyli poinformować Was o tym, co dalej działo się jeszcze na jubileuszowej Konferencji w Ustce.

Ostatnio zakończyliśmy ten temat na prezentacji firmy UNIMETAL-Złotów, które swoje wnioski wsparła dość szerokimi badaniami naukowymi, co jest niewątpliwie bardzo cenną inicjatywą w naszej branży, która raczej gustuje w opieraniu się na podwórkowym i potocznym rozumieniu ewentualnych zagrożeń.1

W dalszej kolejności swoją prezentację omawiał przedstawiciel Biura RD z Komendy Głównej Policji, który oceniał stan BRD.

Argumentował, że najważniejsza w tym zakresie jest rola człowieka na drodze. Stres i znerwicowanie użytkowników dróg, to przyczyny od których zależy nasze ewentualne życie lub zdrowie.

Wskazał, że:

  • na autostradach jest mniej wypadków, niż na pozostałych drogach,
  • w naszym Kraju dominują drogi jednopasmowe, co powoduje kłopoty z wyprzedzaniem,2
  • zły stan techniczny pojazdów ustalany po wypadkach dotyczył najczęściej oświetlenia i ogumienia,
  • najwięcej ofiar jest na drogach krajowych,3
  • jako nieistotną statycznie określił ilość wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdów (podobnie jak w roku ubiegłym).

Przedstawiciel KG Policji nie był w stanie merytorycznie wytłumaczyć, skąd ten wzrost wypadków ze skutkiem śmiertelnym na naszych drogach i jak tej tendencji zapobiec.4

Następnie swój referat wygłosił dr Marcin Barankiewicz z PISKP.

Omówił najnowsze zmiany w prawie obejmujące swoimi rozwiązaniami nasze zawodowe środowisko. W tym zakresie obowiązuje już nowa umowa ADR od 26 kwietnia br., a także od dziś zmiany w KK (ustawa kodeks karny) w zakresie karania za przekręcanie liczników, których to czynów dopuszczają się także przestępcy na terenie naszych sąsiednich krajów, i nie tylko.

Dalej swoją prezentację miał p. Jakub Jach – CARLY24.

To innowacyjne przedsięwzięci jest skazane na sukces, biorąc pod uwagę bardzo szybko zmieniającą się elektroniczną rzeczywistość. Jestem przekonany, że zawsze konieczne jest tzw. „trzymanie ręki na pulsie” (branżowym). A w tym przypadku rzecz wydaje się tak prosta i oczywista, że dziwię się bardzo tak niskiemu zainteresowaniu ze strony naszych przedsiębiorców w Ustce tą formą współpracy z Carly24.

Następnie mieliśmy tradycyjnie bardzo ciekawą prezentację firmy HELLA pt. „Światło, jako nośnik informacji”. Tu także mieliśmy możliwość zaobserwowania ścisłego i bardzo efektywnego związku badań naukowych z biznesem, którym może poszczycić się ta firma od lat 90′. To, co w tym zakresie czeka nas w najbliższym czasie przekracza nawet możliwości niejednego autora science fiction. Ekran zamiast świateł, także ekran zamiast TR (tablic rejestracyjnych), napisy informacyjne na pojeździe np. zwalniam, skręcam w lewo, zapal światła, wyłącz kierunkowskaz lewy, itd., itp., et’cetera, to tylko niewielka część z całego pakietu takich możliwości.

Dalej mieliśmy bardzo ciekawe wystąpienie przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, którzy omówili przykładowe i tylko niektóre problemy występujące w związku z funkcjonowaniem naszej branży.

Głównym problemem wydaje się:

  1. rozłączanie” różnych pojazdów o tym samym numerze VIN. To jest nie tylko problem Min. Cyfryzacji, ale także nasz problem. Bo każda informacja o tym, że kilka różnych pojazdów posiada ten sam nr VIN to automatycznie kłopoty. Ich efektem może być pozbawienia nas uprawnień, gdy ostatecznie okaże się, że jeden z nas pomyłkowo (lub też umyślnie?) wpisał do CEP2,0 błędny nr VIN.
  2. Nie mniej ważnym zagadnieniem są próby wpisywania do CEP2,0 takich pojazdów, których w tym systemie wcale nie ma! To istotna niezgodność, którą trzeba wyjaśniać wypełniając stosowny formularz i wysłać go do administratora systemu.
  3. Prerejestracja tego samego pojazdu, to duży problem administratora systemu. Nasz „rekordzista?” wprowadził w ramach prerejestracji ten sam pojazd 50 (słownie: pięćdziesiąt) razy!!! Przypomnijmy też, że w przypadku prerejestracji nie można dokonać korekty takiego BT. Gdy zaś wprowadziliśmy pomyłkowo jakieś dane w takim przypadku, to należy anulować, Anulować, ANULOWAĆ to I (tzw. pierwsze) OBT, aby następnie wykonać jeszcze raz tę samą prerejestrację – ale już bez żadnych błędów!
  4. W 2018 r. było aż 5200 przypadków wprowadzania danych do CEP2,0 w trybie awaryjnym, co w oczach przedstawicieli Min. Cyfryzacji nie znajduje racjonalnego uzasadnienia.
  5. Tylko (?) do 3% wzrósł odsetek BT z wynikiem „N”-negatywnym.
  6. Bardzo duża skala błędnie wpisywanych stanów licznika, gdzie zamiast ilości przejechanych kilometrów są też numery telefonów do klientów (sic).

Min. Cyfryzacji przygotowuje nowatorskie rozwiązania już od czerwca br., jak np.:

  • możliwość skorzystania przez nas z danych o „wirtualnym zatrzymaniu DR,
  • dostęp do danych zawartych w DR,
  • nieodpłatne aplikacje na telefon.

I na tę chwilę, to tyle.

Pozdrawiam

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji

Przedstawiciel firmy HELLA
Przedstawiciel Biura Ruchu Drogowego KG Policji

1Patrz np. opinie o rzekomych zagrożeniach wynikających z posiadania instalacji Gaz-owej w pojazdach.

2co moim zdaniem jest tym naszym infrastrukturalnym nieszczęściem,

3co moim zdaniem ma zasadniczy związek z natężeniem ruchu,

4 bezradnie opuścił ręce (sic!)

Loading