cze 22 2026
Dawniej popularny quiz został przywrócony!












Czy ZZDS należy zbudować w oparciu o współpracę z NSZZ "S", czy też z centralą OPZZ
Głosujący ogółem: 295
| Tytuł | „Informator insp. UDS-a” |
| Adres siedziby redakcji | 64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15 |
| Redaktor naczelny | Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła |
| Wydawca | Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła |
| Częstotliwość | dziennik |











































23 czerwca 2026 @ 10:55
Chciałem powiedzieć tylko, że wrzucanie zdjęć 40 dokumentów nie bardzo ma sens. Zrobiłem podsumowanie AI:
Na podstawie udostępnionych fragmentów projektu ustawy, poniżej znajduje się podsumowanie proponowanych zmian, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dopuszczenia indywidualnego, definicji pojazdu nowego oraz wyjątków dla ciągników rolniczych.
**1. Procedura dopuszczenia indywidualnego w przypadku braku homologacji**
* Projekt rozszerza i doprecyzowuje procedury dotyczące pojazdów nieposiadających świadectwa zgodności (homologacji), wprowadzając instytucję „krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu”.
* Właściciele pojazdów zyskają możliwość ubiegania się o pozwolenie czasowe na przejazd w celu dojazdu na badania niezbędne do przeprowadzenia procedury uzyskania świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu.
* Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) otrzyma kompetencje do uznawania świadectw indywidualnego dopuszczenia pojazdu wydanych zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami przez właściwe organy innych państw członkowskich UE.
* Przewidziano kary pieniężne dla właścicieli, którzy nie dopełnią obowiązku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni od dnia uzyskania świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu niebędącego nowym pojazdem.
**2. Kategoria „pojazdu nowego” a „pojazdu niebędącego nowym pojazdem”**
* Przepisy wyraźnie rozdzielają kompetencje i tryby postępowania w zależności od tego, czy pojazd jest fabrycznie nowy, czy używany.
* Świadectwo krajowego indywidualnego dopuszczenia dla **nowego pojazdu** będzie wydawane centralnie przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.
* Świadectwo krajowego indywidualnego dopuszczenia dla **pojazdu niebędącego nowym pojazdem** będzie wydawane przez uprawnionego diagnostę.
* Starosta, na wniosek Dyrektora TDT, będzie mógł cofnąć diagnoście uprawnienia, jeśli stwierdzi, że przeprowadził on badanie lub wydał dokumenty niezgodnie z procedurą krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu niebędącego nowym.
* Przepisy dotyczące procedury dopuszczenia pojazdu niebędącego nowym pojazdem wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
**3. Zastosowanie wyjątków i przepisy ratunkowe dla ciągników rolniczych**
* Projekt wprowadza specyficzną procedurę dla ciągników rolniczych sprowadzonych do Polski spoza UE i zarejestrowanych w kraju bez wymaganych dokumentów homologacyjnych.
* Aby zalegalizować te maszyny i umożliwić ich dalszą eksploatację, uprzednie zarejestrowanie takich ciągników zostanie z mocy prawa uznane za równoważne z rejestracją na podstawie świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia **nowego pojazdu**.
* Oznacza to prawny wyjątek: objęcie *używanych* ciągników rolniczych spoza UE procedurą przewidzianą dla pojazdu *nowego*.
* Warunkiem utrzymania pojazdu w ruchu jest zgłoszenie się przez właściciela w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy i uzyskanie w dowodzie rejestracyjnym specjalnej adnotacji urzędowej.
* Regulacja ta ma charakter abolicji – ma na celu zniwelowanie negatywnego wpływu braku homologacji oraz zablokowanie postępowań o unieważnienie rejestracji dla użytkowników, którzy nabyli takie ciągniki rolnicze w dobrej wierze.
* Dodatkowo ustawa porządkuje kwestie i wprowadza pewne wyłączenia z przepisów dotyczących przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych oraz ciągników gąsienicowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h.
23 czerwca 2026 @ 14:31
Bardzo dziękuję.
To super pomysł, na który sam nie wpadłem. Nie sądziłem, że tak można.
Poza tym, ja tego nie potrafię.
Pozdrawiam
dP
25 czerwca 2026 @ 05:13
To jeszcze AI powinna dokonać analizy czy rozwiązanie abolicyjne mające na celu niwelowanie ,,negatywnych,, skutków dla rolników (osób prowadzących działalność gospodarczą wg ustawy o ustroju rolnym i orzeczeniom NSA) jest zgodne z art.32 ust.1 i art.7 w zw z art.2 Konstytucji RP mając przy tym na uwadze, że takiej abolicji nie przewidziano w odniesieniu do właścicieli (konsumentów) aut sprowadzonych z USA, którzy zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy będą zobowiązani przeprowadzić procedurę dopuszczeniową za którą zapłacą do 213 % przeciętnego wynagrodzenia.
Poza tym AI powinna przy okazji przeanalizować czy w prawie krajowym bez uchwalania UC 95 istnieje już akt prawny regulujący procedurę dopuszczeń jednostkowych/indywidualnych bo z tego co wiem jest ona określona od 2013r, a ta obecnie projektowana jedynie ma ją dostosować do rozporządzenia 167/0213 obowiązującego również w RP od 1 stycznia 2016r i rozporządzenia 2018/858 obowiązującego od 1 września 2020r.