MAJOWE ŚWIĘTA

Rate this post

Święta majowe, czyli Święto Pracy i Święto Konstytucji oraz Święto Polityczne.

I. Święto Pracy – 1 Maja.

Wszystkim naszym Koleżankom i wszystkim naszym Kolegom życzymy:

  • utrzymania miejsc pracy, co staje się coraz trudniejsze z uwagi pogorszenie wyników ekonomicznych związanych z brakiem waloryzacji Cennika BT od 18 lat,

  • zadowolenia z pracy, gdyż wyobrażenia o naszej pracy często rozmijają się z rzeczywistością,

  • waloryzacji płacy zgodnej ze wzrostem inflacji przez następne 24 m-ce, jako minimum,

  • zawodowej niezależności, którą gwarantuje unijna Dyrektywa 45 z 2014 r.

 

II. Święto Konstytucji w praktyce.

Każdego dnia wzrasta świadomość, co do roli naszej Konstytucji. Bardzo proszę zapamiętajcie ten ostatni wyrok Sąd Okręgowy w Białymstoku, który odwołując się do pojęcia ,,rozproszonej kontroli konstytucyjnej’’ wskazał m.in., że:

  1. Odmowa zastosowania przepisu ustawy uznanego przez sąd za sprzeczny z Konstytucją nie narusza kompetencji TK mgr Julii Przyłębskiej.

  2. Sądy powszechne są uprawnione do badania zgodności ustaw z Konstytucją, co wyraźnie wynika z art. 8 ust. 2 Konstytucji, który zobowiązuje do bezpośredniego stosowania jej przepisów!

W ocenie tego Sądu, skorzystanie z przedmiotowej instytucji było zasadne w niniejszej sprawie, ponieważ:

  • TK w obecnym kształcie nie jest w stanie wydać rozstrzygnięcia w rozsądnym terminie (od wpływu skargi konstytucyjnej minęło ponad 3 lat ), a terminy rozpraw wbrew wieloletniej praktyce były wielokrotnie zmieniane,

  • oczekiwanie na rozstrzygnięcie TK, w warunkach wskazanej wyżej dysfunkcjonalności tego organu, skutkowałoby uznaniem przewlekłości postępowania w standardach regulacyjnych Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Jeśli zaś chodzi o argument zawieszenia tego postępowania do czasu rozstrzygnięcia przez TK mgr Julii Przyłębskiej, to Sąd Apelacyjny nie dostrzegł potrzeby tego zawieszenia, gdyż mogłoby to spowodować nadmierną przewlekłość niniejszego postępowania i tym samym naruszenie prawa odwołującej do rozpoznania jej sprawy w rozsądnym terminie i skutkować odpowiedzialnością, na podstawie przepisów ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U.2018.75 j.t.).

Orzekanie o zgodności ustaw z Konstytucją (art. 188 pkt 1 Konstytucji RP), co niewątpliwie należy do wyłącznej kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, nie jest tożsame z oceną konstytucyjności przepisu mającego zastosowanie w konkretnej sprawie rozstrzyganej przez sąd. Wskazuje się, że sąd jest obowiązany do oceny konstytucyjności przepisu ustawy w ramach ustalania, który przepis obowiązującego prawa będzie zastosowany do rozstrzygnięcia danego stanu faktycznego w indywidualnej sprawie.1

 

III. Święto polityczne, które nas czeka.

Putin przyspieszył procesy integracyjne UE. I stworzył tym samym niebywałą szansę dla Polski i Ukrainy. Wystarczy popatrzeć na mapę Europy Środkowo-wschodniej aby zrozumieć, co wspólnie z Ukrainą tworzymy na naszych oczach.

Jeśli tego nie popsujemy, to może powstać Unia Polsko-Ukraińska z bardzo silnym wsparciem państw byłego „bloku wschodniego” oraz państw bałtyckich. A siła tej i takiej Unii (niezależnie od obecnej UE) może spowodować, że to w Warszawie i w Kijowie (a nie w Paryżu i nie w Berlinie) będą w niedalekiej przyszłości zapadały wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące całej Europy.

Tylko musimy jeszcze pokonać Putina i trzymać sztamę z Braćmi Ukraińcami. Bo mamy wobec nich dług do spłacenia. Gdyż zamiast ruszyć im z żołnierską pomocą w dniu inwazji, to niepotrzebnie czekaliśmy.2

Ukraińcy nie muszą mieć do nas pretensji przez kolejne 80 lat, że – tym razem my – nie wsparliśmy ich żołnierzem i sprzętem. Mamy szansę to naprawić tworząc ścisły sojusz z Ukrainą, który zbuduje naszą nową szansę na politycznej mapie świata.

Dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

1 Sąd Apelacyjny w Białymstoku z 2021-11-25; Data orzeczenia: 25 listopada 2021; Data publikacji: 21 marca 2022; Data uprawomocnienia: 25 listopada 2021; Sygnatura: III AUa 636/21; Sąd: Sąd Apelacyjny w Białymstoku; Wydział: III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych; Hasła tematyczne: Wysokość świadczenia; Podstawa prawna: art. 14 b ustawy z 18 II 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji;

2 Podobnie my czekaliśmy w 1939 na pomoc Brytyjczyków i Francuzów, którzy wtedy stchórzyli. Już 80 lat mamy o to pretensje do Francji i Anglii.

Loading