PRZEGRANA ZA PRZEGRANĄ

Rate this post

Przegrana za przegraną, gdyż . . . . – ?1

Kolejna przegrana sprawa przez jednego z naszych kolegów. Ubywa nas z dnia na dzień. Życie nieraz zaskakuje tak, że trudno o racjonalny komentarz. Bo nasz kolega o inicjałach M. G. przegrał swoją sprawę przed WSA w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do wykonywania BT pojazdów, gdyż nie odbierał adresowanej do niego korespondencji przez okres 14 dni.

Zachodzę w głowę, o co mu chodziło. Czyżby postanowił poddać się w przedbiegach i w ten sposób zrezygnować z walki prawnej z obawy o zbyt wysokie koszta przegranej? A może znalazł pracę jako kierowca lub mechanik i zwabiony wyższym zarobkiem stracił już zainteresowanie pracą na SKP?

A może to kolejny przypadek, gdy wiara we własne siły i we własną wiedzę oraz umiejętności prawne przysłoniła tę smutną rzeczywistość, że jednak wiemy mniej, niż się sami spodziewaliśmy?

Bo i lekarz sam się przecież nie leczy, prawda?

Chodzi o to, że niedawno, bo zaledwie 19 maja 2022 roku WSA w Poznaniu postanowił odrzucić skargę naszego kolegi na wcześniejsza decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) z lutego 2022 r., w przedmiocie cofnięcia diagnoście uprawnienia do wykonywania BT pojazdów, gdyż złożona skarga . . . . . . – nie była podpisana (sic!).

Naszego kolegę w kwietniu 2022 r., wezwano do usunięcia – w terminie 7 dni – braków formalnych skargi przez:

  • podpisanie tej skargi, co jest logiczne, bo każde pismo urzędowe musi zawierać podpis,

  • podanie numeru PESEL,

  • uiszczenia wpisu od skargi, bo polskie sądy już od dawna nie pracują za darmo,

pod rygorem jej odrzucenia.

Z uwagi na nieobecność skarżącego pod wskazanym adresem przesyłkę zawierającą opisane wezwania zostały dwukrotnie awizowane w kwietniu 2022 r. W zakreślonym 7-dniowym terminie skarżący nie wykonał wezwań Sądu.

Zaś zgodnie z Prawem, Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.2

Nasz kolega (skarżący) został prawidłowo wezwany przez Sąd do usunięcia braków formalnych skargi i uiszczenia wpisu, a pomimo to nie dokonał wymaganych czynności podpisania skargi, podania swego numeru PESEL oraz uiszczenia wpisu od skargi.

Wyjaśnienia wymaga, że przesyłka zawierająca wezwania Sądu – z uwagi na nieobecność skarżącego pod podanym w skardze adresem – nie została odebrana przez naszego kolegę, choć pozostawała w placówce pocztowej przez 14 dni.3

W ten sposób nasz kolega przegrał, bo w zakreślonym przez Sąd terminie nie uiścił wpisu od skargi, nie uzupełnił braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi i podanie numeru PESEL. Być może wyjechał na dłuższe wczasy . . . . . – ? Być może.

Ale czy to było rozsądne?

Pyta

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

1 III SA/Po 275/22 – Postanowienie WSA w Poznaniu; Data orzeczenia: 2022-05-19; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2022-04-07; Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Skarżony organ: Samorządowe Kolegium Odwoławcze; Treść wyniku: Odrzucono skargę;

2 W myśl art. 46 § 1 pkt 4 P.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika Przepis art. 46 § 2 pkt 1 lit. b) P.p.s.a. określa zaś, pismo strony powinno zawierać, w przypadku gdy jest pierwszym pismem w sprawie m.in. numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną. Z kolei stosownie do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

3 na mocy art. 73 P.p.s.a., dokonaniem doręczenia zastępczego korespondencji w ostatnim dniu tego terminu, tj. uznaniem skutku doręczenia wezwania pomimo faktycznego niepodjęcia przesyłki pocztowej przez adresata. Podkreślić bowiem należy, że fikcja prawna doręczenia przewidziana w art. 73 P.p.s.a. jest skuteczna w tym znaczeniu, że pociąga za sobą wszelkie skutki doręczenia, ponieważ doręczenie to oparte jest na domniemaniu, iż zawiadomienie o złożeniu pisma w urzędzie pocztowym dotarło do rąk adresata.

Loading