Pozorna umowa o pracę ojca z synem w naszej branży i rola naszego Kolegi w tej sprawie.
16 marca 2023 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie rozpatrywał sprawę uczestnika naszej branżowej gry o inicjałach K. M.1, przeciwko ZUS Oddział w Koszalinie.2 Sprawa dotyczyła ustalenia ewentualnego obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Sąd Apelacyjny rozpatrywał tę sprawę na skutek apelacji płatnika składek i ubezpieczonego od wcześniejszego wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z 27 maja 2022 r.3
Organ rentowy, jakim jest ZUS, Oddział w K., decyzją z 20 grudnia 2021 r.4 stwierdził, że R.M.5 (i jednocześnie syn przedsiębiorcy posiadającego SKP o inicjałach K. M.) nie podlega – jako pracownik płatnika składek K. M. – obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 20 sierpnia 2021 r., albowiem:
w rzeczywistości nie doszło do nawiązania stosunku pracy,
zgłoszenie R. M. do ubezpieczeń społecznych miało na celu wyłącznie zapewnienie mu prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,
dzięki temu zatrudnieniu płatnik składek K. M. (i jednocześnie ojciec) korzystał z dofinansowania na podstawie umowy zawartej z PUP i nie musiał zwracać otrzymanych z tego tytułu środków,
zgłoszenie zostało dokonane w zamiarze, by pracodawca i jednocześnie właściciel jednej z naszych SKP przez dłuższy okres czasu nie ponosił kosztów zatrudnienia pracownika, przerzucając ten ciężar na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
dokumenty przedłożone przez płatnika składek oraz złożone przez strony wyjaśnienia nie potwierdziły jednoznacznie, że R. M. świadczył pracę na rzecz płatnika K. M.,
K. M. (strona) nie przedłożył dokumentów dowodzących, że R. M. posiadał stosowne kwalifikacje do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Natomiast te złożone mogły zostać sporządzone wyłącznie na potrzeby postępowania,
jako świadków wykonywania pracy przez R. M. (syn K. M.) wskazano pracowników firmy z informacją o zajmowanych stanowiskach, jednakże bez podania danych kontaktowych (sic!). Taka postawa mogła (zdaniem ZUS-u) wskazywać, że pracownicy nie mogli w rzeczywistości potwierdzić pracy R. M., ponieważ jej nie świadczył,
nie przedłożono zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy,
na brak świadczenia pracy (przez R. M.) może wskazywać oświadczenie naszego Kolegi B. W., do którego organ zwrócił się z prośbą o podanie informacji na temat zatrudnienia R. M.. Nasz Kolega potwierdził pracę R. M. na rzecz płatnika K. M., ale jednak w innym okresie i na innym stanowisku pracy. Z oświadczenia tego jasno wynika, że końcowa data zatrudnienia R. M. to grudzień 2020 r.
Powyższe wskazuje, że jednak nie doszło do ponownego nawiązania stosunku pracy od 20 sierpnia 2021 r.
Z informacji uzyskanych od płatnika składek (K. M.) wynika, że był zmuszony – z uwagi na wcześniej zawartą umowę z PUP – zatrudnić osobę na stanowisku operator – mechanik pomocy drogowej. Tymczasem z analizy konta płatnika wynika, że 1 lipca 2021 roku wyrejestrowany został jeden z dotychczasowych pracowników.
Natomiast R. M. – z końcem lipca 2021 roku – wyrejestrował prowadzoną działalność, zaś już 13 sierpnia 2021 roku zgłosił się w PUP jako osoba bezrobotna.
W ocenie ZUS było to celowe działanie, gdyż płatnik wskazał go następnie w PUP jako bezrobotnego kandydata do zatrudnienia.
Podważa to wiarygodność oświadczenia R. M., że o możliwości zatrudnienia dowiedział się w PUP. Z tytułu prowadzonej wcześniej działalności nie nabył prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, natomiast jako pracownik nie podlegałby trzymiesięcznemu okresowi wyczekiwania na wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Natomiast płatnik składek (K. M.) mając podpisaną z PUP umowę o refundację kosztów wyposażenia stanowiska, był zobowiązany do zatrudnienia pracownika.
