Jak wybrać dobrą lampę warsztatową?

5/5 - (1 vote)
Jak często zdarzało Ci się potknąć lub uderzyć o coś w warsztacie tylko dlatego, że było ciemno? Jak często zdarzało Ci się zniszczyć obrabiany element tylko dlatego, że w dostępnym świetle niewiele mogłeś dojrzeć? Skoro czytasz ten artykuł, najwyraźniej nie tak rzadko. Zaoszczędź sobie przyszłych wpadek, zaopatrując się w odpowiednie lampy warsztatowe.

Dlaczego oświetlenie w warsztacie to konieczność?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista – aby widzieć. I rzeczywiście, większa ilość światła (póki nie oślepia) sprawia, że możesz dojrzeć mniejsze detale. To jednak nie wszystko. Lampy warsztatowe zwiększają bezpieczeństwo, rzucają cienie (szczególnie przydatne przy malowaniu – do sprawdzenia gładkości nałożonej warstwy oraz podczas rzeźbienia, gdzie dzięki światłocieniom ujawnia się forma), ale też oszczędzają Twoje zdrowie, zmniejszając zmęczenie oczu .

Jakie cechy mają dobre lampy warsztatowe?

Na co zatem zwrócić uwagę, kiedy będziesz wybierał lampę dla siebie? Poza oczywistymi właściwościami jak zasilanie, sieciowe lub z akumulatora, czas pracy na baterii, czy pyło-/wodoodporność sprawdź także jasność, możliwość regulacji i dodatkowe funkcje. 

Odpowiednia jasność

Podawany w lumenach (lm) strumień światła mówi o tym, jak jasno będzie świeciło źródło. Do niewielkich przestrzeni, jak podczas majsterkowania przy elektronice wystarczy 100÷200 lm, jednak do właściwego oświetlenia większej przestrzeni, np. podczas malowania, potrzebował będziesz nawet kilku tysięcy lumenów. Niektóre lampy warsztatowe mają bezstopniową regulację jasności, co czyni je bardzo praktycznymi.

Regulacja położenia lub nachylenia

Lampy warsztatowe mają oświetlić konkretne otoczenie, w związku z czym muszą być wyposażone w jakiś system regulacji położenia lub nachylenia. Często jest to stojak, jednak niektóre lampy, zwłaszcza mniejsze, mają w rączce silny magnes, a samą możliwość przechylenia nawet do 90°. Innym udogodnieniem jest obrotowy haczyk do zawieszenia oświetlenia.

Dodatkowe funkcje

Niektóre lampy warsztatowe podręczne mają możliwość zmiany kierunku oświetlenia z bocznego na “na wprost”, jak klasyczna latarka. Inne pozwalają składać się w pół, oszczędzając miejsce i pozwalając schować się do kieszeni. Część z lamp z kategorii https://brennenstuhl-shop.com/5632-lampy-warsztatowe sklepu internetowego Brennenstuhl może służyć jako powerbank dla smartfona, a niektóre modele same wyposażone są w dynamo – specjalne pokrętło, którego obrót ładuje akumulator bez konieczności podłączania do sieci.Loading