Efekty prac „grupy roboczej” – cz. I.

Rate this post

Coś jest „nie tak”, po ogłoszeniu komunikatów z efektów pracy „grupy roboczej”.

Bo mi osobiście brakuje umocowania programowego w ramach OSDS-u dla właśnie takiego, a nie innego kierunku postulowanych zmian. Szkoda, że nie słyszałem o jakimkolwiek dokumencie OSDS-u, który by zezwalał naszemu przedstawicielowi w pracach tej grupy na podpisanie się pod każdą – powtarzam każdą! – inicjatywą właścicieli SKP i branżowych lobbystów. Szkoda, że Zarząd naszego OSDS-u uniemożliwił nam debatę o poszczególnych propozycjach.

Ponadto, już na wstępie komunikatu OSDS i PISK mamy nieścisłości, albowiem:

  1. Zdaniem zarządu OSDS-u w skład grupy której weszły organizacje takie jak:

TDT, PISKP, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, OSDS, Stowarzyszenie Kierowników Stacji Kontroli Pojazdów, Związek Powiatów Polskich, Inspekcja Transportu Drogowego, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej.

  1. Zaś zdaniem PISKP w skład grupy roboczej weszli przedstawiciele:

TDT, PISKP, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, OSDS,  Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Związku Powiatów Polskich, Związku Dealerów Samochodowych, , POLGAS Sp. z o.o., Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej.

Ciekawe, który z naszych przedstawicieli (właścicieli czy UDS-ów) nie wie, z kim debatował. I zastanawiam się, bo jeśli się nie wie, z kim rozmawiamy, to zamiast rozmowy wychodzi (z zasady) tylko prezentacja własnego stanowiska – i nic więcej.

A to miała być przecież – podobno – debata i rozmowa, a nie zaledwie prezentacja własnego środowiska.

Celem grupy roboczej miało być opracowanie strategii działań w kierunku usprawnienia systemu badań technicznych pojazdów oraz poprawienia ich jakości.

Przytaczam tezy, które podobno udało się wypracować, z moim małym autorskim komentarzem, zaczynającym się od myślnika (-):

1. Wprowadzenie ujednoliconych programów funkcjonujących na SKP (rejestr badań technicznych SKP). Określenie minimalnych standardów systemów teleinformatycznych do obsługi SKP

– nie wiem, czy słowo „ujednoliconych” ma tutaj to samo znaczenie co „jeden i jednej, i jedynej firmy X”. Jeśli tak, to jaka to będzie firma lub jak będzie wybierana. Myślę, że to jest interesujące nie tylko dla naszego środowiska.

1a. Stworzenie centralnego rejestru BT oraz ich wyników dostępnych ON-LINE.

– to pozytywna inicjatywa i tak stara jak SDS.

1b. Wprowadzenie obowiązku archiwizacji wyników badań ze wskazanych urządzeń kontrolno – pomiarowych.

– tu nie mam zdania . . ., ale jeśli wszyscy właściciele SKP to popierają (PISKP) . . .

2. Stworzenie centralnego rejestru SKP oraz uprawnionych diagnostów.

– tutaj, podobnie jak wyżej, nie mam zdania do centralnego rejestru SKP. Niech o tym sobie decydują właściciele SKP. Ale nie bardzo rozumiem, jak centralny rejestr UDS-ów może „usprawnić system BT oraz poprawić ich jakość”. Ponadto ten rejestr, w którym będziemy wpisywani ma wszelkie znamiona próby odgórnego inwigilowania naszego środowiska. Myślę, że o tej inicjatywie trzeba będzie powiadomić GIODO oraz RPO. Mam nadzieję, że OSDS złożył tzw. „zdanie odrębne” w tej sprawie, czyli był przeciwny.

3. Wprowadzenie zapisów  określających minimalne wymagania dla ośrodków szkolących diagnostów – działalność gospodarcza w zakresie prowadzonych szkoleń powinna być działalnością regulowaną.

– ciekawa inicjatywa, pod warunkiem określenia szczegółowo tych „minimalnych wymagań”. Bo do czasu, jak sami nie określimy tych minimalnych wymagań, to nie można wierzyć urzędnikom M.T. (…), że to załatwią prawidłowo i zgodnie z oczekiwaniami naszego środowiska. Bo proces szkolenia należy powierzyć tylko UDS-om. I to jest to minimum wymagań. Tak, jak tylko lekarze szkolą przyszłych medyków, a kolejarze konduktorów. Tak, jak policjanci szkolą przyszłych „krawężników” i „ruchowców” oraz policyjnych dochodzeniowców. I tak, jak pracowników WK i TDT nie szkolą zootechnicy, tylko w tej branży fachowcy.

 

Na dziś, to tyle.

A już jutro reszta,

czyli jakby za chwilę

pozdrawia dziadek Piotra

——————————————-

Loading