BEZPŁATNY STAŻ A PRAKTYKA W PROCESIE NABYWANIA UPRAWNIEŃ

Rate this post

Bezpłatny staż a praktyka na SKP/warsztacie w procedurze uzyskania naszych uprawnień insp. UDS-a.

Wydział III WSA w Łodzi rozpatrywał tę ciekawą sprawę na rozprawie w dniu 10 października 2023 r. Skargę w tej sprawie złożyła aplikująca do naszego trudnego zawodu R. S. Była to skarga na decyzję SKO w Łodzi z dnia 20 czerwca 2023 r., nr SKO.4121.74.2023 w przedmiocie odmowy wydania uprawnienia do wykonywania BT pojazdów.1 To SKO – po rozpatrzeniu odwołania R. S. – utrzymało w mocy jeszcze wcześniejszą decyzję Starosty Łódzkiego Wschodniego z 31 maja 2023 r., znak KiT.5422.01.04.2023 o odmowie wydania uprawnienia do wykonywania BT pojazdów.

A sprawa zaczęła się 31 marca 2023 r., gdy R. S. (strona) wystąpiła do swojego Starosty (organu I instancji) z wnioskiem o wydanie uprawnienia diagnosty samochodowego. Do swojego wniosku załączyła m.in.:

  1. świadectwo ukończenia technikum nr 2 w […] wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik obsługi turystycznej;

  2. wystawiony przez Uniwersytet Łódzki dyplom ukończenia studiów na kierunku […] w obszarze kształcenia w zakresie […];

  3. zaświadczenie o odbytym bezpłatnym stażu na stanowisku pomocnik diagnosty wydane przez A. S.C. E. S., M. S. z siedzibą w K. ul. Ł. 20D;

  4. zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób, ubiegających się o uprawnienia diagnostów samochodowych, wydane przez Serwis Samochodowy X, […] A1 ul. B. 5 a;

  5. zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.

  6. 27 kwietnia 2023 r. dostarczyła kolejne zaświadczenie o odbytym bezpłatnym stażu.

Organ I instancji pismem z 9 maja 2023 r. wezwał M. S. (współwłaścicielkę firmy A. S.C.) do wyjaśnienia rozbieżności w wydanych zaświadczeniach, potwierdzających praktykę.

16 maja 2023 r. w siedzibie WK/Starostwa (organu I instancji) wyjaśnienia złożyły M. S., jak i wnioskodawczyni.

Organ I instancji 31 maja 2023 r. (WK/starostwo) wydał decyzję odmawiającą wydania uprawnienia insp. UDS-a. W uzasadnieniu decyzji organ ten wskazał, że wnioskodawczyni nie legitymuje się odpowiednią praktyką.

Kandydatka do naszego zawodu R. S. (strona) złożyła odwołanie od powyższej decyzji.

WK/starosta wyjaśnił, że kwestie związane z uprawnieniami do wykonywania BT na SKP są uregulowane w ustawie PoRD.2 Uwzględniając powyższe przepisy, organ odwoławczy stwierdził, że do uzyskania uprawnienia do wykonywania BT wymagane jest, m.in. odbycie odpowiedniej praktyki, której wielkość minimalna uzależniona jest od posiadanego wykształcenia. W tym przypadku R. S. (strona) odbyła wymagane szkolenie oraz zdała z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny, co wprost wynika z zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia diagnostów oraz zaświadczenia, potwierdzającego zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.

Odnośnie posiadanego wykształcenia strona przedłożyła świadectwo ukończenia technikum wraz z dyplomem, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik obsługi turystycznej oraz dyplom ukończenia studiów.

Uwzględniając art. 84 ust. 2b pkt 4 p.r.d., organ odwoławczy stwierdził, że strona posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa, co oznacza, iż powinna ona legitymować się udokumentowaną 2-letnią praktyką w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów.

R. S. (strona) jako udokumentowanie 2 lat praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów przedłożyła (wystawione przez jej matkę) zaświadczenia z 28 lutego 2023 roku oraz 27 kwietnia 2023 r., z treści których wynika, że wnioskodawczyni od 1 kwietnia 2020 r. do 30 kwietnia 2022 r. odbywała w A. S.C. bezpłatny staż.

WK/starostwo jako bezsporne wskazał, że:

  • powyższe zaświadczenia jako jedyne dokumentują stosowną praktykę, bowiem w tym zakresie nie została zawarta żadna umowa;

  • powyższe zaświadczenia w sposób odmienny wskazywały stanowisko M. S. (zaświadczenie z 28 lutego 2023 r. – stanowisko: pomocnik diagnosty;

  • zaświadczenie z 27 kwietnia 2023 r. – stanowisko: kontroli i naprawy pojazdów); z żadnego z tych zaświadczeń nie wynika, aby M. S. samodzielnie wykonywała

  • praktyczne czynności w SKP lub w zakładzie naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów;

  • M. S. od 1 kwietnia 2020 r. do 30 kwietnia 2022 r. pracowała zawodowo u innego pracodawcy, a staż na stacji odbywała w czasie wolnym (tj. w soboty, dni wolne w pracy oraz podczas urlopów wypoczynkowych).