Zdaniem ZUS, wszystkie w/w fakty świadczą na niekorzyść stron (K. M./R. M.) i wskazują, że umowa o pracę została zawarta między nimi dla pozoru, w celu zabezpieczenia świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla ubezpieczonego i zachowania dotacji z tytułu umowy zawartej z PUP – dla płatnika.
Złożone w ZUS dokumenty ubezpieczeniowe nie są wystarczającą podstawą do przyjęcia, że czynność prawna w postaci nawiązania stosunku pracy w rozumieniu przepisu art. 22 Kodeksu pracy została faktycznie dokonana. Istotne jest bowiem faktyczne świadczenie pracy przez pracownika. Podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z rzeczywistego zatrudnienia i nawiązania faktycznego stosunku pracy, a nie z samego faktu sporządzenia dokumentu zgłoszeniowego i przekazania go do ZUS.6
Pracodawca K. M. – w tej sprawie – złożył niezbyt ciekawe oświadczenie na temat naszego Kolegi B. W.:
Oświadczył mianowicie, że nasz Kolega (B. W.) powiedział nieprawdę (???), gdy w okresie do końca 2020 roku R. M. miał swoją firmę, którą się zajmował, a zatem nie mógł pracować u płatnika.
Wyjaśnił, że B. W. pracuje na jego SKP jako uprawniony diagnosta samochodowy, na wyodrębnionym stanowisku, a zatem rzekomo nie posiada żadnych informacji odnośnie tego – kogo, kiedy i na jakim stanowisku zatrudniał.
Przedsiębiorca K. M. 4 lipca 2019 roku zawarł z dyrektorem PUP umowę o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Refundacja dotyczyła stanowiska operatora pomocy drogowej – osoby obsługującej pojazd-lawetę do przewożenia pojazdów, opiewała na kwotę 25.000 złotych brutto, którą uzyskał i przeznaczył na wyposażenie pojazdu typu dostawczego w platformę do transportu samochodów, składającą się z najazdów i wciągarki. Zgodnie z umową był zobowiązany do zatrudnienia osoby bezrobotnej skierowanej przez starostę na zorganizowanym w ramach dofinansowania stanowisku pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, w terminie 2 miesięcy od zawarcia umowy. Warunek ten uważało się za spełniony jeżeli na dodatkowo zorganizowanym stanowisku pracy skierowany bezrobotny lub kolejno kilku bezrobotnych pozostawali w stosunku pracy o łącznym okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 24 miesiące. Tym samym nasz przedsiębiorca zobowiązał się do utrzymania stanowiska pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, a po ich upływie był zobowiązany do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego dodatkowo na okres kolejnych 3 miesięcy.
Gdy w procesie odwoławczym sprawa ta trafiła do Sądu Okręgowego, to okazało się, iż jedynymi dowodami poza zeznaniami samych stron (K.M./R.M.), które miały przecież oczywisty interes w składaniu oświadczeń określonej, korzystnej dla nich treści, były zeznania jeszcze dwóch świadków – D. K. i Z. P., którzy wprawdzie wskazali, że widywali R. M. w pracy, ale z uwagi na pełnienie stanowisk – odpowiednio – w warsztacie i na SKP, nie byli w stanie potwierdzić wykonywania przezeń (dotyczy R. M.) obowiązków codziennie, poza dniami wolnymi od pracy i w pełnym wymiarze czasu pracy, a zatem w zakresie określonym zawartą między stronami umową o pracę.
Potwierdza to jedną z tez zgłoszonych w imieniu ZUS, że nawet jeśli R. M. wykonywał jakieś czynności na rzecz odwołującego, miały one charakter pomocy pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, a niekoniecznie stosunku pracy. Bezspornym było przecież, że już od lat uczestnik wspierał w ten sposób ojca, w tym przejściowo na zasadzie umowy pomiędzy przedsiębiorcami, gdy prowadził swoją firmę pomocy drogowej pod adresem tożsamym z adresem przedsiębiorstwa odwołującego.
