W BYDGOSZCZY NIE POTRAFILI

Rate this post

W Bydgoszczy też nie potrafili, czy się tym samym zbłaźnili? No nie wiem, bo jednak im się nie udało. Podobnie, jak wcześniej w Szczecinie i w Mrągowie lub we Wrocławiu i w Namysłowie bywało. Ale może o to w tym wszystkim chodziło . . . . .  – ?

Czyli jakość naszego nadzoru na słowo honoru . . . . . – ?

Czyżby „Fanka” pisząca jedyny komentarz do felietonu https://www.diagnostasamochodowy.pl/2022/bierzmy-przyklad-z-najlepszych/ miała rację?

Wychodząc z założenia, że dla nas najważniejsze jest BRD, więc wszystko inne nie ma znaczenia, w dniu 2021-10-18 wystosowałem pismo do Starosty w Bydgoszczy o następującej treści, cyt.:

Szanowni Państwo.

W 2018 roku zapadł wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, II Wydział Karny o sygnaturze akt: II AKa 228/18, w którym skazano dwóch pracowników podległej Wam Okręgowej SKP w Osielsku i Myślęcinku.

Była to apelacja od wcześniejszego wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy – sygnatura akt III K 101/14.

Te wyroki dotyczyły nieprawidłowości, do jakich doszło na podległych Wam Okręgowych SKP na przełomie 2010 i 2011 r., co jest przejawem występujących patologii i stanowi istotne zagrożenie dla jakości wykonywanych badań technicznych na SKP.

W związku z powyższym oraz wobec faktu, że od momentu, gdy dowiedzieliście się o tej sprawie upłynął wystarczający okres czasu i zapewne zdążyliście już wszcząć stosowne postępowania administracyjnego w oparciu o art. 84 ust. 3 ustawy PoRD, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

– czy faktycznie to postępowanie wszczęto, a jeśli tak to kiedy zostało wszczęte, z jaką datą je zakończono i jaka była sentencja kończąca.

– jeśli nie, to czy zamierzacie je wszcząć i w jakim możliwym terminie,

– czy będę mógł zostać powiadomiony o jego ewentualnym zakończeniu wraz z jego sentencją kończącą.

Przypomnę jedynie, że sprawa dotyczyła tzw. „pierwszego” badania technicznego pojazdu marki BMW X6, które wcześniej skradziono na terenie Niemiec.

(…).

P.S.

1. link: https://www.diagnostasamochodowy.pl/2021/dwa-wyroki-za-jedno-bmw-bez-kratki/

2. Z treści upublicznionego uzasadnienia: Diagnosta o inicjałach Z. B., s. K., ur. w W. – OSKP w Osielsku i o inicjałach P. Z., s. K., ur. w Bydgoszczy – OSKP Myślęcinek.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku z 2018-10-24; Data orzeczenia: 24 października 2018 r.; Data publikacji: 12 października 2021 r.; Data uprawomocnienia: 24 października 2018 r.; Sygnatura: II AKa 228/18; Sąd Apelacyjny w Gdańsku, II Wydział Karny; Hasła tematyczne: Przestępstwo przeciwko dokumentom, Przestępstwo przeciwko mieniu; Podstawa prawna: art. 7 k.p.k., art. 286 k.k.

= = = = = = = = = = = = = =

Czekałem standardowe 30 dni i . . . . . . – cisza.

Pomyślałem, że prawdopodobnie owocnie pracowali nad tą sprawą, wysyłając stosowne pisma do Sądu, a potem poddają je szczegółowej analizie merytorycznej pod kątem art. 84 ust. 3 PoRD, więc nie zawracałem głowy.

Ale czas mijał i mijał. A sprawa była zbyt prosta, aby czekać jeszcze dłużej więc wreszcie (z niemałą ciekawością co usłyszę) zadzwoniłem, dzięki czemu po paru dniach mamy tę odpowiedź, cyt.:

Dzień dobry,

w nawiązaniu do przesłanego przez Pana zapytania uprzejmie informuję, że Starosta Bydgoski nie otrzymał żadnej informacji z toczących się, jak i zakończonych, postępowań policyjnych, prokuratorski oraz sądowych w odniesieniu do przeprowadzonych badań technicznych przez diagnostów, którzy zostali wskazani w przekazanej informacji.