Mając na względzie powyższe, organ odwoławczy (SKO) podzielił stanowisko organu I instancji, iż strona nie udokumentowała zdobytej na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów praktyki, bowiem bezpłatny staż, odbywany przez stronę w firmie A. S.C., nie potwierdza, że zdobyła ona 2-letnią praktykę, wystarczającą do wydania uprawnienia do wykonywania BT pojazdów.

W skardze do WSA na powyższą decyzję SKO strona podniosła, że 14 marca 2023 roku odbyła pierwszą umówioną wizytę w Starostwie Powiatowym w Łodzi. Podczas tej wizyty otrzymała od naczelnika sprzeczne informacje. Dowiedziała się, że naczelnik nie przyjmie jej dokumentów, ponieważ nie zna się na tym, a pracownica organu, zajmująca się wydawaniem uprawnień, przebywa na zwolnieniu lekarskim. 28 marca 2023 r. wysłała wniosek o wydanie uprawnień wraz z wymaganymi dokumentami (tj. świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, potwierdzenie zdania egzaminu oraz zaświadczenie o odbytym stażu na stanowisku pomocnik diagnosty). 19 kwietnia 2023 r. starostwo nadało pismo informujące o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów.

Na drugiej wizycie, która odbyła się 27 kwietnia 2023 r., pracownica organu poprosiła o uzupełniające zaświadczenie o praktyce. 28 kwietnia 2023 r. takie zaświadczenie zostało dostarczone. 16 maja 2023 r. przesłuchano M. S., współwłaścicielkę firmy A. S.C., i uzyskano informację o charakterystyce działalności oraz potwierdzenie przedsiębiorcy o odbytym stażu. M. S. potwierdziła w pełni wystawione zaświadczenia, jednakże urząd zanegował wykonywanie obowiązków.

Głównym argumentem, odrzucającym wniosek o wydanie uprawnień jest to, że strona poznała tylko teoretyczną wiedzę podczas stażu w SKP na stanowisku kontroli.

W uzasadnieniu odmowy pojawiła się informacja, że zaświadczenie nie określa obowiązków strony, a także że zgodnie z zaświadczeniem do obowiązków strony należało, m.in. przyjmowanie samochodów do diagnostyki, wykonywanie cyklicznych przeglądów, pomiarów, określanie zakresu napraw pojazdów.

Strona wyjaśniła, że 16 lutego 2023 r. uzyskała pozytywny wynik państwowego egzaminu praktycznego w TDT, co rzekomo potwierdza jej doświadczenie praktyczne.

12 czerwca 2023 r. strona wysłała odwołanie do organu odwoławczego, prosząc o wyjaśnienia, skąd organ czerpał informację, że poznała tylko teoretyczną wiedzę podczas stażu i na jakiej podstawie zostały wyciągnięte takie wnioski oraz ich podstawę prawną, jeżeli zaświadczenie jasno określa zakres obowiązków strony.3 Strona nie uzyskała odpowiedzi na żadne z powyższych pytań.

Skarżąca już w odwołaniu wyjaśniła, że A.S.C. jest firmą rodzinną. Jej matka od około 9 lat jest współwłaścicielem firmy, natomiast ojciec jest Uprawnionym Diagnostą Samochodowym na tej SKP. W ocenie strony jest to ogromna zaleta, ponieważ od początku istnienia spółki w każdej wolnej chwili uczestniczy w sprawach codziennych stacji i ma do czynienia z pracą diagnostów, co uważa za cenne doświadczenie, na które niewielu przyszłych diagnostów ma szanse. Zdaniem strony jest ona przygotowana zarówno do pracy w zawodzie, jak i do prowadzenia tej SKP.4

WSA w Łodzi uznał, że ta skarga nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż przedstawione zaświadczenia nie dokumentują jednoznacznie zdobytej praktyki. Mówią jedynie o odbywaniu bezpłatnego stażu bez uwzględnienia w jakim wymiarze staż ten był wykonywany oraz co należało do obowiązków stażystki.

Jednakże tylko bezpośrednio wykonywane naprawy lub kontrola pojazdów mogą przyczynić się do zdobycia wymaganej prawem praktyki. Ze złożonych zaświadczeń i wyjaśnień nie wynika, by strona samodzielnie wykonywała ww. czynności. Bezpłatny staż odbywany w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 30 kwietnia 2022 r., w czasie wolnym od innych zajęć, nie jest wystarczający do nabycia uprawnienia do wykonywania BT na SKP.

I ten wyrok przybliżył Wam

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

1 III SA/Łd 453/23 – Wyrok WSA w Łodzi; Data orzeczenia: 2023-10-10; orzeczenie nieprawomocne; Data wpływu: 2023-07-19; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Hasła tematyczne: Ruch drogowy; Skarżony organ: SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze); Treść wyniku: Oddalono skargę;

2 art. 84 ust. 2 i 2b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.)

3Dodatkowo wspólnik przedsiębiorstwa potwierdził prawdziwość zaświadczenia, a i tak zostało to zanegowane.

4 W odpowiedzi na skargę organ odwoławczy wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko zajęte w zaskarżonej decyzji.

Loading