Kierując się powyższymi ustaleniami, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie. Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodzili się płatnik i ubezpieczony, którzy w tożsamych apelacjach zaskarżyli wyrok w całości.7
Sąd Apelacyjny uznał, że apelacje ubezpieczonego (R. M.) i płatnika składek (K. M.) nie zasługiwały na uwzględnienie.8
Kierując się zasadą:
trzymaj się Prawa z zniknie każda obawa,
ten wyrok przybliżył Wam także
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – – – – – – –
1Przeważającym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest transport drogowy towarów. Ubezpieczony zajmuje się również wynajmem pojazdów, przeprowadzaniem BT na SKP, sprzedażą hurtową oraz konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych. W 2021 roku K. M. (1) zatrudniał i zgłaszał do ubezpieczeń społecznych 15 osób (w tym 7 uczniów i jedną osobę na umowę zlecenia). Przedsiębiorstwo mieści się w kilku budynkach, posiada dwa biura. Główny budynek mieści warsztat i SKP. W ramach działalności funkcjonuje również myjnia samochodowa, parking oraz pomoc drogowa.
2Sąd Apelacyjny w Szczecinie z 2023-03-16; Data orzeczenia: 16 marca 2023; Data publikacji: 8 listopada 2023; Data uprawomocnienia: 16 marca 2023; Sygnatura: III AUa 554/22; Sąd Apelacyjny w Szczecinie, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych; Hasła tematyczne: Podleganie ubezpieczeniom społecznym;
3sygn. akt IV U 75/22: 1. oddala apelacje; 2. zasądza od K. M. (1) i R. M. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. kwoty po 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.
4wydaną na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 38 ust. 1 i art. 68 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity – Dz.U z 2021 r., poz. 423) oraz art. 83 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r., poz. 1740) w związku z art. 300 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U z 2020 r., poz. 1320)
5Z dokumentów, cyt.: „R. M. ukończył liceum ogólnokształcące. Następnie uczęszczał do studium diagnostycznego, którego nie skończył. Od wielu lat pomagał ojcu w prowadzeniu działalności. Od 19 października 2016 roku do 8 stycznia 2021 roku prowadził pod tożsamym adresem co przedsiębiorstwo ojca własną pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą Centrum motoryzacji (…) R. M.. Przedmiotem działalności było wykonywanie usług z zakresu transportu lądowego. Wykonywał wówczas usługi na rzecz firmy ojca na zasadzie umowy między przedsiębiorcami.”
6Podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z celu, w jakim umowa jest zawierana i jeśli cel ten nie odpowiada warunkom określonym przepisem art. 22 Kodeksu pracy, to przyjmuje się, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, na co zezwala przepis art. 83 §1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.
7Wyrokowi zarzucili niemające oparcia w zebranym materiale dowodowy przyjęcie, iż umowa o pracę została zawarta dla pozoru, wyłącznie celem uzyskania przez R. M. uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych, a jednocześnie spełnienia przez K. M. (1) wymaganych warunków celem zachowania dotacji na wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.
Od początku moim zamiarem było, aby dostęp do tej strony pozostał zawsze bezpłatny. Tak, jak i dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów.
Pierwotnie strona ta miała on należeć do SDS-u, potem do OSDS-u. Ale stało się inaczej i nie czas wracać do przeszłości.
Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat. Ale niestety, są i koszty prowadzenia tej strony. Dlatego, po 7-miu latach pisania, jeśli chcielibyście nas/mnie wesprzeć swoją dobrowolną wpłatą dowolnej wielkości/wysokości, to będzie mi/nam bardzo miło.
Wasze wsparcie będzie jednocześnie wsparciem naszego "wolnego słowa" w branży, choć zapewne pomoże w oczekiwanym rozwoju naszej strony. A plany mamy ambitne i ciekawe.
Jeśli się zdecydujecie, to bardzo proszę o wpłatę/datek na podane poniżej konta bankowe.
Z góry dziękuję za Wasze życzliwe wsparcie!
