NASZE PATOLOGIE OCZYMA INNYCH

5/5 - (1 vote)

Nasze patologie w oczach innych mediów. Czyli co piszą inne media o naszym zbliżającym się Proteście oraz o zbliżającej się „miotle”, która wreszcie pozamiata nasz bałagan z umowami cywilno-prawnymi.

I. Piszą o nas – w kontekście zbliżającego się Protestu – na wielu portalach, a także w komentarzach, które musicie koniecznie poczytać, choćby wyrywkowo, np.:

1. – https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8281916,badanie-techniczne-samochodu-cena-diagnosci-protest.html

mały diag

2021-11-03 10:43:31

Stacji w roku 2020 więcej upadło niż się zbudowało. Dokładnie o 80. Problem polega na tym, że jeśli ktoś ma rodziną stację a nie jest właścicielem 30 stacji to zysk zaczyna być na poziomie mniejszym niż wypłata diagnosty. takie zaniżone ceny są narzędziem do przejmowania przez dużych małych rodzinnych interesów.

Będzie jak ze sklepami, ci którzy protestują to ludzie którzy zlikwidowali polskie małe rodzinne sklepy bo chodzili do zachodnich supermarketów.

Nowe stacje powstają głównie za sprawą dużych firm co wchodzą na teren gdzie jest stacja mająca np 4000 klientów, rozbija tą ilość na pół, mały upada a duży mający już 30 SKP stratę tych paru lat wrzuca w koszty pozostałych. Myślę że ilość SKP powinna być również wpisana, ile może być na powiat czy gminę.”1

2. – https://motofocus.pl/informacje/nowosci/96929/diagnosci-wyjda-na-ulice-protest-branzy-skp

3. – https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27742609,protest-wlascicieli-stacji-kontroli-pojazdow-chca-wyzszych.html

4. – https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10531210/w-warszawie-odbedzie-sie-protest-wlascicieli-stacji-kontroli-pojazdow.html

5. – https://warszawa.naszemiasto.pl/diagnosci-szykuja-protest-w-warszawie-stawka-za-przeglad/ar/c1-8519227

6. – i wiele innych.

Jeśli uważasz, że działania PISKP w sprawie Cennika BT są słuszne, to je wesprzyj! Zostań członkiem PISKP.

 

II. Nielegalne formy zatrudniania na naszych SKP.

Od wielu lat sygnalizujemy ten problem, za który nie chce (bo nie potrafi?) zająć się nie tylko nasz nadzór w WK/starostwie, ale także nasze branżowe organizacje, które także udają, że nie potrafią.

Na szczęście jest nadzieja, że wreszcie zostanie rozwiązany ten problem.

Chodzi o to, że w 2020 r. PIP skontrolowała 24,7 tys. umów cywilnoprawnych, gdzie zakwestionowali 2163 umowy zawarte w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy (8,8 proc.).2 Ze stosownych statystyk wynika, że najwięcej przypadków zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych w warunkach charakterystycznych dla etatu odnotowano między innymi w firmach z sektora naprawy (warsztaty). Zaś ja jestem przekonany, że w sektorze SKP wszystkie, Wszystkie, WSZYSTKIE umowy cywilno-prawne są bezprawne, więc NIELEGALNE!

Stwierdzone przez PIP uchybienia najczęściej pojawiały się w firmach zatrudniających do 9 osób, co wpisuje się także w naszą branżę SKP.3

Z uwagi na powyższe efekty kontroli PIP, wpisano do jej planu działania na rok 2022 dalsze kontrole zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych, które będą skupiać się na dokonaniu oceny warunków świadczenia pracy, w szczególności na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło, a także umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą – z uwzględnieniem powtarzalności ich zawierania.

Jednocześnie sprawdzane będzie stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla osób pracujących na podstawie umów zlecenia i umów o świadczenie usług.

Ale najważniejszym narzędziem w rękach Inspektorów PIP będzie dla naszej branży – przygotowywana stosownym projektem ustawy – możliwość administracyjnego przekształcenia umowy cywilno-prawnej w umowę o pracę.4

Niestety, my sami nie potrafiliśmy i nie poradziliśmy sobie z rozwiązaniem tego narastającego problemu. A szkoda, bo wyszliśmy w ten sposób na nieudaczników, którzy we własnym gronie, we własnym środowisku nie potrafią zadbać o przestrzeganie Prawa, w tym wypadku Prawa Pracy.

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

1 wytłuszczenie moje – dP

2 Rok wcześniej skontrolowano 43,3 tys. umów cywilnoprawnych, zakwestionowano 4213, czyli 9,7 proc.

Loading