lis 14 2024
CZYNY NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI NA SKP
Czyny nieuczciwej konkurencji na SKP to już istna plaga. Szczególnie w okresie ostatnich 10 lat, gdy brak waloryzacji Cennika BT spowodował, że branża walczy o przetrwanie bardzo często stosując nielegalne metody. Zaś usprawiedliwieniem dla tej patologicznej sytuacji jest fakt, że dzieje się to za przyzwoleniem władzy ustawodawczej, władzy sądowniczej i władzy wykonawczej, do której należy także:
-
MSWiA,
-
MI, DTD (resortu transportu), TDT,
-
nadzór nad branżą SKP w każdym WK/starostwie.
To dość spora liczba przyglądających się biernie temu, co się teraz dzieje, gdy się weźmie pod uwagę, że mamy ponad 300 starostw, zaś w każdym z nich co najmniej dwie osoby mają wpływ na naszą branżę (nadzór nad SKP + przełożony).
Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża interesowi innego przedsiębiorcy lub klienta lub taki interes narusza.1
Ważnym celem przeciwdziałania takim czynom jest zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom naszego rynku i ochrona interesów kontrolowanych klientów, czyli konsumentów usług SKP.
Poszkodowanych takim nielegalnym działaniem jest wielu. Najbardziej ucierpiały na takich działaniach te najbardziej uczciwe SKP, które – niestety! – już zostały zamknie, czyli zaprzestały działalności. Bo nie wszystkich przedsiębiorców stać na budowanie alternatywy dla posiadanych SKP, czy to w formie warsztatu, czy piekarni, hotelu lub burdelu…. – ?
Bo jest tu także aspekt etyczno-moralny, czyli trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich granic możemy się posunąć i jaką granicę możemy przekroczyć w obronie swojej działalności gospodarczej.
Czy naruszenie obowiązującego Prawa przez jakąś SKP może stanowić usprawiedliwienie dla faktu, że np. MI także narusza Prawo nie waloryzując stawki od ponad 20 lat?
Uważam, że już nie, Nie, NIE!
Może był na to czas jeszcze rok temu, na etapie zwierania szeregów i konsolidowania branży, organizowania wspólnych protestów. Jednak, gdy przedsiębiorcy sami nie chcieli ratować tej sytuacji, to tym samym stracili moralne prawo do korzystania z procedury naruszającej Prawo.
Bo do tego dochodzi jeszcze jeden istotny aspekt, o którym często zapominamy. Otóż, czyny nieuczciwej konkurencji na SKP uderzają także w inne podmioty na rynku motoryzacyjnym. Niewłaściwie przeprowadzane BT powoduje, że na rynek trafiają pojazdy, które w normalnej sytuacji (przestrzegając obowiązujące Prawo) nigdy na ten rynek by nie trafiły! Przecież ewidentnie ucierpiały na tym firmy, które oferowały pojazdy zgodnie z przepisami, bo posiadające homologację. Zaś sama homologacja kosztuje! Więc pojazdy bez homologacji, czyli tańsze i nielegalne wypierają nadal z rynku pojazdy oferowane zgodnie z Prawem przez uczciwych przedsiębiorców.
Opisane przypadki to ewidentne działania przedsiębiorców lub innych podmiotów gospodarczych, które naruszają zasady uczciwej rywalizacji na rynku i wprowadzają nieuczciwe lub nieetyczne praktyki, które szkodzą innym uczestnikom rynku. W polskim prawie czyny te są regulowane głównie przez Ustawę z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa ta definiuje różne rodzaje czynów, które uznawane są za nieuczciwą konkurencję, w tym:
-
Wprowadzanie w błąd konsumentów i innych przedsiębiorców – np. poprzez nieprawdziwe informacje o rodzaju usługi na SKP, która może wprowadzać w błąd, na przykład co do jej zgodności z ustawą PoRD lub Prawem UE.
-
Zakłócanie działalności konkurentów, np. przez agresywne i nieuczciwe praktyki, takie jak złośliwe szkalowanie o rzekomo długim czasie BT, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji rzekomej restrykcyjności danej SKP w celu zaszkodzenia jej wizerunkowi.
-
Sprzedaż swoich usług na SKP poniżej kosztów w celu wyeliminowania konkurencji – tzw. dumping cenowy, polegający na sprzedaży towarów lub usług po cenach niższych niż koszty ich wytworzenia w celu wypierania konkurencji z rynku.
-
Realizowanie na SKP usług, które nie są przewidziane w ustawie PoRD.
-
Wywieranie presji na urzędnikach nadzoru z WK/starostwa w celu uzyskania korzyści.
-
Nieuczciwa lub zakazana reklama o tym, że na przykład „u nas BT trwa 5 minut, u nas zawsze wynik „P”, itd., itp., et’cetera.
Przypomnijmy ten mało znany w naszej branży fakt, że czyny nieuczciwej konkurencji są uznawane za naruszenie obowiązującego Prawa, a osoby lub firmy, które są ofiarami takich działań, mogą domagać się:
-
odszkodowania za poniesione szkody, na przykład w postaci utraconych korzyści,
-
wstrzymania nieuczciwej działalności,
-
zadośćuczynienia za poniesione straty.
Za działania niezgodne z przepisami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przewidziane są sankcje zarówno cywilne, jak i karne.2
Oprócz odpowiedzialności cywilnej za czyn nieuczciwej konkurencji grożą także sankcje karne. Czyny te zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do lat 2.3
Trzymajmy się tylko Prawa,
a zniknie stres i każda obawa
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – – – – –
1 Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1233 ze zm.).
2 Przedsiębiorca, którego interesy zostały zagrożone lub naruszone, może żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków, złożenia jedno- lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i formie, jak również naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych czy wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Ponadto, gdy czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, można żądać zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem polskiej kultury lub ochroną dziedzictwa narodowego.
3 także na podstawie: https://www.ey.com/pl_pl/insights/law/czyny-nieuczciwej-konkurencji-co-reguluje-ustawa-o-zwalczaniu-nieuczciwej-konkurencji#zwalczanie
Radecki
14 listopada 2024 @ 16:03
Problem w tym, że o ile PRL odszedł do historii to mentalnie całe pokolenia w nim tkwią nadal.
To się przejawia w tym, że każdy czeka, że ktoś przyjdzie i zrobi porządek bez jego udziału, bo kiedyś gdy i tak nie mieli na nic wpływu takie cuda się zdarzały (jak czyjąś skargą zainteresował się komitet).
A na co teraz czekamy jak już komitetu nie ma i wszystko zależy od Nas?
Ano każdy patrzy jak się pali i mówi moja chata skraja…
,a poza tym pełna spolegliwość wobec władzy wykonawczej tak jakby w RP nadal nie istniał trójpodział władzy i żylibyśmy ciągle w PRL-u.