SZCZĘŚCIE – TO NIE JEST ZBIEG OKOLICZNOŚCI

2.3/5 - (3 votes)

SZCZĘŚCIE

to nie tylko zbieg okoliczności, to jest ZDOLNOŚĆ, w którą każdy jest wyposażony.

Wśród 4. miliardów osób wierzących na świecie jest wielu zepsutych ludzi, którzy tylko gonią za własnymi interesami. Ale będzie więcej pokoju na Ziemi, gdy w ludziach będzie więcej wewnętrznego spokoju. Dotyczy to wszystkich trwających dziś konfliktów w naszym świecie. Prawie wszędzie fundamentalizm religijny i fanatyzm jest jest jedną z przyczyn wojny. Przecież dobrze wiemy, że jeśli podejmiemy ryzyko wojny nuklearnej będzie to równoczesne ze zbiorowym samobójstwem. Choćby ten fakt pokazuje, jak bardzo we współczesnym świecie jesteśmy od siebie zależni nawzajem.

Współczesne badania neurobiologiczne wyraźnie sugerują, że zachowanie altruistyczne daje nam więcej satysfakcji niż egoizm. Dla swojego dobra ludzie nie muszą być egoistami, mogą być w swoich działaniach altruistami, kierować się przede wszystkim dobrem innych.

To altruizm właśnie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi!

Celem świeckiej etyki jest uwolnienie człowieka od cierpienia chwilowego, czy długotrwałego, a także rozwijanie zdolności wspierania innych w poszukiwaniu szczęścia.

Dalajlama przywiązuje dużą wagę do badań mózgu. Nasz mózg jest organem uczenia się. Możemy ćwiczyć nasze mózgi tak, jak ćwiczymy mięśnie. W ten sposób możemy stać się świadomymi odbiorcami piękna i dobra, możemy pozytywnie wpływać na nasze mózgi i przezwyciężać to, co jest negatywne. Dzięki postępowi i pogłębiającej się wiedzy jesteśmy dzisiaj bardziej pewni, że etyka, współczucie i zachowania prospołeczne są to jakości, z którymi rodzimy się, natomiast religie są w nas zaszczepiane. Płynie stąd podstawowy wniosek, że etyka sięga głębiej i jest bardziej naturalna niż religia.

W XXI wieku musimy sobie przyswajać, doskonalić i stosować wewnętrzne wartości na wszystkich poziomach. Niezależnie od tego, czy wyznajemy konkretną religię, czy może nie. Wszyscy ludzie na świecie mamy w sobie to pierwotne, podstawowe ludzkie źródło etyczne. Musimy pielęgnować ten nasz etyczny fundament. Pomoże on nam w ochronie środowiska naturalnego, który jest warunkiem koniecznym do bezpiecznego życia człowieka. Jest to i etyka i religia w praktyce.

Funkcjonują dwa poglądy na temat ludzkiej natury. Jeden z nich mówi, że ludzie z natury są brutalni, bezwzględni i agresywni. Natomiast drugi pogląd przekonuje, że w naturalny sposób jesteśmy usposobieni do życzliwości, harmonii i życia w pokoju. I to jest również punkt widzenia Dalajlamy. Dlatego traktuje on etykę nie jako zbiór nakazów i zakazów, których człowiek musi przestrzegać lecz jako naturalną, naszą wewnętrzną skłonność. To ta skłonność naturalna może i zainspiruje nas do poszukiwania szczęścia dla siebie i innych ludzi.

Serdecznie pozdrawiam

i życzę Państwu zdrowia

Zenobia T.K.

P. S.

Stop wojnie! Niech żyje wolna Ukraina!

Loading