KANDYDAT NA DIAGNOSTĘ SAMOCHODOWEGO

Rate this post

Kandydat do naszego zawodu, Uprawnionego Diagnosty Samochodowego.

Cyt.: „Wyjaśnił, że zależy mu na prawie jazdy, uprawia sporty motorowe i pracuje w warsztacie samochodowym, a kształci się w kierunku diagnosty samochodowego.1

Był już wcześniej czterokrotnie karany sądownie2, bo choć dwa razy złamał zakaz prowadzenia pojazdów, to pomimo tego złamał ten zakaz po raz trzeci. Ponadto był również karany za kradzieże i to dwukrotnie. Był także wielokrotnie ukarany za wykroczenia drogowe.

Kandydat do naszego zawodu o inicjałach Ł.K. s. A. i M. z d. G., ur. w Gorzowie Wlkp. jest mieszkańcem Gorzowa Wlkp.. Ma wykształcenie zawodowe, z zawodu jest mechanikiem samochodowym, jest kawalerem, nie posiada nikogo na utrzymaniu. Zatrudniony jest także w Gorzowie Wlkp. z dochodem 2.000 zł miesięcznie. Jest zdrowy, uczęszcza na wizyty do psychiatry w związku ze złym nastrojem.

A teraz doszła jeszcze ta kolejna sprawa, gdzie zapadł wyrok skazujący po dwóch rozprawach sądowych tj. w dniu 4 lipca 2019 r. i 3 września 2019 r., więc i nastrój mu się zapewne nieco (?) pogorszył.

Na tej ostatniej swojej sprawie został on oskarżony o dwa czyny, tj.:

I.

w dniu 24 sierpnia 2018 roku w Świnoujściu kierował samochodem osobowym marki L. wbrew orzeczonemu prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30.11.2017 roku w sprawie o sygn. II K 678/17 oraz wyrokiem tego Sądu z dnia 9.03.2018 roku w sprawie o sygn. II K 891/17 zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku,

tj. od dnia 15 maja 2018 roku do dnia 15 maja 2019 roku, tj. o czyn z art. 244 k.k.

II.

w dniu 24 sierpnia 2018 roku w Świnoujściu przemocą polegającą na odpychaniu

i przewróceniu na ziemię funkcjonariusza Straży Granicznej kpr. S. W. zmusił go do zaniechania prawnej czynności służbowej polegającej na dozorowaniu zatrzymanego Ł. K. do czasu realizacji z wymienionym czynności procesowych, tj. o czyn z art. 224 § 2 k.k.

Kandydat do naszego zawodu o inicjałach Ł.K. w dniu 24 sierpnia 2018 r. wraz z partnerką K.W. jechali pojazdem marki L. ze Szwecji do Polski. Płynęli promem do Świnoujścia. Pojazdem kierowała K.W.. W związku z tym, że zjazd z promu jest stromy, a ruch pojazdów był duży partnerka poprosiła kandydata do naszego zawodu o inicjałach Ł.K., aby to on zjechał z promu wymienionym pojazdem. Około godziny 12:10, podczas tego zjazdu pojazd, którym kierował Ł. K. został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Świnoujściu.

Kandydat do naszego zawodu o inicjałach Ł.K. nie posiadał prawa jazdy, gdyż zostało mu ono odebrane za punkty związane z przekraczaniem prędkości.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że posiada on dwukrotny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie II K 678/17 oraz wyrokiem tegoż Sądu z dnia 09.03.2018 r. w sprawie II K 891/17.

Dlatego też Ł.K. został zatrzymany. Podczas oczekiwania na przesłuchanie w pomieszczeniu służbowym P. Straży Granicznej w Ś. około godziny 12:30m kandydat do naszego zawodu o inicjałach Ł.K., chcąc opuścić to pomieszczenie zachowywał się agresywnie i odepchnął funkcjonariusza S. W. podejmując nieudaną próbę ucieczki. Został obezwładniony przez funkcjonariuszy. Po sporządzeniu dokumentacji służbowej zatrzymano go celem prowadzenia dalszego postępowania.

Oskarżony kandydat do naszego zawodu wyjaśnił, że jego partnerka bała się zjechać z promu tak dużym pojazdem jakim jest L. i dlatego zamienił się z nią miejscami. Planował zjechać z promu, stanąć z boku i usiąść na miejscu pasażera, ale od razu zobaczył funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wiedział, że nie może kierować pojazdem i, że ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

W stosunku do drugiego czynu wyjaśnił, że funkcjonariusze powiedzieli mu, że udadzą się razem do P. Straży Granicznej, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia, że potrwa to chwilę, a trwało to ok. 1 – 2 godzin, następnie przyjechali funkcjonariusze Policji i łącznie wszystkie te czynności trwały ok. 5-6 godzin.

Dalej wyjaśnił, że się wystraszył, chciał wyjść, zadzwonić i niechcący wpadł na funkcjonariusza S. W..

Kandydat do naszego zawodu wyjaśnił, że zależy mu na prawie jazdy, uprawia sporty motorowe i pracuje w warsztacie samochodowym, a kształci się w kierunku diagnosty samochodowego (sic!).

Kandydat do naszego zawodu został oczywiście skazany. Ale moim zdaniem nie ma znaczenia orzeczona kara w tej sprawie. Bo dla naszego środowiska zawodowego ważne jest pytanie ilu takich skazanych już pracuje w naszym zawodzie i:

  • czy tego chcemy i to pochwalamy,

  • czy przeciw takiej praktyce protestujemy.

Więc mam pytanie, kto z Was chce Ł.K. z Gorzowa Wlkp. na swojej SKP, czyli w naszych zawodowych szeregach?

Pyta i pozdrawia

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – –

1 Sąd Rejonowy w Świnoujściu z 2019-09-03; Data orzeczenia: 3 września 2019; Data publikacji: 15 maja 2020; Data uprawomocnienia: 7 stycznia 2020; Sygnatura: II K 78/19; Sąd: Sąd Rejonowy w Świnoujściu; Wydział: II Wydział Karny; Podstawa prawna: art.244 kk; Teza: kara za czyn z art. 244 kk; PR Ds 304.2019.

2 – wyrok SR w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 09.03.2018 r., sygn. akt II K 891/17 k. 34,

– wyrok SR w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30.11.2017 r., sygn. akt II K 678/17 k. 35,

– wyrok SO w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 02.02.2018 r., sygn. IV Ka 29/18 k. 36,

– wyrok Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18.05.2017 r., sygn. akt II W 358/17 k. 39-40.

Loading