STOWARZYSZENIE KOMISÓW O ZDJĘCIACH NA SKP

Rate this post

Prezes Stowarzyszenia Komisów Maciej Szymajda:

Maciej Szymajda, Stowarzyszenie Komisów.1

Bardzo krótko chciałbym tylko złożyć jedną uwagę, zwrócić państwa uwagę. Pan minister mówił o dwóch zdjęciach, które są.

Reprezentuję Stowarzyszenie Komisów.

Sprowadzamy używane samochody i większość tych samochodów jest rejestrowana w kraju pochodzenia, w związku z tym na badanie techniczne przyjeżdżają bez tablic rejestracyjnych. Jeśli zapis, jaki jest teraz: „zdjęcie przedstawiające bryłę pojazdu na stanowisku kontrolnym do wykonywania badań technicznych wraz z tablicą rejestracyjną”, do końca zostanie w tej ustawie i wejdzie w życie, sparaliżujecie państwo system badań technicznych, bo żadnemu sprowadzonemu samochodowi, który przyjedzie bez tablic, nie będzie mogło być zrobione badanie techniczne.

Dlatego ten zapis należałoby zmienić.

Rozumiem, że chodzi o jednoznaczną identyfikację pojazdu. Należałoby to zastąpić numerem VIN, zdjęciem numeru VIN lub dodaniem wyłączenia wykluczającego konieczność robienia takiego zdjęcia dla sprowadzonych samochodów przy pierwszym badaniu technicznym.

Kolejna uwaga.

Przy poprzednim projekcie zwracaliśmy już uwagę, że nie zgadzamy się z podwójną opłatą za badania po terminie. Samochody, również na placach w komisach, stoją często pół roku, rok. One nigdzie się nie poruszają.

Członkowie naszego stowarzyszenia, którzy handlują samochodami, mimo tego że nie poruszają się tymi samochodami, będą musieli ponosić takie opłaty. Takie opłaty będą dotyczyły również ludzi, którzy chorują. Mieliśmy COVID. Wielu moich znajomych leżało w szpitalu dwa, trzy miesiące. Jeżeli termin badania mieliby akurat w tym czasie, nie mogliby go zrobić, bo nie mieli jak tego zrobić.

Takie to uwagi.

Główna uwaga dotyczy zdjęć, bo to sparaliżuje i diagnosta nie będzie mógł zrobić badania, bo nie będzie mógł zrobić zdjęcia odpowiadającego zapisom w ustawie.

Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Piotr Król (PiS):

Jeżeli pan pozwoli, zaintrygował mnie pan. To ilu klientom komisu zdarza się kupić samochód, nie wykonując nim próbnej jazdy?

Prezes SK Maciej Szymajda:

Bardzo dobre pytanie, panie pośle. Praktycznie 100% klientów, którzy przyjeżdżają kupić samochód sprowadzony z zagranicy, nie ma możliwości, żeby zrobić jazdę próbną, ponieważ w polskim systemie nie ma tablic, na których mieliby się poruszać. Są tablice profesjonalne, ale niestety samochody używane zostały wykluczone z używania tego systemu. Jeśli szanowny pan poseł będzie chciał dzisiaj przyjechać, żeby kupić samochód, możemy przejechać się po terenie zamkniętym, gdzie możemy poruszać się samochodem niezarejestrowanym, natomiast tym autem nie będzie pan mógł się przejechać po żadnej drodze publicznej.

Dyrektor departamentu MI Renata Rychter:

Szanowni państwo, jeśli chodzi o kwestie dotyczące braku tablicy rejestracyjnej, rozumiem, że chodzi o kwestie dotyczące czasowej rejestracji, tak? O jakim przypadku pan mówił?

Prezes SK Maciej Szymajda:

Jeżeli mogę…

Nie, chodzi o samochody sprowadzone z zagranicy do Polski. Większość samochodów przywozimy z Niemiec, gdzie są one wymeldowane i przyjeżdżają bez tablic rejestracyjnych. W celu zarejestrowania takiego pojazdu w Polsce dołączamy specjalne oświadczenie, że pojazd przyjechał na lawecie bez tablic. To jest dopuszczone przepisami. Wtedy diagnosta robi badania techniczne bez numerów rejestracyjnych. W takim przypadku on nie będzie mógł przeprowadzić takiego badania, dlatego że nie będzie mógł zrobić odpowiedniego zdjęcia.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

1 zapis przebiegu posiedzenia Komisji Infrastruktury – podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – PoRD oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2540) (nr 2), 4 października 2022 r.

Loading