DIAGNOZA NASZEJ FASCYNACJI NORWEGIĄ – cz. 4

5/5 - (1 vote)
 
DIAGNOZA naszej fascynacji Norwegią – cz. 4
 
Miałem już nie drążyć tematu norweskiego ale muszę jeszcze o jednym wspomnieć.
Idzie o fenomen drewna i jego udział w życiu mieszkańców tego kraju. Sprawa może się wydawać banalną bo przecież drewno w życiu każdego człowieka stanowi istotny element bytu. Dla Norwegów jest on jednak szczególny powszechnie bowiem mieszkają w ładnych zbudowanych na bazie drewna domach. Zdjęcia, które dzisiaj załączę dobitnie o tym świadczą.
 
Zobaczmy jednak najpierw co mówią statystyki:
Lasy państwowe w Norwegii stanowią nieliczny procent w całości zalesienia kraju, to jest zaledwie 12% w całości. Wszystkie lasy w Norwegii zajmują jednak około 37% powierzchni Norwegii, czyli 119tys. km2.
Drewno takie jak brzoza nazywane jest tam chwastem drzewnym ale jest powszechnie używane do palenia w domowych kominkach do czego wybitnie się przecież właśnie nadaje!
 
To, że ogromna większość domów mieszkalnych jest wykonana z drewna to oczywista oczywistość tyle, że warto dodać, iż ściany są dwustronnie a więc zewnętrznie i wewnętrznie pokryte czymś w rodzaju zakonserwowanej i pomalowanej drewnianej boazerii. Pomiędzy tymi warstwami jest solidny materiał izolacyjny, kiedyś były to pakuły nasączone tranem z wieloryba teraz jednak są to inne mniej „pachnące” materiały.
Tak wykonane ściany stwarzają takie efekty, że wewnątrz domów ogrzewane jest powietrze a nie jak u nas najczęściej znaczną część ciepła pochłaniają ceramiczno – betonowe ściany. 
Budynki typu jednorodzinnego stawiane są na solidnym postumencie betonowym zaś ściany i konstrukcja wykonane są z drewna. Piętrowe budynki, te nowoczesne, posiadają jakby wewnętrzny betonowy rdzeń konstrukcyjny lecz ściany zewnętrzne wykonane są tak jak w przypadku budynków małych z drewna.
 
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Norwegia skąpa jest w żwir w naszych warunkach nieodzowny do produkcji betonu. W miejsce żwiru stosuje się tam mieloną skałę. Ma to takie konsekwencje, że próba wywiercenia otworu w wewnętrznej ścianie często kończy się zablokowaniem wiertła a nawet jego rozwinięciem i wtedy już wiertło przypomina coś w rodzaju kiepskiego korkociągu.
 
Mój ogromny zachwyt i zdumienie wywołała kopuła sufitu sali odpraw lotniska w Trondheim w całości wykonana perfekcyjnie z klejonych warstw drewna, prawdziwy majstersztyk? Ale aby to w pełni docenić trzeba to jednak samemu zobaczyć!!!
A teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć w temacie jaki dzisiaj poruszyłem.
 
ANDRE
– – – – – – – – –