PRZEWODNIK PO PRZEPISACH PRAWNYCH – cd.

Rate this post

Przewodnik po przepisach prawnych – ciąg dalszy.

Jak zapewne pamiętacie, to całkiem niedawno skończyliśmy omawianie pierwszej części tego tego interesującego podręcznika http://www.diagnostasamochodowy.pl/2014/przewodnik-po-przepisach-prawnych/

Więc, choć nie minęło dużo czasu, to wypada opowiedzieć Wam, cóż jeszcze za treści otrzymamy przy jego zakupie.

Otóż kolejny, i nieco standardowy temat dla każdego UDS[1]-a, to nasz cennik, czyli „Opłaty za badania techniczne”. Potem problematyka badania pojazdów zabytkowych, które nie podlegają OBT[2], z wyłączeniem wykorzystywania ich do zarobkowego transportu. Dalej omówiona jest kwestia dopuszczenia jednostkowego i dopuszczenia indywidualnego oraz dość szeroko i w sposób wyczerpujący omówiona została problematyka świateł w pojazdach  w świetle obowiązujących przepisów wraz z ciekawymi przykładami.

A kolejne części tego podręcznika zasługują na naszą szczególna uwagę, albowiem dostępne na naszym rynku pozycje nie zawierają tak nowatorskiego podejścia do interesującej nas problematyki BT[3] na SKP[4]! Otrzymaliśmy bowiem „Wykaz przykładów (wzorców) przeprowadzania badań technicznych pojazdów”, który składa się z 33 zróżnicowanych zagadnień, gdzie w dalszej kolejności omówione są właściwe czynności UDS-a dla każdego z tych 33 przykładów – super!

Te nasze czynności (niczym prowadzenie za rękę!) uszeregowane są w następującej kolejności:

  • jaka SKP może wykonać dane BT,
  • rodzaj BT,
  • zakres BT,
  • wynik BT,
  • jaki ma być wpis „następny termin badania”,
  • jakie dokumenty ma prawo zażądać UDS,
  • jakie dokumenty wystawia UDS,
  • jaka pobierana jest opłata,
  • co wpisujemy w rubrykę „Uwagi”,
  • lub też inne i dodatkowe w zależności od rodzaju badania, np. którą pozycję na zaświadczeniu należy wykreślić.

Dalej mamy nie mniej interesujące „Przykłady wzorców przeprowadzania badań technicznych pojazdów ADR”, których jest łącznie 27. Podobnie jak wyżej, także w tym przypadku mamy opisaną systematykę i wskazany właściwy tok naszego postępowania w przypadku pojazdu ADR. Te opisane przykłady są także niczym innym, jak prowadzeniem nas za rękę poprzez W. Szan. Autorów, za co wyrazy szacunku od całego naszego środowiska.

Dalej mamy omówione klasy lusterek w pojazdach oraz problematykę tachografów i ograniczników prędkości.

Kolejnym, bardzo nam przydatnym, bo praktycznym tematem jest „Badanie samochodu ciężarowego lub ciągnika siodłowego FL” wraz z ilustracjami pojazdów ADR i wzorami wystawianych dokumentów.

Końcowa część tego podręcznika, to aktualnie obowiązujące naszą branżę przepisy prawne, od PoRD do podstawowych rozporzadzeń.

Jestem przekonany, że ta pozycja jest nie tylko dla kandydatów do naszego zawodu. Ten ciekawy „Przewodnik po przepisach prawnych” jest tego typu podręcznikiem, który powinien być na każdej SKP i dostępny dla każdego UDS-a w Kraju. Przemawia za tym ciekawie rozwinięty zamysł Autorów, aby służyć nam pomocą każdego dnia, prowadząc nas nieomal za rękę podczas naszej pracy na SKP.

Pozdrawiam

Dziadek Piotra

Scan Przewodnik po przepisach


[1]    UDS, to pracownik SKP wykonujący BT, czyli Uprawniony Diagnosta Samochodowy.

[2]    OBT, to obowiązkowe i najczęściej coroczne badanie techniczne pojazdu, wykonywane przez UDS-a na SKP.

[3]    BT, to badanie techniczne pojazdu wykonywane przez UDS-a na SKP, które może być okresowe (OBT) lub dodatkowe (DBT).

[4]    SKP, to miejsce pracy UDS-a, gdzie wykonywane są BT.

Loading