R. Błażej Kowalski
vel dziadek Piotra ("dP")
R. Błażej Kowalski,
Nazwa banku: PKO BP,
Tytuł wpłaty: na rozwój Informatora,
Nr konta 24 1020 3017 0000 2802 0073 3170
Redakcja
Tytuł
„Informator insp. UDS-a”
Adres siedziby redakcji
64-920 Piła, ul. Wenedów 7/15
Redaktor naczelny
Romuald Błażej Kowalski, ur. 27.01.1952 r. Wolsztyn; PESEL 52012713096, obywatelstwo Polska; zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Wydawca
Romuald Błażej Kowalski, zam. ul. Wenedów 7/15, 64-920 Piła
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
lis 9 2023
POZORNA UMOWA O PRACĘ OJCA Z SYNEM
Pozorna umowa o pracę ojca z synem w naszej branży i rola naszego Kolegi w tej sprawie.
16 marca 2023 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie rozpatrywał sprawę uczestnika naszej branżowej gry o inicjałach K. M.1, przeciwko ZUS Oddział w Koszalinie.2 Sprawa dotyczyła ustalenia ewentualnego obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Sąd Apelacyjny rozpatrywał tę sprawę na skutek apelacji płatnika składek i ubezpieczonego od wcześniejszego wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z 27 maja 2022 r.3
Organ rentowy, jakim jest ZUS, Oddział w K., decyzją z 20 grudnia 2021 r.4 stwierdził, że R.M.5 (i jednocześnie syn przedsiębiorcy posiadającego SKP o inicjałach K. M.) nie podlega – jako pracownik płatnika składek K. M. – obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 20 sierpnia 2021 r., albowiem:
w rzeczywistości nie doszło do nawiązania stosunku pracy,
zgłoszenie R. M. do ubezpieczeń społecznych miało na celu wyłącznie zapewnienie mu prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,
dzięki temu zatrudnieniu płatnik składek K. M. (i jednocześnie ojciec) korzystał z dofinansowania na podstawie umowy zawartej z PUP i nie musiał zwracać otrzymanych z tego tytułu środków,
zgłoszenie zostało dokonane w zamiarze, by pracodawca i jednocześnie właściciel jednej z naszych SKP przez dłuższy okres czasu nie ponosił kosztów zatrudnienia pracownika, przerzucając ten ciężar na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
dokumenty przedłożone przez płatnika składek oraz złożone przez strony wyjaśnienia nie potwierdziły jednoznacznie, że R. M. świadczył pracę na rzecz płatnika K. M.,
K. M. (strona) nie przedłożył dokumentów dowodzących, że R. M. posiadał stosowne kwalifikacje do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Natomiast te złożone mogły zostać sporządzone wyłącznie na potrzeby postępowania,
jako świadków wykonywania pracy przez R. M. (syn K. M.) wskazano pracowników firmy z informacją o zajmowanych stanowiskach, jednakże bez podania danych kontaktowych (sic!). Taka postawa mogła (zdaniem ZUS-u) wskazywać, że pracownicy nie mogli w rzeczywistości potwierdzić pracy R. M., ponieważ jej nie świadczył,
nie przedłożono zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy,
na brak świadczenia pracy (przez R. M.) może wskazywać oświadczenie naszego Kolegi B. W., do którego organ zwrócił się z prośbą o podanie informacji na temat zatrudnienia R. M.. Nasz Kolega potwierdził pracę R. M. na rzecz płatnika K. M., ale jednak w innym okresie i na innym stanowisku pracy. Z oświadczenia tego jasno wynika, że końcowa data zatrudnienia R. M. to grudzień 2020 r.
Powyższe wskazuje, że jednak nie doszło do ponownego nawiązania stosunku pracy od 20 sierpnia 2021 r.
Z informacji uzyskanych od płatnika składek (K. M.) wynika, że był zmuszony – z uwagi na wcześniej zawartą umowę z PUP – zatrudnić osobę na stanowisku operator – mechanik pomocy drogowej. Tymczasem z analizy konta płatnika wynika, że 1 lipca 2021 roku wyrejestrowany został jeden z dotychczasowych pracowników.
Natomiast R. M. – z końcem lipca 2021 roku – wyrejestrował prowadzoną działalność, zaś już 13 sierpnia 2021 roku zgłosił się w PUP jako osoba bezrobotna.
