KOLEJNA UTRATA NASZYCH UPRAWNIEŃ

Rate this post

Kolejna utrata naszych uprawnień po 6-ciu latach od tego OBT na OSKP. Czyli Polska w ruinie prawnej.

17.09.2019 r. WSA w Bydgoszczy rozpoznawał sprawę ze skargi naszego kolegi S. Z. Dotyczyła decyzji SKO z lutego 2019 roku w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do wykonywania BT na SKP.1

A nieco wcześniej, bo decyzją z października 2018 r. Starosta Golubsko– Dobrzyński – cofnął naszemu koledze S. Z. uprawnienia diagnosty samochodowego, które posiadał od grudnia 2004 r.2

Podstawą tej decyzji Starosty było OBT z 5 grudnia 2017 r. Dotyczyło naczepy marki F., która powinna podlegać TDT, ponieważ załadunek i rozładunek naczepy–zbiornika na niej zamontowanego może odbywać się metodą ciśnieniową, a ustalone na TZ dopuszczalne ciśnienie robocze wynosi 2 bary.

Powinna być zatem wydana decyzja organu dozoru technicznego o dopuszczeniu pojazdu do użytkowania, jednakże naczepa nie została zgłoszona do TDT celem objęcia jej dozorem technicznym.

Nasz kolega w czasie OBT:

  • nie zażądał przedstawienia dokumentu wydanego przez TDT, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego zamontowanego na naczepie,

  • nie sprawdził i nie wymagał dokumentu dotyczącego zmniejszenia ciśnienia w przedmiotowej naczepie,

opierając się wyłącznie na rzekomym oświadczeniu właściciela naczepy o samowolnym obniżeniu ciśnienia roboczego przez przeregulowanie zaworu bezpieczeństwa.

Zdaniem SKO, które odrzuciło skargę naszego kolegi S.Z.:

  1. Pojęcia „urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy” nie można utożsamiać z urządzeniami ciśnieniowymi służącymi do przewozu cieczy lub gazów.

  2. Ciecz lub gaz w zbiorniku ciśnieniowym, o którym mowa w cytowanym przepisie, może znajdować się jako przewożony towar, ale może też być czynnikiem wykorzystywanym wyłącznie w trakcie załadunku (rozładunku) urządzenia ciśnieniowego służącego do przewozu innych materiałów, w tym materiałów sypkich.

  3. Na kwalifikację przedmiotowego urządzenia nie ma wpływu fakt, że jego właściciel – P. M., samodzielnie oraz bez zgody TDT, dokonał zmiany nastaw ciśnienia roboczego poprzez przeregulowanie zaworu bezpieczeństwa.3

  4. O tym, że określone urządzenie techniczne podlega dozorowi technicznemu decydują nominalne, określone przez jego producenta a nie faktycznie wykorzystywane przez użytkownika, parametry techniczne.

To SKO zwróciło uwagę, że właściciel urządzenia w swoim oświadczeniu z grudnia 2017 r. potwierdził, że zbiornik opróżniany jest pod ciśnieniem, a nie z wykorzystaniem siły ciężkości (grawitacji), co ostatecznie stanowiło gwóźdź do trumny w tej sprawie.

W swojej skardze do WSA nasz kolega argumentował, że w DR naczepy nie było żadnej adnotacji o nadzorze TDT. Nie było też adnotacji, że jest to cysterna do przewozu cieczy czy gazów – w takim przypadku diagnosta zażadałby dokumentów z dozoru technicznego.

WSA uznał, że skarga naszego kolegi jest niezasadna, gdyż między innymi, cyt.:

Trzeba też zauważyć, że o ile rzeczywiście doszło „przeregulowania” zaworów bezpieczeństwa (stosownie do oświadczenia właściciela naczepy), a brak jest dowodów, że owo „przeregulowanie” nastąpiło w bezpieczny, zgodny z wymogami technicznymi sposób – to możliwe jest, że skarżący dopuścił do ruchu naczepę z urządzeniem ciśnieniowym w którym dokonano zmiany mogącej powodować zagrożenie dla użytkowników naczepy a także dla uczestników ruchu drogowego – w przypadku jeżeli np. nieprawidłowo „przeregulowany” zawór spowoduje opróżnienie naczepy w trakcie jazdy, bezpośrednio przed nadjeżdżającymi pojazdami. Ocena, czy taka możliwość istnieje czy też nie – nie leży w kompetencjach diagnosty, lecz dozoru technicznego.”

Nasz kolega nie poddawał się i złożył kolejną skargę do NSA4, przy czym sam w piśmie procesowym z 17 lipca 2018 r. (k. 10) w punkcie 3 przyznaje, że w dniu badania tj. 5 grudnia 2017 r. złożono mu „oświadczenie wskazujące, że naczepa służyła do przewozu paszy i była opróżniana pod ciśnieniem 0,5 bara” (samo oświadczenie przy k. 10). Zatem nasz kolega w dniu BT tej naczepy był świadom, że ma do czynienia z urządzeniem ciśnieniowym (sic!).

Niestety, na gruncie polskiego prawa ta sprawa została przegrana. Pozostaje jeszcze Prawo UE, które sprawiedliwie oceni:

  • nie tylko skandaliczną przewlekłość – 5 lat! – w tak prostej sprawie, ale także

  • niewspółmiernie wysoką karę do przewinienia,

co dowodnie świadczy o tym, że Polska jest w ruinie prawnej!

Mam tylko nadzieję, że wreszcie jakaś nasza organizacja wesprze Europejski Porządek Prawny i pomoże naszemu koledze odzyskać te uprawnienia. Chyba, że wszyscy już sądzicie, że nadal mamy jeszcze za dużo Kolegów Uprawnionych Diagnostów Samochodowych.

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – – – – – – –

1 II SA/Bd 388/19 – Wyrok WSA w Bydgoszczy; Data orzeczenia: 2019-09-30; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2019-04-29; Symbol z opisem: 6032 Inne z zakresu prawa o ruchu drogowym; Sygn. Powiązane: II GSK 500/20 – Wyrok NSA z 2023-07-25; Skarżony organ: SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze); Treść wyniku: oddalono skargę;

2 na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 w związku z art. 81 ust. 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – PoRD, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 oraz § 6 ust. 7 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 776 ze zm.)

3 art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym i § 11 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 20 października 2006 r. w sprawie warunków technicznym dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1465), które wskazują na konieczność uzyskania zgody TDT na ingerencję w urządzenia objęte dozorem.

4 II GSK 500/20 – Wyrok NSA; Data orzeczenia: 2023-07-25; orzeczenie prawomocne; Data wpływu: 2020-06-18; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Sygn. Powiązane: II SA/Bd 388/19 – Wyrok WSA w Bydgoszczy z 2019-09-30; Skarżony organ: SKO; Treść wyniku: Oddalono skargę kasacyjną.

Loading