MIAŁ WAŻNE OBT, WIĘC KTOŚ Z NAS PRZYŁOŻYŁ DO TEGO RĘKĘ

Rate this post

„Na magnesie” i bez sprawnych hamulców

22.09.2022

Kierowca polskiego zestawu ciężarowego dzień przed kontrolą dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego ukrywał rzeczywisty czas pracy, wykorzystując magnes, który przyłożył do impulsatora skrzyni biegów ciągnika siodłowego. Oprócz tego wycofany tymczasowo z dalszej jazdy zespół pojazdów miał niesprawne hamulce.

W poniedziałek (19 września), w Jeleniowie koło Kudowy-Zdroju, funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik siodłowy z naczepą. Zestawem należącym do polskiego przedsiębiorcy wykonywany był międzynarodowy transport drogowy. W trakcie kontroli czasu pracy kierującego stwierdzono, że w dniu poprzedzającym kontrolę używał on magnesu, aby zakłócić prawidłową pracę tachografu i ukryć swoje rzeczywiste aktywności za kierownicą. Inspektorzy skierowali zatrzymaną ciężarówkę do okręgowej stacji kontroli pojazdów, ponieważ mieli sporo zastrzeżeń do jej stanu technicznego.

Stwierdzili popękane tarcze hamulcowe przy kole przedniej osi ciągnika siodłowego.

Z kolei przy kole na pierwszej osi naczepy brakowało kompletnego siłownika, klocków i przewodów hamulcowych. Koło to w ogóle nie hamowało, o czym świadczył nalot rdzy na tarczach hamulcowych.

Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy oraz wydaniem zakazu ich dalszej jazdy do momentu naprawy stwierdzonych usterek. Inspektorzy ukarali kierowcę mandatem karnym. Za stwierdzone naruszenia odpowiedzialność finansowa grozi również przewoźnikowi drogowemu. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

– – – – – – – – – – – – – – –

Kontrola autobusu szkolnego zakończona zakazem jazdy

22.09.2022

Nadmierne zużycie przegubu drążka kierowniczego oraz niepewne mocowanie resoru – to usterki stwierdzone w autobusie szkolnym, który dowoził uczniów do jednej ze szkół na terenie powiatu kolskiego. Niesprawny technicznie pojazd wycofali z dalszej jazdy funkcjonariusze wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

We wtorek (20 września), inspektorzy ITD kontrolowali autobusy dowożące uczniów do jednej ze szkół na terenie powiatu kolskiego. W trakcie weryfikacji ich stanu technicznego, stwierdzili w jednym z pojazdów nadmierne zużycie przegubu drążka kierowniczego i niepewne mocowania resoru. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny autobusu szkolnego i zakazali jego dalszej jazdy z pasażerami do momentu naprawy wykrytych usterek. Za poruszanie się pojazdem w niewłaściwym stanie technicznym ukarali też kierowcę mandatem karnym.

Funkcjonariusze ITD w całym kraju kontrolują autobusy szkolne w ramach własnych działań, ale także reagują na zgłoszenia rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół. Wystarczy skontaktować się z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/na-magnesie-i-bez-sprawnych-hamulcow