W ocenie ZUS było to celowe działanie, gdyż płatnik wskazał go następnie w PUP jako bezrobotnego kandydata do zatrudnienia.
Podważa to wiarygodność oświadczenia R. M., że o możliwości zatrudnienia dowiedział się w PUP. Z tytułu prowadzonej wcześniej działalności nie nabył prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, natomiast jako pracownik nie podlegałby trzymiesięcznemu okresowi wyczekiwania na wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Natomiast płatnik składek (K. M.) mając podpisaną z PUP umowę o refundację kosztów wyposażenia stanowiska, był zobowiązany do zatrudnienia pracownika.
Zdaniem ZUS, wszystkie w/w fakty świadczą na niekorzyść stron (K. M./R. M.) i wskazują, że umowa o pracę została zawarta między nimi dla pozoru, w celu zabezpieczenia świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla ubezpieczonego i zachowania dotacji z tytułu umowy zawartej z PUP – dla płatnika.
Złożone w ZUS dokumenty ubezpieczeniowe nie są wystarczającą podstawą do przyjęcia, że czynność prawna w postaci nawiązania stosunku pracy w rozumieniu przepisu art. 22 Kodeksu pracy została faktycznie dokonana. Istotne jest bowiem faktyczne świadczenie pracy przez pracownika. Podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z rzeczywistego zatrudnienia i nawiązania faktycznego stosunku pracy, a nie z samego faktu sporządzenia dokumentu zgłoszeniowego i przekazania go do ZUS.6
Pracodawca K. M. – w tej sprawie – złożył niezbyt ciekawe oświadczenie na temat naszego Kolegi B. W.:
Oświadczył mianowicie, że nasz Kolega (B. W.) powiedział nieprawdę (???), gdy w okresie do końca 2020 roku R. M. miał swoją firmę, którą się zajmował, a zatem nie mógł pracować u płatnika.
Wyjaśnił, że B. W. pracuje na jego SKP jako uprawniony diagnosta samochodowy, na wyodrębnionym stanowisku, a zatem rzekomo nie posiada żadnych informacji odnośnie tego – kogo, kiedy i na jakim stanowisku zatrudniał.
Przedsiębiorca K. M. 4 lipca 2019 roku zawarł z dyrektorem PUP umowę o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Refundacja dotyczyła stanowiska operatora pomocy drogowej – osoby obsługującej pojazd-lawetę do przewożenia pojazdów, opiewała na kwotę 25.000 złotych brutto, którą uzyskał i przeznaczył na wyposażenie pojazdu typu dostawczego w platformę do transportu samochodów, składającą się z najazdów i wciągarki. Zgodnie z umową był zobowiązany do zatrudnienia osoby bezrobotnej skierowanej przez starostę na zorganizowanym w ramach dofinansowania stanowisku pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, w terminie 2 miesięcy od zawarcia umowy. Warunek ten uważało się za spełniony jeżeli na dodatkowo zorganizowanym stanowisku pracy skierowany bezrobotny lub kolejno kilku bezrobotnych pozostawali w stosunku pracy o łącznym okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 24 miesiące. Tym samym nasz przedsiębiorca zobowiązał się do utrzymania stanowiska pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, a po ich upływie był zobowiązany do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego dodatkowo na okres kolejnych 3 miesięcy.
Gdy w procesie odwoławczym sprawa ta trafiła do Sądu Okręgowego, to okazało się, iż jedynymi dowodami poza zeznaniami samych stron (K.M./R.M.), które miały przecież oczywisty interes w składaniu oświadczeń określonej, korzystnej dla nich treści, były zeznania jeszcze dwóch świadków – D. K. i Z. P., którzy wprawdzie wskazali, że widywali R. M. w pracy, ale z uwagi na pełnienie stanowisk – odpowiednio – w warsztacie i na SKP, nie byli w stanie potwierdzić wykonywania przezeń (dotyczy R. M.) obowiązków codziennie, poza dniami wolnymi od pracy i w pełnym wymiarze czasu pracy, a zatem w zakresie określonym zawartą między stronami umową o pracę.
