USTAWA O STOWARZYSZENIACH

Rate this post

Ustawa o stowarzyszeniach – najważniejsze kwestie, czy też alfabet (nie tylko abc) demokracji stowarzyszeniowej.

Postanowiłem temat ten nieco (?) uzupełnić, po tym dość dużym zainteresowaniu, jakim cieszył się ten mój felieton przed kilkoma dniami: https://www.diagnostasamochodowy.pl/2019/lojalka-w-branzy/

Otóż, Dz.U. 1989 Nr 20 poz. 104 ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. „Prawo o stowarzyszeniach” mówi we wstępie o jej przeznaczeniu, a mianowicie:

W celu stworzenia warunków do:

  • pełnej realizacji gwarantowanej przepisami Konstytucji wolności zrzeszania się zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych,
  • umożliwienia obywatelom równego, bez względu na przekonania, prawa czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz
  • realizacji indywidualnych zainteresowań, a także uwzględniając tradycje i powszechnie uznawany dorobek ruchu stowarzyszeniowego, stanowi się, co następuje: (…)”

Pozwoliłem sobie podkreślić dla Was te szczególne 3 (słownie: trzy) słowa, które muszą w praktyce stanowić PRAWO dla wszystkich – bez wyjątku – członków każdego stowarzyszenia, tj. prawo do: „wyrażania zróżnicowanych poglądów”, czyli nie tylko tych poglądów, które chciałby usłyszeć jakikolwiek członek zarządu lub innych władz danego stowarzyszenia.

W rozdziale I, Przepisy ogólne Art.1.2. stanowią, że:

W zakresie swoich celów statutowych stowarzyszenia mogą reprezentować interesy zbiorowe swoich członków wobec organów władzy publicznej.

Z artykułu tego wynika, że:

  1. Stowarzyszenie musi reprezentować interes zbiorowy, a nie interes jego jakichkolwiek władz.
  2. Jedyną stroną aktywnego działania stowarzyszenia są organy władzy publicznej a nie członkowie jego własnej grupy zawodowej.

W ust. 3 tego artykułu zapisano też dość ważną kwestię, a mianowicie, że cyt.: „Stowarzyszenia mają prawo wypowiadania się w sprawach publicznych.”. A jeśli ustawodawca nadał nam takie prawo, to naszym obywatelskim obowiązkiem jest korzystanie z tego prawa i wypowiadanie się, gdy dotyczy to naszego środowiska zawodowego lub branżowego.

O treści zapisanej w Art.6.1 już wcześniej się wypowiadałem. Ale treść ta jest tak ważna, że trzeba ją co rusz przypominać, bo nasza demokracja jeszcze nie okrzepła. A więc:

Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.”

Bardzo Was proszę, zapamiętajcie ten ważny zapis tej Ustawy! Serwilizm nie jest najlepszym sposobem postępowania w naszych branżowych organizacjach w III RP w XXI wieku.1

Art.10.1 Ustawy mówi o statucie stowarzyszenia. Warto tu podkreślić, że oprócz praw i obowiązków jego członków, powinien on zawierać, a więc regulować także:

  • sposób nabywania i utraty członkostwa,
  • przyczyny utraty członkostwa.

Więc z tego ustawowego zapisu wynika, że te przyczyny powinny być w Statucie jasno i czytelnie określone i tym samym, tylko przyczyny określone w Statucie mogą stanowić podstawę utraty członkostwa. Sami zapewne rozumiecie, że to nie mogą być czyjeś i jakieś indywidualne anse i niechęć np. do rudych, czarnych lub chudych.

Art.28. W razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu w sprawach, o których mowa w art. 10, organ nadzorujący, w zależności od rodzaju i stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia lub wystąpić do sądu na podstawie art. 29.

Art.29.

1. Sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może:

1) udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia;

2) uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia;

3) rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

2. Sąd rozpoznając wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, może na wniosek lub z własnej inicjatywy wydać zarządzenie tymczasowe o zawieszeniu w czynnościach zarządu stowarzyszenia, wyznaczając przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw stowarzyszenia.

3. Rozpoznając wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia, sąd może zobowiązać władze stowarzyszenia do usunięcia nieprawidłowości w określonym terminie i zawiesić postępowanie. W razie bezskutecznego upływu terminu, sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, podejmie zawieszone postępowanie.

Art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Warto też podkreślić, że nasze polskie przepisy nakazują wszystkim instytucjom publicznym – w tym stowarzyszeniom – odpowiadać na pytania dziennikarzy i udostępniać dane na temat publicznych wydatków (a za takie uważane są także wydatki stowarzyszeń). Jeszcze wiele zarządów – nie tylko naszych stowarzyszeń! – uważa błędnie, że te kwestie mogą stanowić jakąś ich wewnętrzną tajemnicę.

Odmowa odpowiedzi w tym zakresie może skutkować uznaniem, że jest to karalna bezczynność wiążąca się z rażącym naruszeniem prawa. Przekonała się o tym całkiem niedawno dość boleśnie jedna z organizacji pozarządowych, której WSA w Warszawie wymierzył z tego tytułu grzywnę.

Było to naruszenie artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, cyt.:

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku„.

I w takim też przypadku także Prokuratura ma pole do popisu i może wziąć daną sprawę w swoje ręce. Tym samym sprawa może zakończyć się w Sądzie Karnym, czego nikomu nie życzymy.

I pozdrawiam

dziadek Piotra

– – – – – – – – –

1 Serwilizm: czołobitność, dyspozycyjność, fagasostwo, konformizm, lizusostwo, lokajstwo, nadskakiwanie, płaszczenie się, pokora, przypochlebianie, schlebianie, służalczość, służalstwo, uległość, uniżoność, wazelina, wazeliniarstwo, czapkowanie, kadzenie, komplementowanie, przymilność, bezwolność, dyscyplina, grzeczność, kapitulanctwo, karność, mores, niewolniczość, pantoflarstwo, posłuch, posłuszeństwo, potulność, spolegliwość, sprzedajność, subordynacja, ustępliwość, zdyscyplinowanie, bałwochwalstwo, lojalność, oddanie, odpowiedzialność, przyzwoitość, rzetelność, solidarność, układność, wiernopoddańczość, wierność, podporządkowanie się,

Loading