SZTUCZNA INTELIGENCJA W NATARCIU

Rate this post

SI, czyli Sztuczna Inteligencja w natarciu.

Nie tylko w mediach toczy się dyskusja o naszej najbliższej przyszłości w związku z rewolucją, którą szykuje nam wszystkim SI. Chodzi o tę nową sytuację w jakiej się znaleźliśmy w związku z tym, że SI udało się zmusić do tego, aby sama się uczyła (sic!). A to otwiera przed nami całkiem inne możliwości. I powiem więcej, bo to otwiera przed nami całkiem Inne i Nowe Światy. Zmiany będą zdecydowanie większe niż to wszystko, co znamy z rewolucji przemysłowej.1

A zaczęło się tak niewinnie, bo od zabawy w tworzenie przez SI muzyki, poprzez pisanie scenariuszy filmowych i powieści, do tworzenia obrazów. Ale te zabawy są niczym w porównaniu do czekających nas niespodzianek związanych odkrywaniem wszystkich dotychczasowych naukowych zagadek i tajemnic.

I jest tylko jeden element wspólny z rewolucją przemysłową. Bo początkiem tej czekającej nas niedługo rewolucji będzie likwidacja bardzo wielu dotychczasowych stanowisk pracy, które przejmie SI. Ale na tym te podobieństwa się skończą, bo reszty nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć. SI posiadająca zdolność do samodzielnego uczenia się otworzy przed nami setki tysięcy dotychczasowych tajemnic, które znakomicie ułatwią nam codzienną egzystencję.

Wydaje się, że to nie nas dotknie w pierwszym rzucie to rewolucyjne „uderzenie” SI w rynek pracy, więc mamy nieco (?) więcej czasu od innych grup zawodowych na przygotowanie się do czekających nas zmian.

Ale oprócz zastępowalności całych grup zawodowych przez samoistnie uczącą się SI musimy być także przygotowani na czekające nas inne zmiany. Może mniej radykalne, ale jednak także istotne. I nie chodzi tylko o systematycznie powiększający się zakres elektronicznej kontroli w każdej nowej generacji pojazdów.

Bo tylko czekać, aż ktoś wreszcie podejmie decyzję o tym, aby dotychczasowe uwagi pokontrolne po corocznych kontrolach naszych SKP przybrały postać elektroniczną (w usystematyzowanej formie). Wówczas to stosowne algorytmy, w możliwej współpracy:

  1. Z systemem CEP2,0 i zarejestrowanymi ewentualnymi błędami co do sposobu BT;

  2. Biorąc pod uwagę ewentualnie prowadzone przez nadzór WK/starostwa postępowania administracyjne z art. 83 PoRD;

  3. Biorąc pod uwagę dane z Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie orzeczonych kar w odniesieniu do personelu SKP,

same podejmą decyzję o tym, kiedy i w jak szerokim zakresie ma być skontrolowana dana SKP.

W ten sposób oszczędzony zostanie tak cenny czas oraz rozliczne koszty z tym związane (dojazd do kontrolowanej SKP):

  • z jednej strony instytucji nadzorujących, które unikną bezzasadnych kontroli tych SKP, które od lat działają prawidłowo,

  • z drugiej strony tych SKP, wobec których od lat nie było uwag do ich pracy, a które nie będą zmuszane do przerwania swojej codziennej pracy i utraty obrotów.

Nikomu nigdy nie udało się powstrzymać postępu technicznego, postępu naukowego.2 Więc nie powstrzymamy także powstania systemu zaleceń i wystąpień pokontrolnych w wersji elektronicznej. To tylko kwestia czasu, jak SI (sztuczna inteligencja) przejmie proces sterowania kontrolami naszych SKP. Ważne, żebyśmy mieli tego świadomość. Bo tylko to umożliwi nam właściwe przygotowanie się do tej czekającej nas wszystkich zmiany. Już musimy zadbać o to, co w najbliższej przyszłości znajdzie się w tym elektronicznym systemie, bo to pomoże uniknąć nam w przyszłości wielu kłopotów.

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

1 Rewolucja przemysłowa – proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, który został zapoczątkowany w XVIII wieku w Anglii i Szkocji. – Wiki

2 Nie pomogło nawet palenie na stosach Książek lub Ludzi, jak to miało miejsce w średniowieczu (choć nie tylko).

Loading