TR ŚWIATA

Rate this post

Tablice rejestracyjne (TR) świata, to bardzo pożyteczna praca, której autorem jest Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich p. Grzegorz P. Kubalski. Pana Grzegorza Kubalskiego znamy z obecności na naszych Turniejach/Konkursach dla insp. Uprawnionych Diagnostów Samochodowych oraz z obecności na naszych branżowych konferencjach, w tym OSDS-u.

Znalazłem tę pracę przeglądając internetowe strony ZPP (Związek Powiatów Polskich).

Ta obszerna praca zawierająca ponad 200 stron jest efektem pracy od 2011 r. i przyda się nie tylko WK/starostwom, ale też każdemu z nas na każdej SKP w trakcie I-OBT (tzw. pierwsze Okresowe BT pojazdu w Kraju), szczególnie w odniesieniu do sprowadzanych pojazdów od naszych najbliższych sąsiadów oraz z USA.

Zawiera między innymi informację o TR (tablicach rejestracyjnych) wszystkich krajów świata wyszczególnione następujących blokach zagadnień:

  1. Kraje UE w ilości 44 + dodatkowo małe kraje.
  2. Kraje Azjii w ilości 46 + Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  3. Kraje Afryki w ilości 54.
  4. Kraje Ameryki Północnej i Południowej w ilości 45 + dodatkowe omówienie specyfiki USA (zasady ogólne, tablice stanowe, specjalne tablice stanowe, terytoria zależne, tablice federalne, plemiona indiańskie).
  5. Kraje Australii i Oceanii w ilości ponad 20 + TR Antarktydy i podmiotów niepaństwowych.

Wypada pogratulować tej pracy i tego włożonego wieloletniego wysiłku. Uważam, że ta pomocna praca – np. w postaci CD – powinna nie tylko znaleźć się na wszystkich naszych SKP, ale powinna też być niezbędnym załącznikiem do każdego naszego branżowego podręcznika (np. „Niezbędnik Diagnosty”).

Pozwolę sobie teraz przytoczyć elementy wstępu W. Szan. Autora:

Szanowni Państwo,

oddawana w Państwa ręce publikacja jest owocem pracy toczącej się od 2011 roku. W czerwcu tego właśnie roku na łamach Dziennika Warto Wiedzieć pojawił się pierwszy artykuł z cyklu „Tablice rejestracyjne świata”. Cykl ten był pierwotnie pomyślany jako pomoc dla pracowników wydziałów komunikacji stykających się z różnymi zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi – przede wszystkim eksportowymi, ale nie tylko. Z tego właśnie powodu w pierwszej kolejności omówione zostały kraje europejskie.

Wobec dużego zainteresowania cykl był kontynuowany poprzez wszystkie kontynenty przez kolejne cztery lata. Po jego zamknięciu powstała idea zgromadzenia całości materiału w jedną całość zilustrowaną zdobytymi w tym czasie zdjęciami tablic z różnych stron świata. Nie jest to jednak prosta kompilacja. Przede wszystkim dokonane zostało uzupełnienie o kilkanaście krajów i terytoriów zależnych, które z różnych przyczyn nie znalazły się w Dzienniku Warto Wiedzieć. W miarę możliwości dokonano też aktualizacji danych – choć tutaj, zwłaszcza w odniesieniu do bardziej egzotycznych krajów, nie można dać stuprocentowej pewności. Wyjątek uczyniono dla poszczególnych stanów USA. Część z nich stosuje regularną zmianę motywu graficznego używanego na tablicy rejestracyjnej. W tym przypadku zdecydowano się pozostawić opis odpowiadający chwili pierwotnej publikacji. W opisie poszczególnych krajów najwięcej uwagi położone zostało na standardowe tablice rejestracyjne. Co do zasady nie omawiana była dopuszczalność i struktura spersonalizowanych tablic; specjalne typy tablic były szczegółowo omawiane przede wszystkim w przypadku krajów bliższych nam geograficznie; w przypadku krajów bardziej odległych charakteryzowane były jedynie typy częściej spotykane. O ile w przypadku krajów europejskich, czy północnoamerykańskich informacje o tablicach rejestracyjnych można było uzyskać z wielu źródeł, tak w przypadku krajów bardziej egzotycznych było to utrudnione. (…)

Życzę interesującej lektury – Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich Grzegorz P. Kubalski

Tę ciekawą publikację znajdziecie na stronach: https://www.zpp.pl/storage/files/2017-04//535bcf66c5a7d0ca1d1484fc95573c864140.pdf

Ja także Zapraszam Was do skorzystania z tej pożytecznej lektury i pozdrawiam – szczególnie jej Autora.

Dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

Loading