Potwierdza to jedną z tez zgłoszonych w imieniu ZUS, że nawet jeśli R. M. wykonywał jakieś czynności na rzecz odwołującego, miały one charakter pomocy pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, a niekoniecznie stosunku pracy. Bezspornym było przecież, że już od lat uczestnik wspierał w ten sposób ojca, w tym przejściowo na zasadzie umowy pomiędzy przedsiębiorcami, gdy prowadził swoją firmę pomocy drogowej pod adresem tożsamym z adresem przedsiębiorstwa odwołującego.
Kierując się powyższymi ustaleniami, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie. Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodzili się płatnik i ubezpieczony, którzy w tożsamych apelacjach zaskarżyli wyrok w całości.7
Sąd Apelacyjny uznał, że apelacje ubezpieczonego (R. M.) i płatnika składek (K. M.) nie zasługiwały na uwzględnienie.8
Kierując się zasadą:
trzymaj się Prawa z zniknie każda obawa,
ten wyrok przybliżył Wam także
dziadek Piotra
– – – – – – – – – – – – – – – – –
1 Przeważającym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest transport drogowy towarów. Ubezpieczony zajmuje się również wynajmem pojazdów, przeprowadzaniem BT na SKP, sprzedażą hurtową oraz konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych. W 2021 roku K. M. (1) zatrudniał i zgłaszał do ubezpieczeń społecznych 15 osób (w tym 7 uczniów i jedną osobę na umowę zlecenia). Przedsiębiorstwo mieści się w kilku budynkach, posiada dwa biura. Główny budynek mieści warsztat i SKP. W ramach działalności funkcjonuje również myjnia samochodowa, parking oraz pomoc drogowa.
2 Sąd Apelacyjny w Szczecinie z 2023-03-16; Data orzeczenia: 16 marca 2023; Data publikacji: 8 listopada 2023; Data uprawomocnienia: 16 marca 2023; Sygnatura: III AUa 554/22; Sąd Apelacyjny w Szczecinie, III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych; Hasła tematyczne: Podleganie ubezpieczeniom społecznym;
3 sygn. akt IV U 75/22: 1. oddala apelacje; 2. zasądza od K. M. (1) i R. M. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. kwoty po 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.
4 wydaną na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 38 ust. 1 i art. 68 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity – Dz.U z 2021 r., poz. 423) oraz art. 83 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r., poz. 1740) w związku z art. 300 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U z 2020 r., poz. 1320)
5 Z dokumentów, cyt.: „R. M. ukończył liceum ogólnokształcące. Następnie uczęszczał do studium diagnostycznego, którego nie skończył. Od wielu lat pomagał ojcu w prowadzeniu działalności. Od 19 października 2016 roku do 8 stycznia 2021 roku prowadził pod tożsamym adresem co przedsiębiorstwo ojca własną pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą Centrum motoryzacji (…) R. M.. Przedmiotem działalności było wykonywanie usług z zakresu transportu lądowego. Wykonywał wówczas usługi na rzecz firmy ojca na zasadzie umowy między przedsiębiorcami.”
6 Podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z celu, w jakim umowa jest zawierana i jeśli cel ten nie odpowiada warunkom określonym przepisem art. 22 Kodeksu pracy, to przyjmuje się, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, na co zezwala przepis art. 83 §1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.
7 Wyrokowi zarzucili niemające oparcia w zebranym materiale dowodowy przyjęcie, iż umowa o pracę została zawarta dla pozoru, wyłącznie celem uzyskania przez R. M. uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych, a jednocześnie spełnienia przez K. M. (1) wymaganych warunków celem zachowania dotacji na wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.
8 Dodano: 8 listopada 2023; Opublikował(a): Magdalena Beker; Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Szczecinie; Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Gabriela Horodnicka-Stelmaszczuk; Data wytworzenia informacji: 16 marca 2023; Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych © Ministerstwo Sprawiedliwości 2012-2023
By Dziadek Piotra • Różne sprawy, nie zdiagnozujesz bez kawy 0 • Tags: diagnosta, kodeks pracy, nadzór właściciela, odpowiedzialność właściciela SKP, praca na SKP, prawo pracy, ubezpieczenie, umowa o pracę, warunki pracy, ZUS