WDZIĘCZNOŚĆ RECEPTĄ NA SZCZĘŚCIE I ZADOWOLENIE

1/5 - (1 vote)

Wdzięczność daje poczucie szczęścia i zadowolenia.

 

Poczuj się lepiej.

Wdzięczność żywimy za to, co otrzymaliśmy lub dlatego, że coś się wydarzyło.

Nie można jej odczuwać bez powodu. Za to co dla nas jest miłe lub dobre odpowiadają inni ludzie, czasem nasi bliscy, czasem nam obcy lub siły wyższe.

Uzewnętrznienie odczucia wdzięczności zmienia nasze relacje z otoczeniem. Dziś wielu ludzi docenia to, co ma, ale rzadko wyraża za to wdzięczność. Być może decyduje o tym styl życia zdominowany przez mechanizm natychmiastowej gratyfikacji. Media komercyjne i społeczne budują w młodych ludziach przekonanie, że są oni pępkiem świata. Skoro wszystko im się należy, dlaczego mieliby więc dziękować innym?

Dlaczego warto dziękować innym? A to dlatego, że jak wykazują badania naukowe, dzięki temu można być szczęśliwszym, mieć niższe ciśnienie krwi, lepiej sypiać, mieć lepsze relacje z bliskimi i innymi ludźmi, rzadziej cierpieć na depresję i być odporniejszym na ból.

Wdzięczność wpływa na stan zdrowia ludzi bardzo pozytywnie bez względu na wiek. Szwedzcy naukowcy ustalili, że osoby w wieku 70 – 90 lat, które umieją być wdzięczne za to, co mają, rzadziej rozmawiają o własnej słabości i ograniczeniach, kiedy nie mogą już czegoś zmienić w swoim życiu.

 

Spraw komuś radość.

A co z adresatami wdzięczności ? Naukowe badania potwierdzają, że osoby, które otrzymały podziękowania w dowolnej postaci, czują się wyróżnione i dzięki temu zyskują wiele pozytywnych emocji, bezcennych dla ich ogólnego zdrowia. Dla adresata wdzięczności jest to zawsze miła niespodzianka. Nie oczekujemy przecież, że ktoś poczęstuje nas kawą, czy przepuści w drzwiach. Częściej odczuwamy wdzięczność, kiedy pomoc jest dla nas niespodziewana. Jest różnica w tym, czy drzwi otworzy nam portier,czy zupełnie obcy człowiek, który robi to spontanicznie i bezinteresownie. Ktoś kto doświadcza nieoczekiwanej uprzejmości lub wdzięczności ten częściej odpłaca tym samym. Osoba, której podziękowano, dwa razy częściej pomoże innym, ponieważ dzięki temu czuje się osobą docenioną przez społeczeństwo.

 

Trenuj i zapisuj.

Jeśli ktoś nie potrafi odczuwać wdzięczności może się tego nauczyć. To już nam udowodniono naukowo. Ludzie, którzy prowadzą dziennik wdzięczności i zapisują w nim codziennie trzy rzeczy, za które mogą być wdzięczni, z upływem czasu robią znaczne postępy. Na początku mają trudności, co oczywiste, ze wskazaniem na dobre zachowania innych, których doznali. Ale opisując je codziennie, konsekwentnie, doświadczają je bardziej intensywnie niż wcześniej. Mózg bowiem przyzwyczaja się do doceniania tego co dobre, a więc i odczuwanie wdzięczności staje się silniejsze. Nawet po zakończeniu tego treningu, jego uczestnicy nadal bardzo często prowadzą dzienniki wdzięczności, ponieważ po prostu sprawia im to przyjemność. Dzienniki stają się ich KRONIKAMI MIŁYCH WSPOMNIEŃ.

Pozdrawiam i życzę Państwu zdrowia

Zenobia T.K.

P.s.

Niech żyje wolna Ukraina!

Loading