ROLA WŁAŚCIWYCH STANDARDÓW W RAZIE „W”

Rate this post

W razie „W” pilnujcie standardów.

Od jakiegoś czasu w publikowanych wyrokach różnorodnych sądów możemy zauważyć dość specyficzne uwagi w treści uzasadnień. Uwagi te dotyczą krytycznego postępowania naszych obrońców.

Sytuacja ta wskazuje, że gdy już z naszej strony dojdzie do sprawy sądowej to okazuje się, że w jej toku popełniono błędy, na które sami nie mieliśmy wpływu. Bo popełniła je nasza obrona, której zadaniem jest nas chronić, a nie pogrążać.

Jeszcze nie dawniej, jak wczoraj pisałem o przestrodze dla wielu z tych, którym powinęła się noga. Chodziło o uwagę Sądu ilustrującą lichą pracę obrońcy naszego kolegi, cyt.:

W ocenie sądu odwoławczego, obrońca oskarżonego nie wywiązał się należycie ze swojego zadania. Oczywista jest więc polemika autora apelacji z argumentami przedstawionymi przez sąd w uzasadnieniu wyroku, lecz można ją zaakceptować jedynie wtedy, gdy skarżący na potwierdzenie swoich zarzutów przedstawił konkretne argumenty, a nie jedynie nie zgadza się z wersją zdarzenia przyjętą przez Sąd.” (sic!)1

 

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku jednego z ostatnich postanowień NSA w naszych sprawach, gdzie licha jakość pracy pomocnika procesowego wręcz uniemożliwiła NSA uwzględnienie wniosku naszego kolegi. Chodziło o nieudaną próbę wstrzymania wykonania decyzji o pozbawieniu uprawnień diagnosty samochodowego z uwagi na trudną sytuację życiową, poprzez złożenie skargi kasacyjnej do NSA.

Mam nadzieję, że wszyscy mamy świadomość, że nasi koledzy sami nie piszą pism do NSA, prawda?2

NSA uznał, że to zażalenie naszego kolegi nie zasługuje na uwzględnienie, albowiem m.in.:

  1. wnioskodawca powinien w taki sposób wykazać okoliczności sprawy, aby uprawdopodobnić, że wykonanie decyzji może skutkować nieodwracalnymi skutkami i powstaniem znacznej szkody.

  2. Uzasadnienie wniosku o wstrzymanie wykonania aktu (decyzji) musi odnosić się do konkretnych okoliczności świadczących o tym, że w stosunku do strony wstrzymanie zaskarżonej decyzji jest zasadne, a wywody zawarte we wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji powinny zostać połączone z niezbędnym odwołaniem się do dokumentów źródłowych potwierdzających prezentowaną przez stronę w tym zakresie argumentację.

  3. Nie jest wystarczające złożenie samego wniosku z przytoczeniem w jego uzasadnieniu w sposób lapidarny okoliczności, które teoretycznie mogą pojawić się na etapie wykonywania orzeczenia. Sąd musi dysponować wyczerpująco wykazanymi, wiarygodnymi faktami pozwalającymi na zastosowanie przedmiotowej instytucji, która – co należy podkreślić – stanowi wyjątek od zasady wykonalności zaskarżonych decyzji.

  4. Przyjęcie za wiarygodne ogólnikowych twierdzeń stron oznaczałoby w praktyce, że każda osoba fizyczna lub prawna mogłaby skutecznie starać się o wstrzymanie zaskarżonego aktu bez względu na faktyczne okoliczności sprawy.

Uzasadnienie złożonego wniosku zawiera bowiem jedynie ogólnikowe stwierdzenia o możliwych do wystąpienia skutkach decyzji, bez powołania konkretnych okoliczności. Nie jest zadaniem NSA doszukiwanie się argumentów za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji, lecz ocena tych przedstawionych przez wnioskodawcę. W okolicznościach niniejszej sprawy przekonywające argumenty przemawiające za udzieleniem ochrony tymczasowej nie zostały przedstawione, co uniemożliwiło Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu uwzględnienie wniosku.

Z w/w powodów, w ocenie NSA wniosek naszego skarżącego kolegi, choć napisany przez prawnika, nie zasługiwał na uwzględnienie.

I te opisane wyżej sytuacje skłaniają do jedynego racjonalnego wniosku. Jeśli już musicie wesprzeć się prawnym pomocnikiem, to wybierajcie go z rozmysłem. Nie idźcie do pierwszej lepszej kancelarii prawnej/biura prawnego. Na świecie nie ma już omnibusów, którzy znają się na wszystkim.

Ja wiem, że jak był prawnik w sprawie karnej, to wracamy do niego też w postępowaniu administracyjnym. Ale to może być błąd. Bo cały świat pędzi z zawrotną prędkością w stronę wąskich specjalizacji (prawnicy także, podobnie jak lekarze, chemicy, „szymczyki”, poszczególni członkowie rządu, urzędnicy, itd., itp., et’cetera). Prawnik od spraw karnych sprawdzi się bardzo rzadko, albo nie sprawdzi się w ogóle w postępowaniu administracyjnym i vice versa.

Trzymajmy się

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – –

2 II GSK 2240/22 – Postanowienie NSA; Data orzeczenia: 2023-03-22; orzeczenie prawomocne; Data wpływu: 2022-12-15; Symbol z opisem: 6038 Inne uprawnienia do wykonywania czynności i zajęć w sprawach objętych symbolem 603; Hasła tematyczne: Wstrzymanie wykonania aktu; Sygn. Powiązane: III SA/Gl 1797/21 – Wyrok WSA w Gliwicach z 2022-07-06; Skarżony organ: SKO; Treść wyniku: Odmówiono wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji;

Loading