OBT PRZESZEDŁ PRZED DWOMA DNIAMI . . . ALE JAK?

Dopiero przeszedł przegląd i …

Pęknięta szyba czołowa, niesprawne oświetlenie zewnętrzne, kierunkowskazy przymocowane na trytytki, uszkodzony system ABS – to nie jedyne usterki ciężarówki stwierdzone podczas kontroli inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego z Lublina.

Okazało się, że pojazd dwa dni przed kontrolą przeszedł z wynikiem pozytywnym przegląd techniczny.

Reklamy

Zatrzymana ciężarówka z przyczepą

W piątek (19 lutego) w Łęcznej na drodze wojewódzkiej nr 829, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z przyczepą. Z zapisów w dowodzie rejestracyjnym samochodu wynikało, że dwa dni wcześniej pozytywnie przeszedł badania techniczne.

Funkcjonariusze z niedowierzaniem prowadzili kontrolę stanu technicznego.

Reklamy

Ciężarówka miała:

  • pękniętą szybę czołową w polu widzenia kierowcy.
  • Światła pozycyjne, obrysowe, cofania, STOP i przeciwmgłowe tylne były niesprawne.
  • Kierunkowskazy zamocowano przy pomocy trytytek.
  • Nie działał również system ABS.
  • Natomiast w przyczepie brakowało trójkątnych świateł odblaskowych, tablic wyróżniających dla pojazdu ciężkiego, a opony miały zbyt mały indeks nośności.
  • Ponadto klosze lamp były połamane.
  • System ABS przyczepy był niesprawny.

Stwierdzone usterki skutkowały wydaniem zakazu dalszej jazdy. Zatrzymano także dowody rejestracyjne obydwu pojazdów. Na kierującego nałożono mandat karny, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w kwocie 4 tys. zł. Również zarządzający transportem w przedsiębiorstwie nie uniknie odpowiedzialności administracyjnej w tym zakresie.

W toku postępowania badane będą również okoliczności przeprowadzonego przez diagnostę badania technicznego.

https://gitd.gov.pl/fileadmin/user_upload/Szyba23.02.2021.jpghttps://gitd.gov.pl/fileadmin/user_upload/Kierunkowskaz23.02.2021.jpg