STAN TECHNICZNY DOLNOŚLĄSKICH AUTOBUSÓW

Rate this post

Poważne usterki w autobusach szkolnych

20.05.2024

Wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie i brak wymaganych dokumentów – to nieprawidłowości, które stwierdzili inspektorzy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego po kontroli autobusów dowożących dzieci do jednej ze szkół podstawowych.

W czwartek (16 maja) inspektorzy z legnickiego oddziału dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego, na wniosek mieszkańców, przeprowadzili kontrolę autobusów, którymi wykonywany jest przewóz dzieci z okolicznych miejscowości do jednej ze szkół w powiecie wołowskim.

W sumie sprawdzono cztery autobusy.

W trzech pojazdach funkcjonariusze wykryli poważne usterki stanu technicznego – w dwóch przypadkach były one na tyle poważne, że zakazano dalszej jazdy.

  1. W jednym z autobusów wskutek nieskutecznej wymiany rurki wysokiego ciśnienia, z przewodu wyciekało paliwo, co stwarzało zagrożenie pożarem.

  2. Drugi autobus miał wycieki płynów eksploatacyjnych z silnika i skrzyni biegów.

  3. W kolejnym autobusie stwierdzono nadmierne zadymienie spalin oraz niesprawne oświetlenie.

Kontrole wykazały także braki w wymaganej dokumentacji – jeden z kierowców nie okazał zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych.

Inspektorzy wszczęli 6 postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorcy realizującego przewozy oraz wobec zarządzającego transportem.

Na kierowców nałożono 3 mandaty karne.

– – – – – – – – – – –

źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/powazne-usterki-w-autobusach-szkolnych

Loading