Po otrzymaniu kopii wyroków sądowych oraz ich analizie, zostaną podjęte postępowania administracyjne w oparciu o aktualne przepisy w tym zakresie.

Z poważaniem,

Jarosław Kijas

Wydział Komunikacji

Starostwo Powiatowe

w Bydgoszczy

tel.52-58 35 437, fax 52 -58 35 406

email: [email protected]

= = = = = = = = = = =

Więc tak, w tym Starostowym Bydgoszczu (jak nazywał tę miejscowość były minister Rostowski) mieli jednak czas, aby sprokurować tę wielce „mondrą” odpowiedź na moje/nasze pytanie. Ale przez te kilka lat, które minęły od prawomocnego zakończenia tej sprawy i przez te kilka miesięcy od otrzymania naszego/mojego pisma nie mieli czasu na wysłanie pisma do Sądu o odpis tego wyroku (sic!). Chyba muszą być w tym Bydgoszczu mocno zapracowani tą walką z patologiami na SKP w kwestii poprawy BRD.

Podobnie, jak było kiedyś z odpowiedzią z Mrągowa1, Namysłowa2, Szczecina, Wrocławia, itp., itd., et’cetera.

Oni też nie widzieli interesu społecznego w tym, aby urzędnicy naszego WK/starostwa włączyli się wreszcie do walki z branżowymi patologiami.

Tak też być może . . . . .

Ale też może nie potrafią, bo nie znają obowiązującego Prawa. Więc już tylko przypomnijmy naszym wysokim urzędnikom WK/starostw z ambicjami do nadzoru (i ich prawnikom!), że mamy jednak tę nieszczęsną podstawę prawną i jednocześnie kwestię sygnalizacyjną dawno rozstrzygniętą, bo już w 2012 r., gdy NSA w Uchwale z dnia 12.03.2012 r. sygn. akt II GPS 2/113 zadecydował o tym, że warunkiem wydania przez starostę decyzji (np. na podstawie art. 84 ust. 3 PoRD4) o cofnięciu diagnoście samochodowemu jego uprawnień do wykonywania BT na SKP jest stwierdzenie uchybień:

  • nie tylko, o których mowa w punkcie 1 lub 2 powołanego przepisu,5

  • ale w każdy inny i dowolny sposób, bo sposób ujawnienia dopuszczenia się przez insp. uprawnionego diagnostę samochodowego określonego naruszenia przepisu Prawa nie ma podstawowego znaczenia dla oceny możliwości stosowania sankcji przewidzianej w art. 84 ust. 3 ustawy poRD.

Więc bierność w tym zakresie może wydawać się dziwna, gdy się weźmie pod uwagę fakt, że tak naprawdę wystarczyła treść mojego/naszego pisma z 18 października 2021 r., aby wszcząć w tej sprawie postępowanie administracyjne jeszcze w 2021 r. Ktoś wreszcie musi przecież sprawdzić, czy to już jest niedopełnienie obowiązków określone w art. 231 KK, prawda? Czyżby na to właśnie czekali (niczym karp na Wigilię?) ci wszyscy urzędnicy z naszych WK/starostw?

Ale są też i inne możliwe rozwiązania tematu bierności urzędników WK/starostw w tym zakresie, o których często czytamy na internetowych forach. Nie będę ich przytaczał, bo nie bardzo w nie wierzę. Ale mam świadomość, że Wy możecie mieć inne zdanie w tym zakresie. Tylko po co Staroście Bydgoskiemu, w Szczecinie i we Wrocławiu, w Mrągowie i w Namysłowie6 te i tym podobne insynuacje?

Pyta i pozdrawia

dziadek Piotra

– – – – – – – – – – – – –

3 w składzie siedmiu sędziów NSA

4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

5 czyli nie tylko wyłącznie w wyniku przeprowadzenia czynności kontrolnych przewidzianych w art. 83b ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 83c wskazanej ustawy,

Loading